نمایش جزییات خبر
۱۹ بهمن ۱۳۹۰ ۲۰:۵۷

وزیر ارشاد تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران اهتمام ویژه ای به کتاب و کتابخوانی دارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به آنکه نداشتن مطالعه و کمی سرانه آن، دغدغه تمامی دنیا است، افزود: خوشبختانه در جمهوری اسلامی اهتمام ویژه‌ای به کتاب و فرهنگ کتابخوانی وجود دارد و با تلاش همگان این امر روزبه روز پربار‌تر می شود.
وزیر ارشاد تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران اهتمام ویژه ای به کتاب و کتابخوانی دارد

 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،"سیدمحمد حسینی" عصر چهارشنبه در آیین اختتامیه بیست و نهمین دوره کتاب سال و نوزدهمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی که در تالار وحدت برگزار شد، به نگرانی‌های جهانی درباره کاهش سرانه مطالعه اشاره کرد و ادامه داد: نگرانی که از کاهش سرانه مطالعه در دنیا وجود دارد فقط اختصاص به ایران ندارد، نوجوانان در دنیا با سرگرمی های فراوان مواجه هستند، و اکنون حتی در فضای اینترنت مشغول چت شده و مطالعه نمی‌کنند.

وی با قرائت آیاتی از قرآن کریم پیرامون کتاب و کتابخوانی افزود: این آیات درباره کتاب، آفاق و انفس است، خدا انسان را به تدبر و تفکر در عجایب خلقت و شگفتی آفرینش، تفکر در خویشتن دعوت می‌کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان آنکه کتاب وجود انسان، با قلم صنع خدا تألیف شده است، قرآن، کتاب هدایت و رحمت، برای همه مسلمانان جهان است،

حسینی یادآور شد: پس از توحید، نخستین کتاب همان کتاب 'حجت' که به بحث رهبری و هدایت می پردازد، است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به باقی ماندن یک برگ مکتوب مفید از نویسندگان اشاره کرد و اظهار داشت: اگر مومنی از دنیا برود و فقط یک برگ از او باقی بماند که در آن دانشی ثبت و ضبط شده باشد، این یک صفحه حائلی میان او و آتش جهنم خواهد بود.

حسینی این امر مهم را نشانگر ارزش آثار مکتوب نافع و ارزنده دانست و افزود: اجر و پاداش نویسندگان نزد خداوند بسیار است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: خداوند به ازای هر خط که نگارش و مکتوب شود، مدینه‌ای وسیع‌ تر از دنیا به نویسنده عطا می‌کند.

وی اضافه کرد: از این رو بزرگان بر نگارش مطالب و آثار مفید و ارزنده و ماندگار تأکید داشتند و تمام عمر خود را در طلب دانش سپری کردند.

حسینی به اهمیت مطالعه روزانه و همیشگی نزد بزرگان اشاره کرد و گفت: امام خمینی (ره) نیز در هیچ شرایطی مطالعه را ترک نمی کردند حتی در روز شهادت حاج‌ آقا مصطفی نیز ایشان از میزان مطالعه روزانه خود کم و یا آن را ترک نکردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: چنین درس‌هایی باید برای نسل جوان بیان شود تا خانواده ها از دوران کودکی، فرزندان خود را با کتاب و کتابخوانی مأنوس کنند.

عضو شورای فرهنگ عمومی کشور به فضای مجازی و ایجاد کتابخانه‌های دیجیتال نیز اشاره کرد و گفت: فضای مجازی موضوع مهمی است که باید درباره آن مفصل بحث شود و بدنبال آن کتابخانه‌های دیجیتال نیز تأسیس و گسترش یابند تا از این طریق پیام خود را به دنیا منتقل کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نداشتن مطالعه و کمی سرانه آن که اکنون به عنوان یک دغدغه جدی در دنیا مطرح است اشاره کرد و افزود: در یک مؤسسه انگلیسی، 18 هزار نوجوان مورد مطالعه قرار گرفتند و در 111 مدرسه تحقیقات صورت گرفت از این رو محققان متوجه شدند نوجوان‌‌ها تا چه میزان وقت خود را هدر می‌دهند.

وی افزود: براساس این تحقیقات، انگلستان در طبقه‌بندی کتابخوانی از رتبه هفدهم به بیست و پنجم نزول کرده و مشخص شد، 13 درصد نوجوانان طی یک ماه حتی یک کتاب نیز مطالعه نکرده اند.

حسینی ادامه داد: همچنین بر اساس نتیجه این تحقیقات، مشخص شد یک پنجم نوجوانان گفته اند هرگز کتابی هدیه نگرفته اند و یک هشتم نیز اظهار داشتند که هرگز وارد کتابفروشی نشده‌اند و هفت درصد نیز هرگز کتابخانه ندیده‌اند.

در ادامه این مراسم با حضور دکتر محمود احمدی نژاد و سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزیدگان بیست و نهمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی و نوزدهمین جایزه کتاب سال جهانی تجلیل بعمل آمد

همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به پاس قدردانی از دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری قابی نوشته شده با متن " والله العزه و لرسوله و للمومنین " را به ایشان اهدا کرد. 

اختتامیه بیست ونهمین دوره کتاب سال و نوزدهمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی عصر چهارشنبه با حضور دکتر محمود احمدی ‌نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران، غلامعلی حداد عادل رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، شماری از سفرای کشورهای خارجی در تهران و جمعی از مسوولان فرهنگی و هنری در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید