نمایش جزییات خبر
۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۴۰

سلطانی‌فر: باید به سمت رسانه‌های مجازی حرکت کنیم

معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شورای حل اختلاف یکی از مسائلی است که معاونت امور مطبوعاتی آن را پیگیری کرده و امیداوریم از مسیر درست اختلافات حل شود و در حال حاضر محلی را در این باره در نظر گرفته ایم تا هم از حجم پرونده‌های رسانه‌ای بکاهیم و هم از منظر حقوقی بهتر عمل کنیم.
سلطانی‌فر: باید به سمت رسانه‌های مجازی حرکت کنیم

به گزارش مرکز روابط عمومی و ستاد اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد سلطانی‌فر معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز شنبه(7مهرماه) در سلسله نشست های هم‌اندیشی مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها با معاونت‌های تخصصی این وزارتخانه با اشاره به سیاست‌های جدید معاونت امور مطبوعاتی اظهار داشت: طرح مویرگی یکی از طرح هایی است که حذف کرده ایم  و جایگزین آن طرح پست است. در این طرح انتقال مویرگی رسانه‌های مکتوب را از بین بردیم و با تفاهم‌نامه ای با شرکت پست توانستیم سیستم الکترونیکی را ایجاد کنیم تا هم با هزینه کمتر مطبوعات خود را انتقال دهند و هم به صورت آنلاین مسیر ارسال آن را شاهد باشند.

وی ادامه داد: تعطیلی طرح پرداخت بیمه یکی دیگر از اقدامات در این معاونت است، این طرح مبلغ زیادی به خود اختصاص می‌داد و هزینه‌هایی خارج از لیست رسانه‌ای رد می‌شد که این طرح هم متوقف شد.

سلطانی‌فر یادآور شد: کاهش سفرهای خارجی و پذیرش مهمانان خارجی در دوره جدید را اجرایی کردیم، در گذشته تعداد زیادی رسانه‌های خارجی را به کشور دعوت می‌کردیم و از داخل هم به خارج از کشور اعزام می‌شدند اما با وجود جنگ اقتصادی و رسانه‌ای سعی کردیم این سفرها را کاهش دهیم، همچنین هزینه‌های ستادی خود را کاهش دادیم و سعی کردیم سیاست‌های انقباضی و مدیریتی را اعمال کنیم.

معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: مرجعیت رسانه‌های مکتوب هنوز پابرجاست و اگر کسی می‌خواهد به منبع موثق رجوع کند به سمت رسانه‌های مکتوب می‌رود، اما فضای مجازی در حال تحمیل خود بر ما است. بنابراین باید این نکته را در نظر بگیریم.

سلطانی‌فر درباره موضوع بیمه اصحاب رسانه نیز گفت: تا به امروز 3هزار نفر همراه با خانواده (مجموعا 7هزار نفر) را بیمه کرده ایم و از طریق صندوق اعتباری هنر خبرنگاران خود را در بیمه تکمیلی ثبت نام کرده ایم، طبق قانون، بیمه باید ازسوی کارفرما انجام شود اما بیمه تکمیلی را ما خودمان انجام دادیم، همچنین در حال بررسی طرح پایش سلامت خبرنگاران به صورت پایلوت برای هزار نفر از خبرنگاران با همکاری دانشگاه شهید بهشتی هستیم، این طرح قرار است در تهران انجام شود و امیدواریم پس از دوره آزمایشی بتوانیم در تمام استان‌ها با همکاری وزارت بهداشت آن را انجام دهیم.

وی ابراز داشت: یکی از سیاست‌های ما ارائه مجوز در کمترین زمان در هیات نظارت بوده است، یکی از رویدادهای منفی در دوران مجوزدهی فروش مجوزها بود، بنابراین در هیات نظارت مقرر شد ضوابطی در این زمینه در نظر گرفته شود.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اهمیت فضای مجازی افزود: در فضای مجازی هزینه‌ها کمتر است و اگر مجوز بدهیم این فضا سعی می‌کند اخبار کذب نداشته باشد و به همین منظور مدیران باید رسانه‌ها را به این سمت سوق دهند.

سلطانی‌فر ادامه داد: یکی از فضاهای دیپلماسی، استفاده از رسانه‌های خارجی است و گاهی تاثیری که از رسانه‌های خارجی در برخی رویدادها مشاهده کرده ایم قابل توجه است، از این رو باشگاه خبرنگاران خارجی را ایجاد کردیم و شخصیت‌های زیادی در این نشست‌ها شرکت کردند که هم رسانه‌ای شدن آن به نفع ما بوده و هم هزینه کمتری در بر داشته است.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تشکیل شورای حل اختلاف در معاونت امور مطبوعاتی گفت: شورای حل اختلاف یکی از مسائلی است که آن را پیگیری کرده ایم و امیداوریم از مسیر درست، اختلافات حل شود و در حال حاضر محلی را برای آن در نظر گرفته ایم که اختلافات را حل کنند تا از این طریق هم از حجم پرونده‌های رسانه‌ای بکاهیم و هم از منظر حقوقی بهتر عمل کنیم.

سلطانی‌فر گفت: طرح اهدایی که برای مجلات برگشتی بوده است را در رسانه‌های بیشتر دنبال کردیم و سعی کردیم سایر مجلات را با هدایت درست به کتابخانه‌ها، زندان‌ها، بیمارستان‌ها و سایر مکان‌ها ارسال کنیم که نیمی از هزینه آن را ما پرداخت می‌کنیم و نیمی دیگر با مطبوعات است.

وی گفت: تبلیغات دولتی تا پایان سال شاهد اتفاقات خوبی خواهد بود، همچنین اتحادیه‌های منطقه‌ای را تشکیل دادیم و در جشنواره رسانه ای خزر به طور فعال حاضر شدیم که سه نفر از کشورمان هم در آن برگزیده شدند.

معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: هم اکنون سه گروه مشاوره بیمه‌ای، مالیاتی و حقوقی داریم که  پاسخگوی تمام ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ها هستند.

سلطانی‌فر در مورد کاغذ نیز خاطرنشان کرد: کمیته کاغذ نیز اقدامات موثری انجام داده است، این کمیته کمک کرد تا از افزایش قیمت جلوگیری کنیم، توانستیم قیمت‌ها را ثابت نگه داریم که با همکاری وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و صمت سعی کردیم در این زمینه کنترل داشته باشیم تا اتفاق بدی در این حوزه نیفتد و هم اکنون مشکل کاغذ نداریم.

وی در مورد مسیر ماده 16 قانون مطبوعات نیز تصریح کرد: در این بخش پیگیری های لازم را داریم تا رسانه‌هایی که شش ماه هیچ گونه انتشاری را نداشته اند شناسایی کنیم.

 

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید