• اخبار

طرح «عقد اخوت» بین مساجد ایران، هند و لبنان

طرح «عقد اخوت» بین مساجد ایران، هند و لبنان
مشاور وزیر و دبیر ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور با اشاره به طرح «عقد اخوت» بین مساجد ایران با مساجد خارج از کشور، گفت: این طرح در فاز نخست در سطح مساجد هند و لبنان و سپس دیگر کشورها اجرا می شود.

 به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد عالی‌کانون‌های فرهنگی مساجد کشور، حجت‌الاسلام  والمسلمین دکتر حبیب رضا ارزانی در دیدار با حسین هاشمی تختی، نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فلسفه شکل‌گیری کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، یادآور شد: شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 71 با هدف مقابله با هجمه‌های فرهنگی تصمیم گرفت ستادی را در کشور با عنوان ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری راه‌اندازی کند تا از ظرفیت‌های مساجد به بهترین شکل ممکن برای واکسینه کردن جامعه استفاده شود.

وی افزود: پس از 26 سال از شکل‌گیری ستاد عالی هماهنگی و نظارت برکانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، اخیرا اساسنامه این ستاد در شورای انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است و منتظر ابلاغ آن از سوی رییس جمهور هستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ارزانی برنامه‌ریزی برای ثبت رسمی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد را از دیگر برنامه های شاخص برشمرد و اظهار کرد: برای ثبت کانون‌ها با سازمان ثبت رایزنی‌های لازم صورت گرفته است.

وی از سند تحول کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به عنوان یکی دیگر از اقدامات یاد کرد و گفت: در این سند با 12 سیاست، 29 برنامه و با چشم‌انداز 1414 در دستور کار قرار گرفته است.

دبیر ستاد عالی‌کانون‌های مساجد کشور، راه‌اندازی سامانه جامع آمار و اطلاعات کانون‌های فرهنگی هنری مساجد(سجا) را یکی دیگر از مهمترین و موثرترین اقدامات معرفی کرد و افزود: از مجموع 24 هزار کانون فرهنگی هنری در کشور، تا کنون اطلاعات کامل 20 هزار و 504 کانون در این سامانه به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته به کانون‌ها سرانه ای مدل یارانه ای پرداخت می شد، خاطرنشان کرد: در این مدل، به کانونی بسیار فعال و با اعضای فراوان، همان سرانه 500 هزار تومانی داده می شد که به یک کانون که تنها نامی از خود را به ثبت رسانده بود.

دکتر ارزانی از بازی‌وار کردن کانون‌ها به عنوان سیاست جدید ستاد عالی هماهنگی و نظارت برکانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در حوزه حمایتی یاد کرد و گفت: سامانه «سحاب» نیز یکی دیگر از اقدامات موثر در راستای هدفمند کردن و ارزیابی صحیح‌تر و دقیق‌تر طرح‌ها و ساماندهی فعالیت‌های ابتکاری کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در قالب فعالیت‌های «فرهنگی اجتماعی»، »هنری ادبی» و «فضای مجازی» است.

 وی از تغییر رویکرد توزیع کتاب بین کانون‌های مساجد به عنوان یکی دیگر از برنامه ها اعلام و بیان کرد: از این پس، هرساله لیست کتاب ها به ارزش 50 میلیارد ریال در سامانه قرار خواهد گرفت و هر استان بر اساس نیاز خود کتاب ها را انتخاب خواهد کرد.

 مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با اشاره به وجود یکهزار و 790 کانون فرهنگی هنری در مساجد اهل سنت کشور، تصریح کرد: در صورت اعلام آمادگی هیات امنا مساجد اهل سنت، ستاد عالی آمادگی راه اندازی کانون در این مساجد را دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ارزانی، به طرح «عقد اخوت» بین مساجد ایران با مساجد خارج از کشور اشاره کرد و گفت: این طرح در فاز نخست در سطح مساجد هند و لبنان و سپس دیگر کشورها اجرا خواهد شد که اگر به درستی مدیریت شود می تواند تحول آفرین باشد.

وی با بیان اینکه در ماه صفر امسال عقد اخوت بین یکی از مساجد استان هرمزگان با یکی از مساجد جهان اسلام بسته خواهد شد، افزود: با اجرایی شدن این طرح، زمینه‌ برای همکاری اهالی مساجد ایران و خارج از کشور فراهم می شود.

 

پایان پیام/

ادراه کل روابط عمومی و امور بین‌الملل ستاد عالی کانون‌های فرهنگی مساجد کشور
۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۴۲
  • اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500