نمایش جزییات خبر
۱۸ بهمن ۱۳۹۰ ۱۹:۴۶

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی :سازمان امور سینمایی فصل نوینی را برای سینمای کشور رقم خواهد زد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر نقش موثر سینما در رشد و تعالی کشور تاکید کرد و گفت: با آغاز به کار سازمان امور سینمایی، فصل جدید و آینده ای روشن در عرصه سینمای کشور رقم خواهد خورد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی :سازمان امور سینمایی فصل نوینی را برای سینمای کشور رقم خواهد زد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی 'سیدمحمد حسینی' روز سه شنبه در مراسم آغاز به کار رسمی سازمان امور سینمایی در سالن سعدی برج میلاد، ضمن تبریک ایام فرخنده دهه مبارک فجر و میلاد با سعادت پیامبر (ص)، درمورد اهمیت جایگاه سینما به سخنرانی تاریخی بنیانگذار جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: امام خمینی(ره) در همان روزهای ورود به کشور فرمودند ما با سینما مخالف نیستیم.

وی گفت: این سخن امام(ره)، مهم بودن جایگاه سینما را می رساند که ایشان از ابتدا به این مساله توجه داشته اند.

حسینی ادامه داد: برای مدتی مساله راه اندازی سازمان امور سینمایی مطرح شد، اما اقدامات عملی و عملیاتی در این زمینه صورت نگرفته بود، زیرا جرات و جسارت اجرای آن بسیار مهم بود، از این رو وارد عرصه شده و مقدمات راه اندازی این سازمان را فراهم کردیم.

به گفته حسینی، اگر راه اندازی این سازمان کمی طولانی شد به جهت فراهم شدن ساز و کارهای آن بود و از طرفی می خواستیم این آغاز در ایامی فرخنده و مبارک مانند دهه فجر و میلاد پیامبر(ص) و با برگزاری جشنواره بین المللی فیلم فجر همراه شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان آنکه با راه اندازی این سازمان، فصل جدید و آینده ای روشن در عرصه سینمای کشور رقم خواهد خورد، بر همگرایی، وفاق، هم اندیشی و انسجام بین همگان تاکید کرد.

نایب رییس شورای عالی سینما در ادامه با تشبیه سینما به ظرفی که بتدریج ظرفیت آن پر شده و برای جا دادن سایر محتویات، نیازمند ظرفی بزرگتر است، افزود: از این رو سازمان امور سینمایی به جایگاهی بیش از جایگاه معاونت برای انجام با وظایف گسترده تر تشکیل شد.

وی گفت: این سازمان تشکیل شده که هم در سخت افزار و هم نرم افزار خدمات بیشتری را به جامعه ارائه کند و از طرفی نیز نگاه جامع تری از سوی مسوولان کشور به این سازمان بوجود آید.

نایب رئیس شورای عالی سینما در ادامه گفت: سازمان سینمایی به هیچ عنوان به سمت دولتی کردن سینمای کشور نمی‌رود، ما در زیرساخت‌ها کمبودهایی داریم که با تخصیص اعتبارات بیشتر به سازمان سینمایی نگاه جامعه تری از سوی مسئولین وجود خواهد داشت .

حسینی یاد آور شد: انشاءالله سند چشم انداز جایگاه سینما را تا سال 1404 باید تعریف کنیم، همان گونه که در مسائل علمی و پژوهشی جایگاه کشور را مورد مطالعه و ارتقا می‌دهیم برای عرصه فرهنگ و هنر نیز جایگاهی در نظر بگیریم و هدف گذاری کنیم تا به اهداف والا دست یابیم.

به گفته وی زمانی که می‌بینیم اقبال خوبی به محصولات فرهنگی و هنری کشور در دنیا وجود دارد باید بیشتر در زمینه ارتقاء سینما و محصولات آن تلاش کنیم.

حسینی با بیان آنکه اکنون استقبال خوبی از محصولات فرهنگی و هنری ایران در دنیا صورت می گیرد، ابراز امیدواری کرد که در بحث فرهنگ و هنر و رسیدن به رشد و تعالی، همگان در کنار یکدیگر برای ارتقای این جایگاه تلاش کنند.

وی ارتقای جایگاه حقوقی، اعتنای بیشتر مسوولان کشور و پاسخگویی به انتطارات مردم را از دیگر اهداف راه اندازی سازمان سینمایی عنوان کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مردم اکنون قدرت انتخاب دارند و نمی توانیم با کارهای سطحی و ساده، پاسخگوی نیازهای آنها باشیم.

حسینی افزود: نباید به محصولات و تولیدات فرهنگی و هنری موجود بسنده کرد و با همت و تلاش مضاعف، باید تولیدات این عرصه را همراه با کیفیت و کمییت افزایش داد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: محصولات تولیدی هنری همچنین باید دارای مضامین، قالب و ظاهری با پیام جدید بوده و مسایل کشور و مردم را بیان کنند، از این رو در هنر هفتم باید از مضامین ارزنده با استفاده از جدیدترین ابزار و تکنولوژی، برای جذب مخاطب تلاش شود.

حسینی گفت: اکنون فصل جدید آغاز شده و می طلبد یک بازنگری در امور و پرونده کاری داشته باشیم و به آنچه موجود است بسنده نکنیم و هر روز شاهد برداشتن گام های بلندتری در عرصه سینما باشیم.

وی تاکید کرد: باید با مروری بر گذشته، ضعف ها، ایرادات و اشکالات در کنار بیان نقط مثبت مطرح شود و همگی با همدلی، درصدد رفع اشکالات و نقاط ضعف و در نتیجه ارتقا و رشد جایگاه سینما باشیم.

عضو کابینه دولت دهم افزود: سینماگران نیز باید اینطور باشند و نباید طوری برخورد کنند که نازکتر از گل نتوان به آنها گفت و به یک دفعه از مساله ایی کوچک کوهی عظیم خلق کنند.

حسینی ادامه داد: لازم است با تحمل و نگاه جامع تر، در کنار یکدیگر برای تعالی کشور گام های بلندتری بردارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان آنکه نگاه و چتر هنر نباید محدود بلکه باید فراگیر و گستره باشد، افزود: در کارهای کشور ایستایی و رکود معنایی ندارد و افراد باید بطور مستمر در رشد تحرک و شکوفایی باشند.

حسینی گفت: سینمای کشور نیز نمی تواند به مسایل موجود در کشور بی تفاوت باشد و باید بدون توجه به مسایل شخصی و حاشیه ای، معضلات اصلی کشور و مردم را مد نظر داشته باشد.

عضو کابینه دولت دهم ادامه داد: از رییس جمهور قول گرفته ام که اعتبارات بیشتری برای این سازمان در نظر گرفته شود تا اهداف آن تحقق یابد.

مراسم آغاز به کار سازمان امور سینمایی با حضو  جمعی از مسوولان فرهنگی - هنری ومعاونین وزیر ارشاد و جمعی از هنرمندان در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید