نمایش جزییات خبر
۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۴۰

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با سفیر هند در ایران دیدار کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز با سائوراب کومار سفیر هند در ایران دیدار و گفت و گو کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با سفیر هند در ایران دیدار کرد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در این دیدار با اشاره به سابقه فرهنگی و تمدنی ارتباطات کهن دو کشور گفت: روابط دو کشور در سال های اخیر در حوزه های مختلف رو به گسترش بوده است.

وی با اشاره به سفر اخیر حسن روحانی ریاست جمهوری به کشور هند افزود: این سفر فرصت های مناسبی برای همکاری های مشترک دو کشور فراهم کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ایران و هند روابط قدیمی داشته اند و در حال حاضر زمینه ها و زیرساخت های لازم در قالب موافقت نامه ها و مبادلات اجرایی ایجاد شده است.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره هند در ایران گفت: آمادگی برگزاری این جشنواره در ایران را داریم و تمام تلاش خود را برای برگزاری هر چه بهتر این جشنواره در جهت گسترش روابط فرهنگی و هنری دو کشور به کار می گیریم.

صالحی در ادامه گفت: ایران جشنواره های مختلف فرهنگی و هنری از جمله فیلم فجر، موسیقی فجر، تئاتر فجر و ... در سال دارد که فضای فرهنگی و هنری کشور را تحت تاثیر خود قرار می دهد. کشور هند نیز می تواند با حضور در این جشنواره ها از مزیت های آن بهره ببرد.

عضو دولت تدبیر و امید با اشاره به حضور مرکز فرهنگی هند در ایران افزود: این مرکز فعالیت های فرهنگی، هنری و علمی خوبی در ایران انجام می دهد و ایران و هند دارای مناسبات علمی و فرهنگی متنوعی هستند که از طریق این مرکز می توانند همکاری های مشترک با یکدیگر داشته باشند و به شناخت عمیق تر حوزه های فرهنگی و علمی دو کشور دست یافت.

وی در ادامه به جایگاه سینمای ایران در منطقه و جهان اشاره کرد و تصریح کرد: سینمای ایران در منطقه و فضای جهانی مطرح است و سینمای هند نیز یکی از قطب های مطرح در جهان محسوب می شود، بنابراین دو کشور می توانند در زمینه تولیدات مشترک، همکاری های مناسبی برای فهم مشترک از سابقه تاریخی یکدیگر داشته باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت نشر و کتاب در ایران اشاره کرد و گفت: ایران در زمینه تولید کتاب به ویژه بخش ادبیات و کودک و نوجوان استعدادهای قابل توجهی دارد بنابراین فرصت سازی برای همکاری های مشترک در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی در عین حال تصریح کرد: از طریق ترجمه آثار دو کشور می توان زمینه های آشنایی نویسندگان معاصر دو کشور با یکدیگر را فراهم کرد و حضور در نمایشگاه های کتاب تهران و دهلی نیز یکی دیگر از زمینه های آشنایی نویسندگان دو کشور برای همکاری های مشترک است.

صالحی به حضور میهمان ویژه در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز اشاره کرد و افزود: تاکنون  کشورهایی مانند ایتالیا، روسیه، چین و ژاپن به عنوان میهمان ویژه در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور داشته اند و هند نیز می تواند برای گسترش ارتباطات فرهنگی به طور عام و در حوزه نشر به طور خاص در این نمایشگاه حضور داشته باشد.

وی در ادامه به گفت و گوهای مشترک دینی با هدف شناخت اشتراکات دینی و کاهش فرصت برای جریان های افراطی در این زمینه تاکید کرد.

در این دیدار سائوراب کومار سفیر هند در ایران نیز با اشاره به قدمت روابط ایران و هند گفت: سفر نخست وزیر هند در سال 2016 میلادی به ایران و همچنین سفر اخیر رییس جمهور ایران به هند باعث بهبود و گسترش روابط دو کشور در زمینه های مختلف از جمله حوزه های فرهنگی و هنری می شود.

وی ادامه داد: در سفر اخیر آقای روحانی به هند طرح های مختلفی مطرح شد که به طور جدی آن ها را پیگیری می کنیم.

وی با اشاره به حضور مرکز فرهنگی هند در ایران گفت: در این مرکز رویدادهای مختلفی در زمینه های علمی، تدریس زبان، برگزاری سمینارهای فرهنگی از جمله ارتباط زبان ایران و هند در زمان صفوی، برگزاری سالروز ولادت گاندی و ... برگزار می شود.

سفیر هند در ایران در ادامه گفت: برگزاری کرسی های مطالعات هند در دانشگاه های ایران به گسترش روابط فرهنگی و علمی بین دو کشور کمک می کند.

وی در ادامه به همکاری های مشترک در زمینه سینما، موسیقی، تئاتر، کتاب و نشر و ... تاکید کرد و افزود: ایران دارای استعداد، خلاقیت و فناوری در زمینه سینما است  می توان در این بخش نیز همکاری های مشترکی داشت.

در این دیدار محسن جوادی معاون امور فرهنگی، عباس خامه یار معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همایون امیرزاده رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند.

 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید