نمایش جزییات خبر
۲۹ بهمن ۱۳۹۰ ۱۸:۵۵

وزیرارشاد؛بزرگ‌ترین سرمایه مطبوعات و رسانه ها را اعتماد مردم عنوان کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بزرگ‌ترین سرمایه مطبوعات،خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری اعتماد مردم دانست و تاکید کرد: اعتبار آنها نیز به اعتماد مردم بستگی دارد و مردم ایران نیز مردمی باهوش‌اند که به سازوکارهای مطبوعات کشور توجه دارند.
وزیرارشاد؛بزرگ‌ترین سرمایه مطبوعات و رسانه ها را اعتماد مردم عنوان کرد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، "سیدمحمد حسینی" عصر شنبه در آیین اختتامیه هجدهمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها در تالار وحدت، ضمن تشکر و قدردانی از مسوولان و دست اندرکاران این جشنواره، چنین رویدادی را فرصت مغتنمی برای رقابت سالم و مثبت بین اصحاب رسانه و مطبوعات برای ارتقای نشریات و رسانه ها عنوان کرد.
وی گفت: خوشبختانه اکنون شاهد یک وفاق و همگرایی بسیار خوب در خانواده مطبوعات و رسانه های کشور هستیم که با تعامل سازنده یکدیگر و مسئولان همگی در حرکت و تلاش برای آبادانی و پیشرفت کشور هستند.
حسینی به برپایی و استقبال خود مخاطبان از نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها اشاره کرد و گفت: استقبال چشمگیر در ابعاد داخلی و خارجی، نشانگر اهتمام ویژه و اقبال مخاطبان به این نمایشگاه است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین به کثرت آثار رسیده به هجدهمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری ها اشاره کرد و افزود: برای نخستین بار آثار رسیده و منتخب به این جشنواره در قالب کتابی ارائه می شود که این امر می تواند الگوی خوب و مناسبی برای اهالی مطبوعات و رسانه ها باشد.
 با اشاره به افزایش کثرت نشریات در کشور بویژه در استان ها، از صدور مجوز انتشار برای بیش از یکهزار نشریه در دولت دهم خبر داد و این امر را نشانه اهتمام ویژه دولت به عرصه مطبوعات عنوان کرد.
عضو کابینه دولت دهم همچنین از اهالی مطبوعات و رسانه ها خواست به آسیب شناسی و مشکلات مردم ‌اولویت بیشتری قائل شوند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: وقتی بحث مصالح و منافع ملی کشور در میان است باید آینده نگری و تبیین واقعیات، بیشتر از سوی اهالی رسانه و مطبوعات و انعکاس مناسب آنها مد نظر قرار گیرد.
حسینی در ادامه به برگزاری جشنواره فصلی مطبوعات اشاره کرد و افزود: برگزاری منظم جشنواره فصلی مطبوعات به همراه چاپ آثار برگزیده در قالب کتاب امکان مناسبی را برای اهالی رسانه فراهم کرده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ارسال 14 هزار و 20 اثر به جشنواره امسال اشاره و تاکید کرد: این آمار و ارقام نشانگر اهتمام روزنامه‌نگاران به این مساله است
وی افزود:‌ امیدواریم با توجه ویژه‌ به بحث جهاد اقتصادی و طرح تحول اقتصادی که شامل هدفمندی‌ یارانه‌هاست، در ترویج فرهنگ جامعه که باید برخی مسائل در اولویت قرار بگیرند، موثر باشد
عضو کابینه دولت دهم با ذکر محورهای امسال جشنواره پیشنهاد کرد موضوع رشد جمعیت کشور به محورهای سال آینده افزوده شود.
حسینی افزود: جمعیت‌شناسان معتقدند در کشور تحولاتی از نظر جمعیتی رخ داده که به مرز هشدار رسیده و باید جامعه را در این زمینه آگاه کرد.
وی ادامه داد در سال 90 هر خانواده ایرانی صاحب 6/1 فرزند است که با احتساب این ضریب در آینده با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهیم بود چیزی که امروز گریبان غرب را گرفته و جمعیت شاداب و جوان در این کشورها رو به افول است.
عضو کابینه دولت دهم ادامه داد: در سال‌های پس از جنگ به دلایل مختلف شعار فرزند کمتر زندگی بهتر تبلیغ شد اما امروز از اهالی رسانه انتظار می‌رود به مسایل اصلی جامعه توجه ویژه داشته باشند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به وجوه اهمیت جشنواره پرداخت و گفت: معرفی توانمندی‌های استان‌ها از دیگر ظرفیت‌های جشنواره است چرا که برخی استان‌ها به اندازه چندین کشور ظرفیت و مفاخر فرهنگی دارند که می‌توان آنها را در سطح ملی تبلیغ کرد.
حسینی همچنین به موضوع اخلاق در رسانه اشاره کرد و افزود: در کشوری زندگی می‌کنیم که ارزش‌های متعالی برایمان اهمیت ویژه‌ای دارد و این‌گونه نیست که برای هدف خود از هر ابزاری بهره بگیریم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی بسر می‌بریم باید به طور ویژه به اخلاق توجه شود و این‌طور نباشد که یک روزنامه یا سایت پله ترقی برخی افراد قرار گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه خواستار تخصصی‌شدن مطبوعات، توجه ویژه به زبان فارسی و بکارگیری طنز در مطبوعات به عنوان یکی از پرمخاطب‌ترین موضوعات مورد توجه مردم شد.
حسینی به تشویق و انتقاد از سوی رسانه‌ها اشاره کرد و افزود: این‌طور نیست که تنها نهادهای رسمی مسئول پاسخگویی به انتقادات مطبوعات باشند بلکه هر صاحب اثری باید خود نیز پاسخگو باشد.
نایب رئیس شورای عالی سینما به مثالی در این زمینه اشاره کرد و گفت: پس از جشنواره فیلم فجر برخی تیتر زدند "آیا وزارت ارشاد نباید پاسخگوی نمایش این‌گونه فیلم‌ها در جشنواره فجر باشد؟" در حالی که تنها ارشاد در این زمینه مسئول نیست و عوامل سازنده اثر نیز باید مورد نقد مطبوعات قرار گیرند.
حسینی همچنین بر اهمیت امید و ترویج آن از سوی رسانه‌ها در سطح جامعه تأکید کرد.
عضو کابینه دولت دهم اظهار داشت: در حرکت مهم انتخابات قطعا همه ما می‌توانیم در حضور حداکثری مردم در انتخاب اصلح نقش‌آفرین باشیم.
حسینی ادامه داد: برغم مشکلاتی که در جامعه وجود دارد نظام اسلامی در سطح بین‌الملل معادلات را بهم ریخته است که بیداری اسلامی، رویدادهای لبنان و فلسطین، بازتاب سخنان اخیر رهبر انقلاب در نماز جمعه و اعلام پیشرفت‌های اخیر هسته‌ای توسط رئیس جمهوری به خوبی نشان‌دهنده این امر است.
وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی همچنین به نمونه‌هایی از اعترافات غرب درباره نقش استراتژیک ایران در مدیریت جهانی پرداخت و تصریح کرد: همه اینها لزوم پرداختن مطبوعات به این موضوعات را بیش از پیش به اثبات می‌رساند.
حسینی با اشاره به پیش رو داشتن سال 91 و برنامه‌های سال آینده گفت: باید در شورای فرهنگی، افرادی که در آگاهی بخشیدن به مردم موثراند، گزارشی از نظر اتفاقات خوب رخ داده داشته باشند.
وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی در ادامه به نزدیک شدن انتخابات اشاره کرد و گفت: نشریات و مطبوعات وسیله‌ای هستند تا به معرفی اتفاقات سیاسی و اجتماعی روز بپردازند.
حسینی از دیگر اهداف جشنواره را مشاهده پویایی روز به روز در عرصه مطبوعات خواند و تاکید کرد: بهتر است با تحلیل‌هایی که می‌شود، از پشتوانه علمی بیش‌تری برخوردار شویم که برای کشورمان نافع‌تر است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه با تاکید براینکه باید شعار امید، اخلاق و آگاهی، شعار همیشگی در عرصه فرهنگ و هنر و تمامی جشنواره ها در کشور باشد و باعث پیشرفت جامعه شود،ابراز امیدواری کردهمگان دست در دست هم برای اعتلای کشور گامهای بلندی برداشته شود. 
 
 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید