نمایش جزییات خبر
۱۳ بهمن ۱۳۹۰ ۱۹:۱۰

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزارکنندگان نکوداشت مرحوم صفارزاده تقدیر کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال پیامی به همایش علمی قرآن کریم و نکوداشت مرحوم 'طاهره صفارزاده' از برگزار کنندگان این همایش تقدیر کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزارکنندگان نکوداشت مرحوم صفارزاده تقدیر کرد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،'‌ سیدمحمد حسینی' در این پیام اظهار داشت: شیرازة دفتر معرفت گرچه به سریش علم پی افکنداست لیک به ته بندی ابریشم عمل بند است. علمی که عمل در آن نیست محفوظاتی است برای تظاهر و تزاحم، برای جلب مردم! گاه علم بی‌عمل حاصلش پرورش زنبوران نیش‌زن بی‌عسل است. امیر کلام فرمود: «اَوضَعُ العِلمِ ماوَقَفَ عَلَی اللّسانِ»

و از شیخ اجل است که:

علم چندانکه بیشتر دانی                   چون عمل در تونیست نادانی

علمی که در جان شخص ننشیند، رنگ عمل نبیند. «افَضلُ العِلمِ ما ظَهَر فی‌الجوارح و الارکانِ»

و آنگاه که علم در عمل تجلّی یابد چونان نوری بر حرکات و سکنات انسان بتابد. نوری است که خداوند تبارک و تعالی بر سویدای دل آدمی بنشاند تا با هرطپش، زلال عشق را بر اعضا و جوارح بفشاند.

صاحب مکتب صادق آل محمد(ص) فرمود:«العلم نورٌ یفذفه‌الله فی‌ قلب من یشاء»

فقط عامل به علم، عالم باشد و آنچه از او سرزند، سالم باشد. به تکرار، ملکه گردد و باعث نجاتش از هرمهلکه! فراموشی سراغش نیاید و هشیاری‌اش به تزاید بباید.

امیرالمؤمنین فرمود: العلمُ یَهتِفُ بِالعَمَلِ فاِن اَجابَهُ و اِلّا ارتَحَل»

علم آدمی را برای عمل صدا زند، اگر پاسخ دهد فبها واِلّا کوچ خواهد کرد.

از آنرو گفته‌اند از کوزه همان برون تراود که در اوست. وهنر بیش از هر موهبتی نیاز به تهذّب دارد. هنر چون به روح بیشتر وابسته است و روح نیز نشئت ازطینت خدا سرشت دارد؛ طینتی که «نفخت فیه من روحی» کرامتش بخشیده است، بیش از همه به تکریم نیازمند است. شاعر چون اتصال ذهن را با روح فطری‌اش حفظ نماید، چشمه‌های معرفت را بر درخت قلمش تا سبزی بی‌نهایت بگشاید. سعدی اگر شد به گشت واگذار و سیر و سفر، حکمت علمی‌اش عطا کنند و حافظ اگر گشت به دعای صبح و آه شب کلید گنج حکمت نظری‌اش روا دارند.

هرکس را آن دهد که عمر، بر سر آن نهد! و مرحومه مغفوره بانوی کهنه ریشة نوین اندیشه فخر خطه کریمان و سند عالم خیزی سیرجان، بانوی مبارز و آزاده، طاهرة صفارزاده از عداد آنان است که مستحق عنایت جانان است!

 بانو طاهرة صفارزاده :

          ریشه در معرفت دامن ایمان دارد                      هرچه دارد همه از دولت قرآن دارد.

خاندانی اهل عرفان و تربیتی در مسیر ایمان از همان اوان کودکی او را وابسته به قرآن نمود؛ چنانکه بعدها از تحصیل کردة اروپا و امریکا یک مفسر قرآن و مترجم مبرّز،  زاده گشت و برای خدمت به این نظام مقدس تا نیل به استاد نمونه آماده گشت.

عنوان شاعر مبارز و  زن نخبه و دانشمند مسلمان، افتخاری است که نه فقط نصیب این بانوی فرهیخته شد بلکه به نمایندگی از زنان فرهیخته این مرز و بوم بر سینة افتخار این سرزمین آویخته شد.

در زندگی این بانوی مبارز ردپای عنایت حضرت حق مشهور است؛ «و عسی ان تکر هوا شیً و هو خیرلکم» آنچنان در تغییر مسیر زندگی ایشان قابل استناد است که تبیین آن می‌تواند عبرت‌آموز اهل اعتبار باشد.

طاهره اسمی مسمی بود آن خوشنام را                    گوئیا دیدند ز اوّل حسن این فرجام را

روحش شاد و یادش گرامی باد

از آنان که علم را ارج می‌نهند و به درج نام  عالمان  بر صحیفة یادها، ادای دین می‌کنند خصوصاً پدیدآورندگان این مراسم ارزشمند سپاسگزارم و به استمرار این همت امیدوار.

همایش علمی قرآن کریم و نکوداشت مرحومه دکتر 'طاهره صفارزاده' روز پنجشنبه در کرمان برگزاری شد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید