نمایش جزییات خبر
۱۷ بهمن ۱۳۹۰ ۲۰:۲۷

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی بر نهادینه شدن فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه تاکید کرد

- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کرامت زن را به فضائل و رعایت عفاف و حجاب توسط او دانست و بر نهادینه شدن و ترویج عفاف و حجاب در جامعه تاکید کرد.
وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی بر نهادینه شدن فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه تاکید کرد

 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی ،"سید محمد حسینی" عصر دوشنبه در اولین همایش بین‌المللی تجلیل از طلایه‌داران عفاف و حجاب که در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، پوشش را یکی از نعمت‌های خداوند درحق انسان عنوان کرد و افزود: امروزه انسانهای شیطان صفت به دنبال وسوسه کردن انسان‌ها و بردن آنها به سمت برهنگی هستند.

وی ادامه داد: این در حالی است که انسانها به طور فطری همواره به دنبال پوشش بوده و هستند.

حسینی اظهار داشت: هم اکنون غرب به دلیل وجود بی‌بند و باری حاکم در آن جوامع ، امنیت اجتماعی خود را از دست داده و در واقع این مقوله ، حلقه مفقوده آنهاست.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد : در طول تاریخ، بشر همیشه به دلیل حیا و عفت درونی ، پوشش خود را حفظ کرده و این امر از روی کتیبه‌های تاریخی و کتب قدیمی قابل مشاهده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید برآنکه عفاف موجب غلبه عقل بر شهوت می‌شود ،خاطر نشان کرد: ملاصدرا نیز در یکی از کتابهای خود نوشته، عفاف آن خلق و اخلاقی است که در انسان منشأ صدور اعتدال در امور می‌شود.

وی می افزاید، البته ممکن است گاهی دچار افراط و تفریط بشود ،برای مثال برخی به سمت فسق و فجور ، بی‌بند و باری کشیده می‌شوند و برخی از فرق، انسان‌ها را از غرایض فطری ا‌شان باز می‌دارند.

به گفته وی اگر حجاب امری درونی شود و راه تعادل را پیش گیرد، عفاف را هم به دنبال خواهد داشت.

حسینی با بیان اینکه عفاف،حفظ چشم و گوش بوده و ثمره آن حجاب خواهد بود، تصریح کرد که متاسفانه هم اکنون در غرب، سرمایه‌گذاری‌های فراوانی برای فاصله گرفتن انسان‌ها خصوصا مردم کشورهای اسلامی از تقوا می کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی تاکید کرد: کرامت زن به فضائل اوست و اگر عفاف و حجاب خود را رعایت کند قطعا رستگار شده و جامعه‌ی خود را نیز از خطرات حفظ خواهد کرد.

حسینی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: چالش بزرگ غرب بحث فروپاشی خانواده و بی‌توجهی به این کانون گرم است.

به گفته وی اگر می‌خواهیم جامعه پیشرفته داشته باشیم باید جوانان خود را در کانون گرم خانواده تربیت کنیم و در مقابل اجتماع نیز نسبت به آنها احساس مسوولیت جدی داشته باشد.

عضو کابینه دولت دهم با اظهار تاسف از آنکه برخی از جوانان، افراد غیرمسلمان را الگوی خود قرار می‌دهند، تاکید کرد: ما در جامعه‌ اسلامی خود الگوهای فراوانی همچون حضرت فاطمه زهرا (س) و حضرت زینب کبری (س) را داریم، بنابراین نیازی نداریم که از سایرین الگوبرداری کنیم.

حسینی در ادامه با اشاره به بیداری اسلامی و تحولات شکل گرفته در منطقه و برخی از کشورهای اسلامی جهان ، یاد آور شد: ما در دوران انقلاب اسلامی دیدیم که اگر مردم به اسلام گرایش پیدا کنند خود به خود به سمت حجاب و عفاف هم خواهند رفت و این امر همان چیزی است که در کشورهای عربی هم وجود دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در غرب سرمایه گذاری کلانی از طریق استفاده از ابزارهای مختلف فرهنگی و هنری و رسانه ای برای فاصله گرفتن انسانها از مقوله عفاف و حجاب انجام می دهند تا این مقوله اخلاقی از جوامع رخت برکند و پدیده بی حجابی و بی بندوباری در آنجا ظهور پیدا کند.

حسینی خاطر نشان کرد: در برخی مواقع حتی آنها از قوه قهریه و متوسل شدن به زور بویژه در دانشگاهها و سایر مراکز استفاده می کنند چرا که حجاب جزو ارزشهای اعتقادی و دینی آنها به شمار نمی آید.

وی به موضوع کشف حجاب در دوران رضا خان و دوره پهلوی دوم با استفاده از کارهای غیر فرهنگی اشاره کرد و از هنرمندان خواست با استفاده از ابزارهای هنری علاوه بر ترویج فرهنگ عفاف و حجاب واقعیات آن دوران را نیز برای همگان معرفی و تبیین کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری اینگونه همایش‌ها و نشست ها را فرصت بسیار خوبی برای انتقال تجربیات دانست و از همگان خواست دست در دست هم برای ترویج و نهادینه شدن فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه تلاش کنند.

در ادامه این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، آیت الله مهدوی کنی ،آیت الله تسخیری ، سردار نقدی از سردیس مروه شربینی' رونمایی و از طلایه داران فعال در عرصه عفاف و حجاب در بخش داخلی و بین المللی تجلیل شد.

اولین همایش بین‌المللی تجلیل از طلایه‌داران عفاف و حجاب عصر دوشنبه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،آیت الله مهدوی کنی ، آیت الله تسخیری،سردار نقدی ،لاله افتخاری(نماینده مجلس) همسر و مادر شهید مصطفی احمدی روشن و جمع کثیری از میهمانان خارجی در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید