• اخبار

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور: فرهنگ کار و سخت‌کوشی باید سکه رایج جامعه ما شود

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور: فرهنگ کار و سخت‌کوشی باید سکه رایج جامعه ما شود
سیدمحمدرضا موالی‌زاده دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در نشست شورای فرهنگ عمومی خوزستان گفت: فرهنگ کار و سخت‌کوشی باید سکه رایج جامعه ما شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، امروز یکشنبه 30 مهر در چهارمین روز از حضور سید محمدرضا موالی زاده، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در خوزستان،  نشست شورای فرهنگ عمومی استان با حضور غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، محمد جوروند مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر اعضای شورای فرهنگ عمومی در محل استانداری برگزار شد.

سید محمدرضا موالی‌زاده در این نشست با اشاره به مولفه‌های فرهنگ عمومی استان و کشور گفت: شبیه‌خوانی، مقتل‌خوانی، نخل‌گردانی، روضه‌خوانی، برگزاری مواکب حسینی و مراسم اربعین نمودها و مظاهر متعددی از فرهنگ عمومی هستند که درون‌مایه همه آنها عشق به اباعبدالله (ع) است.

موالی‌زاده افزود: شهادت‌طلبی یکی از مولفه‌های مهم فرهنگ عمومی کشور است که ریشه در هویت دینی و گرایشات مذهبی ملت دارد. همه ما دیدیم که در تشییع پیکر شهید حججی چه غلغله‌ای به وجود آمد و مردم با چه حماسه‌ای در مراسم شرکت کردند.

وی گفت: یکی از ناهنجاری‌های دنیای امروز راحت‌طلبی و گریز از کار است که با تعالیم دین و فرهنگ اصیل ما منافی است زیرا که پیامبر اکرم(ص) به عنصر کار بها می‌داد و کارگر نیز جایگاه خاصی در اندیشه پیامبر دارد تاحدی که بر دستش بوسه زد. مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) نیز بر سخت‌کوشی به عنوان پیش‌زمینه‌ای برای تحقق اقتصاد مقاومتی تاکید دارند.

موالی‌زاده در ادامه اضافه کرد: شهرت و مهارت ایرانیان به ساخت قناتها و فرش‌بافی حاصل سخت‌کوشی آنها و نشان از جایگاه والای کار و تلاش در فرهنگ ایرانی است. بنابراین این فضیلت باید نهادینه شود. متاسفانه واژه «زرنگی» دچار تحول مفهوم شده است که باید سعی شود این واژه مفهوم حقیقی خود را در جامعه بیابد.

موالی‌زاده با تاکید بر ضرورت مدیریت مصرف و ترویج مصرف صحیح آب و انرژی خاطر نشان کرد: متاسفانه در برخی حالت‌ها ما در کار و تولید ممسک و در مصرف مسرف هستیم که برای روبرو شدن با این ناهنجاری باید سعی کنیم فاصله منافع شخصی و منافع ملی را  به حداقل برسانیم زیرا کشوری موفق است که مردمش منافع شخصی را در منافع ملی جستجو کنند.

وی افزود: فرهنگ مصرف کالای ایرانی از یک سو و تولید کالای با کیفیت از سوی دیگر مهمترین عامل برای رسیدن به توسعه و اعتلای فرهنگی است. باید این دو مقوله در کنار هم حرکت کنند تا شرایط توسعه فراهم شود.

موالی زاده  تنوع فرهنگی و قومی در خوزستان را نعمت تلقی کرد و یادآور شد: مولفه وفاق و همدلی یکی از محورهای موثر در رشد و توسعه همه‌جانبه استان است که باید تقویت شود.

وی افزود: فرهنگ گفتگو را باید در سطوح مختلف تقویت کنیم زیرا که بسیاری از سوءظن‌ها و مشکلات با گفتگو و ارتباط چهره به چهره حل می‌شود و به تلطیف فضای روابط اجتماعی کمک می‌کند.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان
۳۰ مهر ۱۳۹۶ ۱۴:۴۷
  • اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500