• اخبار

در نشست «مسأله اعتماد در ایران امروز»تاکید شد: مبارزه با فساد عامل مهم بازسازی اعتماد است

در نشست «مسأله اعتماد در ایران امروز»تاکید شد: مبارزه با فساد عامل مهم بازسازی اعتماد است
نشست علمی «مسأله اعتماد در ایران امروز» چهارشنبه ۱۷ مرداد ۹۷ در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، در این نشست،  محمدسعید ذکایی و  آرمین امیر، اعضای هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، به همراه یاسر باقری، پژوهشگر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، و امیر خراسانی، پژوهشگر اجتماعی، درباره ابعاد مسأله اعتماد و بررسی امکان‌های بازسازی اعتماد اجتماعی در ایران امروز سخنرانی کردند. 

تعریف اعتماد عمومی، ارزیابی جهت‌گیری حکومت با سرمایه‌های اجتماعی، انتظارات مردم از دولت و نقش آن‌ها در تغییر سیاست‌ها، بررسی میزان انطباق سیاست‌های دولت با خواسته‌های مردم از سال 57 تاکنون، بررسی کارکردهای اعتماد یا بی‌اعتمادی مردم به حکومت و ... محورهای اصلی سخنان دکتر آرمین امیر عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی بود.

 دکتر یاسر باقری پژوهشگر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، از جمله موضوعات اعتراضات مردمی و نحوه واکنش‌ دولت به آن، اتخاذ سیاست‌های کم هزینه و پرفایده از سوی دولت، پیامدهای بی‌اعتمادی مردم به دولت و جایگزینی منافع بخشی به جای منافع ملی، پرهیز از پاسخ‌های زودبازده برای تغییر وضعیت و داشتن نگاه توسعه محور، مبارزه با فساد به عنوان عامل مهم در اعتمادسازی و ... را مورد ارزیابی قرار داد.

   در بخش دوم این نشست، امیر خراسانی، پژوهشگر اجتماعی، به طرح مباحثی مانند یکی دانستن سیاست اصلاح‌طلبان و اصولگریان و شکل‌گیری سیاست جدید، بررسی دلایل اعتراضات دیماه 96، بررسی میزان همراهی و مشارکت مردم با حاکمیت و سرمایه‌های اجتماعی در دهه 70، ضرورت بازاندیشی در رابطه مرکز و پیرامون و ... پرداخت.

در ادامه ، دکتر محمدسعید ذکایی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، با اشاره به اینکه سخنرانان قبلی، از منظر اقتصاد سیاسی بیشتر به نقد موضوع پرداختند و وضعیت فعلی، رابطه دولت- ملت و عدالت توزیعی را دستمایه نقد قرار دادند،  از موضع فرهنگی  و اقتصاد فرهنگ به مساله پرداخت و با استناد به یافته‌های پیمایش سنجش سرمایه اجتماعی کشور و نیز پیمایش ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان، روایتی از شرایط اعتماد گروه سنی جوان‌تر ارائه داد و  از نگاه جوانان، امکان انتقاد و میزان اعتماد آنان را به جامعه بررسی کرد.

 وی در این بررسی با طرح مباحثی مانند واگرایی عواطف، اخلاق، سیاست، اجتماع و فرهنگ به عنوان وجه ممیزه نسل جوان، ویژگی جوانان در دهه‌های ۶۰، ۷۰ و ۸۰،  نحوه نگرش به جوانان طی سه چهار دهه اخیر و ... به ارائه دیدگاه‌های خود پرداخت.

برای مشاهده گزارش مشروح نشست بر روی لینک زیر کلیک کنید:

 

https://www.ricac.ac.ir/news/2321/

 

۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۰۸
  • اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500