نمایش جزییات خبر
۲۳ بهمن ۱۳۹۰ ۲۰:۴۰

وزیر ارشاد در اختتامیه فیلم فجر:فیلمی که بر فکر استوار نباشد، تصاویری متحرک است

سید محمد حسینی , وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه سی امین جشنواره بین المللی فیلم فجر تاکید کرد :فکر و اندیشه، جوهرة سینماست! فیلمی که پایه‌هایش بر فکر استوار نباشد، تصاویری متحرک است.
وزیر ارشاد در اختتامیه فیلم فجر:فیلمی که  بر فکر استوار نباشد، تصاویری متحرک است

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متن کامل  سخنرانی سید محمد حسینی , وزیر  فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه سی امین جشنواره بین المللی فیلم فجر به شرح ذیل است:


هنر که در ذاتش زیبائی است نیازمند خودآرائی است.

فرمود: "ان الله یحب الجمال و التجمل"

و سینما هنرش در آرایه هائی است که بر اجزاء و اعضاء خود می بندد تا برجستگی آنرا از آنِ خود کند.

زیبائی را با خودآرائی چندان کند که همة هنرها را تحت الشعاع خود قرار دهد.

سینما، سینماست! گرچه واقعیت دارد اما مستند نیست! گرچه با موسیقی عجین است امّا کنسرت نیست! گرچه با مد و لباس و گریم سروکار دارد امّا سالن آرایش نیست! گرچه با نقاشی آشناست امّا گالری نیست! باید گفت سینما، سینماست. این پدیده با همة هنرها آمیختگی دارد امّا از همه منفک است و تنها با اندیشه هم‌مسلک است!

فکر و اندیشه، جوهرة سینماست! فیلمی که پایه‌هایش بر فکر استوار نباشد، تصاویری متحرک است. امروز چه بجاست اگر عبارت مغزمزد بجای دستمزد در بسیاری از امور بکارگیری شود.

ای برادر تو همه اندیشه ای    مابقی خود استخوان و ریشه ای

و مهمترین جا برای عرض اندام اندیشه، فیلمنامه است. سینمای ایران از بُعد تکنیک و فن آوری برای این موجودیّت، شاید کم و کسری نداشته باشد امّا برای این سرزمین و این ملت، برای این نظام و این رسالت، آنچه بیش از همه مورد نیاز است، شالوده و اساس یک فیلم، یعنی فیلمنامه است.

تا آنجا که من مطلعم به مهمترین بخش فیلم، کمترین بهاء داده میشود. به نسبت دیگر عوامل سینما، فیلمنامه‌نویس از مزایای کمتری برخوردار است.

سازمان نوپای امورسینمائی به این بخش توجه ویژه مبذول بدارد! به شعور مخاطب احترام باید گذاشت. نقش ایوان لازم است امّا کافی نیست؛ پای بست خانه را محکم کنید!

اگر بلم این رودخانه از تنگه عبور کرده و به دریا متصل شده است لازم است آنرا با کشتی عوض کنید!

دریا، سری سودائی و دلی دریائی می خواهد!

سازمان امور سینمائی می بایست از فیلم حمایت کند نه صرفاً فیلمساز! مرعوب نام فیلمساز نباید شد.

اگر فیلمی شایسته است مورد توجه و حمایت قرار گیرد.

"انظر الی ما قال ولا تنظر الی من قال"

آنگاه است که فیلمساز خوب متولد میشود. این سخن البته نافی جایگاه مفاخر سینما نیست.

سازمان امور سینمائی لازم است به تهیه‌کنندگان اعتماد بیشتری نشان دهد. تهیه‌کنندگان در محدودة سینما چونان حزب هستند در مقولة سیاست! تهیه‌کننده اگر این اعتماد را خدشه‌دار کند از گردونة اعتبار خارج خواهد شد؛ و یقین بدانید که چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

از پرداختن به جزئیات جشنواره به جهت اجتناب از اِطناب خودداری می کنم لاکن ضمن قدردانی از حرکت خوب و بجای گردانندگان در استمرار همایش هالیوودیسم و سینما، لازم است به این نکته اشاره کنم که هرپدیده ای اقتضائات خود را دارد. سینما نیز زبان خود را دارد. همایش و سخنرانی برای تبیین آسیب‌ها، اگر از همه مقبول افتد، برای سینما کافی نیست. زبان سینما، فیلم است!

برای مقابله با آفات نباتی، تبر به تنهائی جواب نمی دهد! کلوخ انداز را پاداش سنگ است!

نقص است اگر حرف بجای عمل آید!

از حضور پررنگ فیلمسازان و خصوصاً تنوعِ گونه‌ها، اظهار رضایت و شادمانی می کنم. از ضعف ها نگران نیستم که قوتها خلاء‌ها را پر خواهد کرد.

از برگزاری خوب جشنواره بخصوص عملکرد دبیر آن سپاسگزارم و امیدوارم فردائی بسیار بهتر را در سینمای ایران اسلامی علی الخصوص با مأموریتِ الهیِ حساسیت نسبت به بیداری اسلامی و خیزش اخلاقی جهانی شاهد باشیم.

با پوست و استخوان باور کنیم فرمودة پیر فرزانه و رهبر جانانه را که «سینما کلید پیشرفت کشور است».

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید