نمایش جزییات خبر
۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۵۱

ابراهیمی ترکمان: باید در عرضه فرهنگ بیش از پیش کوشا باشیم

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: باید خود را از منظر فرهنگی توانمند کنیم، ما داشته‌های فرهنگی فراوانی داریم اما متاسفانه مشکل در عرضه فرهنگ خود در داخل و خارج داریم.
ابراهیمی ترکمان: باید در عرضه فرهنگ بیش از پیش کوشا باشیم

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابوذر ابراهیمی ترکمان در دومین نشست هم‌افزایی و نقش‌آفرینی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها در رویدادهای فرهنگی خارج از کشور اظهار داشت: فرهنگ همانند غذا برای همه یک نیاز اساسی است و مثل دارو فقط برای شخص بیمار نیست، همچنین می‌توان فرهنگ را به هوا تمثیل کرد که وجود آن را نمی‌توان لمس کرد اما عدم وجود آن مانع حیات است.

وی ادامه داد: قبل و بعد از انقلاب موضوع فرهنگ ما بسیار مورد توجه بوده است، با وجود این همه تنوع فرهنگی کمتر کشوری را می‌توان آنقدر غنی در فرهنگ دید، بسیاری از کشورها به دنبال هویت‌سازی هستند و سعی دارند و از این رو در حال ساختن مشاهیر هستند و سعی دارند کاری کنند یک کتاب از آن ها در دنیا اثر کند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تاکید کرد: باید خود را از منظر فرهنگی توانمند کنیم، ما داشته‌های فرهنگی زیادی داریم اما متاسفانه مشکل در عرضه فرهنگ خود در داخل و خارج داریم، نباید فراموش کرد که وقتی اهالی فرهنگ در کنار هم می‌نشینند رشد و تعالی را در فرهنگ خواهیم داشت.

ابراهیمی ترکمان یادآور شد: ظرفیت‌های فرهنگی استان‌ها با همکاری ادارات کل استان ها باعث ترویج فرهنگ ایران در خارج از کشور شود، در حال حاضر 15کشور همسایه داریم که 15استان همجوار آن اگر همجواری فرهنگی با این کشورها شود موفقیت‌های زیادی حاصل خواهد شد.

وی افزود: تناسب فرهنگی در برخی استان‌ها با همسایگان ما بسیار زیاد است و این باعث تقارب فرهنگی خواهد شد، امروز موسسه نور مبین 400 مدرسه اصلی را زیر نظر دارد که این موسسه سعی کرده است برای مدارس خارج از کشور معین انتخاب کند تا ظرفیت‌های ما را در رشد و تعالی کشورهای هدف افزایش دهد، این سیستم را میتوان در بخش فرهنگ هم عملیاتی کرد و یک استان را معین فرهنگی قرار داد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پایان گفت: همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می‌تواند با ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری فرهنگی خوبی داشته باشد، امروز هم‌افزایی یک تشخص نیست بلکه یک ضرورت است، امروز هم‌افزایی از حالت استان‌ها خارج شده و به سمت کشورها با کشورها قاره ها با یکدیگر رفته است.

 

 

 

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید