نمایش جزییات خبر
۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۳۰

در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد؛ نشست «تأثیرات جنگ روانی و تبلیغات در تحولات منطقه خلیج فارس»

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نشست «تأثیرات جنگ روانی و تبلیغات در تحولات منطقه خلیج فارس» را با حضور محمد فرازمند، دستیار وزیر و مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه برگزار کرد.
در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد؛  نشست «تأثیرات جنگ روانی و تبلیغات در تحولات منطقه خلیج فارس»

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، فرازمند در این نشست که ظهر امروز (سه‌شنبه 10 مهرماه) و با حضور کارشناسان امور فرهنگی معاونت بین‌الملل این سازمان برگزار شد، به تشریح روند حاکم بر کشورهای عربستان سعودی و عراق، پرداخت.

وی در بخشی از سخنانش به ایجاد اصلاحات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در عربستان سعودی در دوره کنونی و از سوی محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور اشاره کرد و انجام این اصلاحات را آغاز فروپاشی عربستان سعودی سنتی عنوان کرد.

فرازمند گفت: اقدامات بن سلمان در عربستان سعودی به غروب وهابیت و افول آل سعود منجر شده است و بر این اساس عده‌ای معتقدند که عربستان سعودی در مسیر مدرنیسم قرار گرفته است.

وی افزود: نتیجه این اقدامات این شده است که بسیاری از شخصیت‌ها و چهره‌های آل سعود و علمای وهابی در عربستان سعودی در جبهه اپوزیسیون قرار بگیرند و یا اینکه حصر خانگی و یا زندانی و حتی حذف فیزیکی شوند.

دستیار وزیر و مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه ادامه داد: از طرفی معادله نفت برابر امنیت که اساس روابط عربستان سعودی با آمریکا را شکل می‌داد هم تغییر یافته است. ترامپ بارها این موضوع را مورد تأکید قرار داده که ایالات متحده آمریکا چرا باید برای امنیت عربستان سعودی هزینه کند؟ ترامپ به اندازه رییس جمهور سابق آمریکا به دنبال کاهش تعهدات خود نسبت به عربستان سعودی است و این موضوع شرایط ویژه‌ای را در عربستان سعودی حاکم کرده است.

وی تأکید کرد: بر اساس آنچه در حاکمیت و ایدئولوژی عربستان سعودی اتفاق افتاده است، عربستان سعودی سنتی در حال فروپاشی است و هنوز مشخص نیست که چه مولود جدیدی از این شرایط متولد خواهد شد.

فرازمند از تلاش‌های محمد بن سلمان برای به پادشاهی رسیدن در عربستان سعودی یاد کرد و گفت: او برای اثبات خود باید نشان می‌داد که در سطح پادشاهی است و به همین دلیل برای تبدیل شدن به قهرمان ملی جنگ با یمن را به راه انداخت، طرح بلندپروازانه اقتصادی 2030 را ارایه داد که اقتصاد خصوصی در عربستان را به همراه داشت و اصلاحات اجتماعی و ایدئولوژیکی را پیگیری کرد. با این حال هم در غرب و هم در عربستان نسبت به توانایی‌های بن سلمان تردید ایجاد شد و پروژه پادشاه اعلام کردن او که قرار بود در سال 2017 و با پیام ویدئویی ملک سلمان انجام شود، متوقف ماند.

وی تأکید کرد: هرگاه عربستان سعودی نسبت به ایالات متحده آمریکا ناامید شود، در خصوص رابطه با ایران و مقاومت تغییر مسیر خواهد داد.

محمد فرازمند در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شرایط سیاسی خاص عراق، تحولات این کشور را نیز تحلیل کرد و طی آن لایه‌های قدرت در عراق و نیز برآیندهای خارجی که این کشور متحمل می‌شود را برشمرد.


تصویر
تصویر
تصویر

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید