نمایش جزییات خبر
۱ اسفند ۱۳۹۰ ۱۸:۰۱

وزیر ارشاد در اختتامیه جشنواره شعر فجر : شعر ,آغاز لطافت اندیشه بشر است_ حضور به موقع و در موضع، نشانة بصیرت شاعر انقلاب است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه جشنواره شعر فجر اظهار داشت : شعر آغاز لطافت اندیشه بشر است، هنری برتر است ! که به قدسِ الهام، کلامِ مطهَّر است !
وزیر ارشاد  در اختتامیه جشنواره شعر فجر : شعر ,آغاز لطافت اندیشه بشر است_          حضور به موقع و در موضع، نشانة بصیرت شاعر انقلاب است

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ,متن کامل پیام سید محمد حسینی به شرح زیر است:

چون عصای دیدۀ بیناست در دِیجور ســـور                 شعر کحلِ چشمِ خاکسـتر نگاهِ رنگ کور

شعر دریائیست هم ظرفِ توانِ هوش و عقل                 شعر چاه ضبطِ دردِ مردِ چون سنگِ صبور

شـــعر سودائیِ تجـــارِ کمــال اندوزِ عشق                شعر ســـرفصل سیاق دفتـــر کالای نور

رونق بازار فرهنـگ اصیــل مــلت اســـت                 بیت بیتـش از طلا بهتــر به تجویز صدور

انقلاب از شعر و شعر از انقلاب آوازه یافــت                چشم بد از انقـلاب و شــاعرانش باد دور

      مام هنر فرزندی به کمال و جمال شعر نزائیده و آفتاب هنر بر کشتزاری پربرکت‌تر از شعر نتابیده که خورشید هنر به طلعت، سر بر قله‌ای بدین رفعت نسائیده است.

    شعر آغاز لطافت اندیشه بشر است، هنری برتر است ! که به قدسِ الهام، کلامِ مطهَّر است ! دریغم آید دریغ، که نگویم نیلوفرانه‌ای انیق در برکه‌ای عمیق، چشم‌نوازش کرده است، در زلال خیالی دقیق، که به طهارت اندیشه‌های دینی، مطهِّر است !

     آبشار تفسیرگونه شعر اصیل از کلام وحی بر زبان و قلم شاعران نبیل، بر هر مغزی ردّی از تطهیر می‌گذارد و زیبائی‌اش به ضرورت تکرار، پاسداری امین، به حفظ اثر می‌گمارد. کدام خانه را پس از مصحف و صحیفه‌های نورانی آل الله، خالی از دیوان سروده‌های حافظ و سعدی و مولانا می‌بینید !؟ و در کدام محفِلی بی چراغِ حالِ خیالِ شاعرانِ عارف و عارفانِ شاعر این سرزمین، به نیازِ دلی نور آشنا، می‌نشینید !؟

از ید بیضاءِ شعر این آستین آورده‌ام                 هِل سواری را، که تحفه قاچِ زین آورده‌ام

و امّا بعد ؛ 

     هم به شعر، زمانه را می‌توان شناخت و هم از زمانه سیاق شعر را می‌توان دریافت. عنصری و عسجدی و انوری هم زائیدة زمانة خویشند و هم زاینده سبک زمانه‌ها ! و فرخی یزدی و میرزادة عشقی و ملک‌الشعراء بهار، نیز هم ! و سیدحسن حسینی و قیصر امین‌پور و سلمان هراتی نیز هم !

     به جشنواره نمی‌پردازم که دوستان کم و بیش توضیح داده‌اند. در این فرصت مغتنم به نکاتی اشاره می‌کنم که اگر مغفول واقع نشده است، مخمول افتاده است ! ازجمله سبک‌شناسی ساختاری شعر انقلاب و نیز شناختنامة شعر انقلاب !

     زیبایی‌شناسی شعر انقلاب از چشم‌انداز پیکره و پیام مطمح نظر است که بعید می‌دانم از این قدمگاه گامی به سمت معرفت برداشته نشده باشد لاکن عَتَبه‌ای نیز کما ینبغی، رؤیت نمی‌شود.

     انقلابی که سُلاله سلسبیل بود و قَباله سَلسال که مستیِ بی‌خمار داشت و عربده‌جویانی هشیار !

     پیروان سلسله‌جنبان نهضت جهانی غیرت که هم‌اینک زنجیره‌هایش به دست و پای مستبدان و ظالمان زمان پیچیده است و زنجه‌هاشان، گوش همگنان را به رنجه انداخته است؛ در هر کجا که بودند کاری کارستان کرده‌اند. این سلسله یک حلقة بی‌کار نمی‌داشت !

     هر کس به سهم خویش نگهبان عشق بود ! به قول صائب :

یا سبو یا خم می یا قدح باده کنند                   یک کف خاک در این میکده ضایع نشود

و انقلاب در شعر زایشی داشت که :

پشت دوتای فلک راست شد از خرمی              تا چو تو فرزند زاد مادر ایام را

     این تشریف شایسته است بر تن راست‌قامتان این میدان، مایة احترام باشد و سرمایة اکرام !

     نسیان فرهنگی از هر غفلتی آسیب‌رسان‌تر است. جوانان را دریابید اما پیران را دُرّ یابید !

     شاعران صاحب سبک را، صاحب عنوان کنید. شاعرانی از این دست، روی در نَهُفت دارند و اجتناب از بازگفت ! بر مسئولین است که روی بر ساحت ایشان برند و سماحت ایشان به بهای تواضع و تکریم بخرند. انصاف را که اگر امیر علیشیرنوائی نبود، عطّار در غبار فتنة زمانه گم می‌گشت که موجب غبن اعتبار مردم می‌گشت. اگر نوایی نیستیم نینوائی باشیم که غلامی را از قلم نینداختند.

   و در آخِر ؛ شاعر که شعور، شرط اندیشه اوست ! بصیرت را می‌بایست واجب عینی بداند و نه واجب کفائی! که به بضاعت بسنده کردن در شأن عموم است که شاعر در این عرصه زیادت‌طلب باید باشد «فاستبقوا الخیرات»

     حضور به موقع و در موضع، نشانة بصیرت شاعر انقلاب است. شاعر انقلاب در شمار اِلّا الّذین است که می‌بایست مراقب یهیمون و ما لا یفعلون باشد. راه رستگاری ادبیات به‌ویژه شعر، مراقبه است و مراقبت در انجمن‌های اهل بصیرت پررنگ‌تر می‌تواند صورت گیرد. متابعت از نظرات رهبر فرزانه و رهنمودهای جانانه حضرت ایشان مسیر فلاح و صلاحِ رهروان این وادی است.

تا ز میخانه و می نام و نشان خواهد بود            سر ما خاک ره پیــر مغان خواهــد بود

حلقه پیـر مغان از ازلم در گوش اســت            بر همانیم که بودیم و همان خواهد بود

     از آنان که دستی بر آتش این اقدام داشته‌اند و آنان که گلی در باغچة این ایام کاشته‌اند و از آنان که در این راه گام برداشته‌اند سپاسگزارم و به استمرار نقششان امیدوار!

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید