نمایش جزییات خبر
۱۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۱:۳۷

صالحی: زیرساخت‌های فرهنگی و هنری در شهر قم توسعه یابد/ امضای تفاهم نامه فرهنگی با استانداری قم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه احساس فاصله سرانه فضاهای فرهنگی در قم با سایر استان های کشور موجب تعارض می شود گفت: مردم شهر قم باید از مزیت‌های دانشگاهی بودن این شهر استفاده کنند و زیرساخت‌های فرهنگی و هنری در این شهر توسعه یابد.
صالحی: زیرساخت‌های فرهنگی و هنری در شهر قم توسعه یابد/ امضای تفاهم نامه فرهنگی با استانداری قم

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی پیش از ظهر امروز در آیین انعقاد تفاهم نامه فرهنگی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری قم که در سالن جلسات امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد با اشاره به ویژگی‌های شهر قم اظهار کرد: این شهر یک شهر خاص است، مرقد حضرت معصومه(س) در شهر قم است که مسلمانان و شیعیان به این مرقد دلبسته هستند، ویژگی دیگر شهر قم وجود حوزه علمیه است که سابقه فراوانی دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: شهر قم یک شهر دانشگاهی است،  شهر قم شهر کتاب و کتابخانه‌ها است و بسیاری از کتاب‌هایی که در این شهر وجود دارد در دیگر شهرها و کشورها در دسترس نیست.

وی ادامه داد: علمای شیعه از عصر اهل‌بیت(ع) تاکنون در شهر قم حضور دارند و این شهر در یک قرن اخیر به قطب اصلی حوزه‌های علمیه جهان تشیع تبدیل شده است، شهر قم شهر دانش در حوزه علوم اسلامی و علوم انسانی است.

صالحی شهر قم را پایگاه انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: نقش این شهر تنها به تاسیس انقلاب منحصر نبوده بلکه در دوره نظام سازی انقلاب هم نقش زیادی داشته است.

وی با بیان اینکه باید مردم شهر قم از مزیت‌های دانشگاهی بودن این شهر استفاده کنند، گفت: نهادهای علمی و فرهنگی در شهر قم همان طوری که به درون مجموعه خود توجه دارند، به اطراف خود هم توجه داشته باشند و باید زیرساخت‌های فرهنگی و هنری در شهر قم توسعه یابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: سرانه صندلی‌های سینما در شهر قم در حال افزایش است، همچنین شاهد افزایش سرانه مصرف فرهنگی در این شهر هستیم، باید مناسبت‌ها بین حوزه فرهنگ و حوزه علم در شهر قم بیشتر شود.

وی شهر قم را دارای مزیت نسبی دانست و تصریح کرد: این شهر باید پشتوانه ای برای مناسبات بین حوزه علم و حوزه فرهنگ باشد، تعاملات خوبی بین مقامات شهر قم و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای استفاده از ظرفیت‌های موجود در این شهر وجود دارد.

یادآور می شود، تفاهم نامه فرهنگی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری قم، روز پنجشنبه به امضای سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید مهدی صادقی استاندار قم رسید که بر اساس آن، چشم انداز سه ساله فرهنگی این استان و تعهدات طرفین ترسیم شده است.

این تفاهم نامه با توجه به اهمیت توسعه فرهنگی و سیاست های فرهنگی دولت مبنی بر عدالت درتوزیع امکانات و اجرای برنامه های فرهنگی، هنری و دینی در تمام نقاط کشور و تعیین اهداف و برنامه های سه ساله تا سال 1400، با اعتبار 300 میلیارد ریال درسالن امام جواد(ع) استانداری قم منعقد شد.

همچنین تکمیل و تجهیز طرح های تملیک دارایی های سرمایه ای فرهنگی هنری استان قم، توسعه فعالیت های فرهنگی، هنری و دینی در حوزه های مختلف، توسعه آموزش و تقویت زیرساخت های فرهنگی و هنری قم، توجه به فرهنگ و هنر اقوام استان و بهره گیری از ظرفیت های آنها در راستای وحدت و انسجام ملی از بندهای این تفاهم نامه است.

حمایت و گسترش هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، کمک به موسسات و فعالیت های فرهنگی و هنری استان، اهدای کتاب به مراکز فرهنگی، مساجد و مراکز آموزشی، خرید کتاب از ناشران و مولفان ، کمک به برگزاری نمایشگاه کتاب، نشست های تخصصی حوزه رسانه، آموزش عمومی روزنامه نگاری، حمایت از تولید فیلم کوتاه داستانی و مستند نیز از جمله تعهدات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این تفاهم نامه است.

همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متعهد شده است که کمک به اکران فیلم های هنر و تجربه و برگزاری جشنواره فیلم فجر، کودک و نوجوان، فیلم کوتاه، مستند و کمک به برگزاری هفته فیلم و عکس، راه اندازی دبیرخانه سینمای معناگرا، بازسازی، تجهیز و افزایش سالن های سینمایی، برگزاری جشنواره آیات، حمایت از بیمه فعالان قرآنی، کمک به فعالیت های موسسات قرآنی، تجلیل از فعالان قرآنی، نهج البلاغه و صحیفه آموزان و ... را در دستور کار خود قرار دهد.

استانداری قم نیز در این تفاهم نامه، افزایش اعتبارات فرهنگی، هنری و دینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، کمک به تکمیل و تجهیز فضاهای فرهنگی و هنری در حال احداث، تامین اعتبار تعمیر و تجهیز چهار مجتمع فرهنگی و هنری استان، کمک به پژوهش آمایش فرهنگی قم، کمک به به روز رسانی و تکمیل پروژه اطلس فرهنگی قم، حمایت از تولید فیلم های کوتاه داستانی و مستند، حمایت از دوره های آموزشی استاد محور، کمک به تجهیز و نصب سیستم دیجیتال در مجتمع های فرهنگی هنری استان، کمک به ستاد صیانت قم و کمک به برگزاری هفته فیلم و عکس را متعهد شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر یک روزه به قم علاوه بر امضای تفاهم نامه فرهنگی، دیدار با کارکنان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و افتتاح استودیوی قرآنی را در برنامه خود دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید