نمایش جزییات خبر
۲۳ بهمن ۱۳۹۰ ۱۷:۰۴

وزیر ارشاد : روحیه ظلم ستیزی از نقاط مشترک ایران و کشورهای آمریکای لاتین است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روحیه ظلم ستیزی و مبارزه با ظالمان را از نقاط مشترک بین ایران و کشورهای آمریکای لاتین دانست و بر توسعه و افزایش تعاملات فی مابین تاکید کرد.
وزیر ارشاد : روحیه ظلم ستیزی از نقاط مشترک ایران و کشورهای آمریکای لاتین است

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، 'سید محمد حسینی' روز یکشنبه در دیدار عده‌ای از فرهیختگان، هنرمندان و خبرنگاران کشورهای آمریکای لاتین با وی، گفت: شما در ایام فرخنده و مبارک دهه فجر انقلاب اسلامی در ایران به سر می برید و روز گذشته از نزدیک شاهد اقتدار و عظمت حضور ملت ایران در راهپیمایی عظیم 22 بهمن بودید.

وی افزود: آنچه باعث شده در طول این سی و سه سال ملت ما در برابر آمریکا، غرب و ایادی استکبار ایستادگی کند، همین اراده و عزم جدی به همراه حضور همیشگی در تمامی صحنه ها و تبعیت از رهبری انقلاب بوده است.

حسینی گفت: آمریکا و غربی ها و سرسپردگان آنها هر چند ملت ما را در این مدت تهدید و تحریم کردند اما این امر سبب شد که مردم ما مصمم تر، قوی تر و با عزمی پولادین در صحنه ها حاضر شده و در برابر تمامی این تهدیدها و تحریم ها مقاومت و ایستادگی کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که ملت ما برای حفظ استقلال ، صیانت از نظام و دستاوردها و آرمانهای امام راحل، شهدای فراوانی را تقدیم انقلاب کرده اند، تصریح کرد که آنچه امروز باعث افزایش عصبانیت آمریکایی ها و غربی ها شده غلبه مردم ما بر مشکلات، مقاومت، اتحاد و موفقیت و دستیابی به دستاوردهای گوناگون در عرصه های مختلف فناوری، علمی، فرهنگی و خودکفایی و بی نیازی ایران از سایر کشورهاست.

حسینی خاطر نشان کرد: قبل از انقلاب اسلامی کشور ما وابسته و عقب مانده بود و ایادی استکبار به فرهیختگان، متخصصان و صاحب نظران ما فرصت حضور نمی دادند چرا که آمریکایی ها خود در همه عرصه ها حضور داشته و همه چیز تحت سلطه و غلبه آنها بود.

وی افزود: با پیروزی انقلاب به رهبری امام عظیم الشان روز به روز باوجود تهدیدها و تحریم ها شاهد دستیابی به دستاوردهای جدیدی در عرصه های مختلف علمی، فناوری، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بوده و امروز رتبه های مطلوب و خوبی را در سطح جهان و منطقه از آن خود کرده ایم.

عضو کابینه دولت دهم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سفر اخیر ریاست جمهوری به آمریکای لاتین گفت: خوشبختانه هم اکنون رابطه بسیار خوب و صمیمانه ای بین ایران و کشورهای آمریکای لاتین برقرار شده و رفت و آمدهای هیات های دو طرف بیش از گذشته در حال انجام است.

حسینی با اشاره به این که رابطه سیاسی فی مابین در سطح بالا و بسیار خوبی است، گفت: در زمینه اقتصادی هم در حال توسعه و درمورد تعاملات فرهنگی هم در تلاشیم با حضور هیات های فرهنگی و هنری مختلف در آمریکای لاتین فعالیت های خوبی را در زمینه های گوناگون رونق و توسعه دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای اعزام گروه های مختلف هنری، برپایی هفته های فرهنگ و هنر، نمایشگاه های کتاب، عکس، تجسمی و ... در کشورهای آمریکای لاتین خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با رفت و آمدهای طرفین تعاملات فرهنگی و هنری نیز روز به روز گسترش یابد.

وی همچنین با اشاره به برگزاری شش جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری به مناسبت گرامیداشت ایام مبارک دهه فجر در ایران، از کشورهای آمریکای لاتین دعوت کرد در این جشنواره ها حضوری فعال داشته باشند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین درمورد منفی بافی ها، جوسازی ها و بیان اخبار کذب درباره ایران توسط رسانه های بیگانه گفت: امیدواریم تک تک شما با مشاهده واقعیات و روحیات ملت ایران در بازگشت به کشورتان آنچه از نزدیک مشاهده کردید در قالب های مختلف فرهنگی، هنری و رسانه ای برای مردم تان تبیین کنید تا آنها با آنچه در روحیه ملت ایران وجود دارد آشنا شوند.

حسینی در عین حال گفت: یکی از دلایل مهم عدم آشنایی مردم کشورهای آمریکای لاتین با ملت ایران این بود که آنها می بایستی اخبار، اطلاعات و هر آنچه را لازم داشتند از طریق رسانه های بیگانه و صهیونیست دنبال کنند لذا بیگانگان هیچگاه به خود جرات نمی دادند که واقعیات ایران را منعکس کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که قدرت آمریکا و غرب روز به روز در حال افول است و سردمداران آنها یکی پس از دیگری با بیداری اسلامی کنار می روند، تاکید کرد: ملت ها با اتحاد، همدلی و همگرایی و عزم و اراده می توانند به نفوذ آمریکا و ایادی استکبار در منطقه و جهان خاتمه دهند.

حسینی خاطر نشان کرد: خوشبختانه تجربه انقلاب اسلامی و الگوپذیری از آن تجربه موفقی بوده که می تواند در اختیار همه ملل قرار گیرد.

در ادامه این نشست برخی از خبرنگاران و اعضای هیات حاضر سوالاتی را درمورد مسایل مختلف بیان کردند که وزیر ارشاد به آنها پاسخ گفت.

شماری از فرهیختگان، نویسندگان، خبرنگاران و فعالان دانشگاهی کشورهای آمریکای لاتین روز یکشنبه با حضور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با وزیر ارشاد دیدار و گفتگو کردند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید