نمایش جزییات خبر
۱۲ بهمن ۱۳۹۰ ۲۰:۵۶

وزیر ارشاد : جمهوری اسلامی بر همگرایی و همدلی بین آحاد ملتهای مسلمان تاکید کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ملت ایران در مقابله با دشمنان اسلام و مسلمانان در یک اردوگاه و جبهه مشترک قرار دارند،بر همگرایی ،وحدت ،همدلی ،همیاری و اتحاد بین آحاد مردم جهان بویژه مسلمانان تاکید کرد.
وزیر ارشاد : جمهوری اسلامی بر همگرایی و همدلی بین آحاد ملتهای مسلمان تاکید کرد

"‌سید محمد حسینی"‌ عصر چهارشنبه در دیدار با هیات رسانه ای مدعو در اجلاس بین المللی جوانان و بیداری اسلامی ضمن گرامیداشت ایام دهه مبارک فجر خطاب به این هیات اظهار داشت: شما در ایام بسیار فرخنده و خوبی به ایران سفر کرده اید، این روزها انقلاب اسلامی ایران نقطه آغازی برای تحولات منطقه و در میان مسلمانان است.
وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) این حرکت و تحول را به وجود آورد فتصریح کرد: ما می‌خواهیم استقلال 33 ساله و مقاومت خود را در برابر فشارها با دستاوردهای مختلفی که در زمینه های گوناگون طی این سال‌ها به دست آورده ایم، به جهان اسلام معرفی و تبیین کنیم.
حسینی به ولادت پیامبر (ص) که در ایران با نام هفته وحدت شناخته می‌شود اشاره کرد و  گفت:‌ پیامبر(ص) محور وحدت در جهان اسلام است و خدا را شاکریم که تحولات در منطقه بویژه در مصر به نتیجه نهایی رسیده‌ و با از بین رفتن "مبارک" دیواری که به مدت 30 سال میان ما و مصر ایجاد شده بود، برداشته و این امکان فراهم شده تا امروز به راحتی کنار یکدیگر باشیم و از تبادلات فرهنگی هم گفت و گو کنیم .
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد در هفته‌های فرهنگی، فیلم، شعر، ‌ادب، تئاتر و همایش‌های فکری و ادبی با مصر تعاملات بیشتری در آینده نزدیک داشته و این فعالیت‌ها را افزایش دهیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: ‌روابط میان دانشمندان و اندیشمندان دو کشور از دیرباز برقرار بوده و مردم ایران با مصر الفتی دیرینه داشتند و امیدواریم کم‌کاری‌های چندین ساله هم برطرف و کاهش یابد شود.
حسینی همچنین با بیان اینکه باید ارتباطات موثری میان ایران و مصر شکل بگیرد از آمادگی چند برابری تعاملات فرهنگی و هنری با این کشور خبر داد و گفت: در گذشته هم تلاش کردیم در نمایشگاه‌های کتاب مصر شرکت و حضوری فعال داشته باشیم ولی متاسفانه این اجازه به ناشران ما داده نشد.
در ادامه این دیدار برخی از نمایندگان هیات رسانه ای ،خبرنگاران و روزنامه نگاران مصر سوالاتی را پیرامون مسائل فرهنگی و هنری با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کردند و حسینی به تمامی آنها پاسخ داد.
حسینی در پاسخ به خبرنگاری در خصوص نحوه ارتباط و تعامل فرهنگی با کشور مصر اظهار داشت: جمهوری اسلامی در راستای افزایش تبادلات فرهنگی میان دو کشور، آمادگی دارد نسبت به ساخت فیلم درباره مقاومت مردم مصر اقدام کرده و با هنرمندان مصری همکاری لازم را داشته باشد.
"عمر عبدالعلی" از روزنامه الاخبار درباره تبادل فرهنگی میان ایران و مصر پرسید و وزیر ارشاد پاسخ داد: قصد داشتیم با حضور در جشنواره‌های مصر، هرچه سریع‌تر این ارتباط فراهم شود اما با گذشت یک سال از برکنار شدن "مبارک" هنوز این تبادل فرهنگی ایجاد نشده است.
"یاسر سلیم" از روزنامه نهضت مصر هم از چگونگی حمایت زبان عربی در ایران و اینکه پس از پیروزی انقلاب مصر چگونه این ملاحظات و آداب و رسوم میان ایران و مصر رعایت می‌شود پرسید که حسینی پاسخ داد:‌ زبان رسمی کشور ایران فارسی است و ما زبان فارسی را زبان دوم مردم جهان اسلام می‌دانیم.
وزیر ارشاد افزود: ‌خدمات فراوانی از طریق زبان فارسی شکل گرفته چرا که مشترکات زبان فارسی و عربی کم نیستند؛ زبان عربی هم زبان قرآن و اهل جنت است و در قانون اساسی ایران بر لزوم آموزش این زبان در مقاطع تحصیلی اشاره شده است و حوزه‌های علمیه ایران هم زبان عربی را زبان اصلی خود می‌دانند و همچنین کتاب‌های بسیاری از سوی علمای عربی در ایران منتشر شده و خبرگزاری‌های ایران بخش ترجمه زبان عربی دارند.
عضو کابینه دولت دهم در ادامه در پاسخ به برخی سوالات مطرح شده اینچنین توضیح داد:جمهوری اسلامی همواره بر اعتقادات و ارزشهای دینی و مذهبی پایبند است و انتظار داریم در دیگر کشورهای اسلامی هم آموزه های قرآنی و دینی بر آن پایبند باشند.
حسینی گفت: همواره تاکید جمهوری اسلامی ایران در روابط و تعاملات با دیگر کشور بر وحدت، همبستگی ، همراهی و همدلی است و خشونت ،جنگ طلبیو  بی مهری در بین ملت ایران جایی ندارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه تاکید ما هموراه بر مشترکات است درحالی که دشمنان جوامع اسلامی کارشان دامن زدن بر اختلافات است ، اظهار داشت: برخی از افراد هر از چند گاهی موضوع و اختلاف دیدگاه کوچکی را برجسته کرده و بر آن مانور می دهند .
به گفته حسینی دشمنان ما همیشه از اینکه بین مسلمان اتحاد و وحدت و همدلی بوجود آید خوف داشته و همواره درصدد اختلاف اندازی و تفرقه افکنی بوده و هستند.
حسینی خاطر نشان کرد: هدف دشمنان (رژیم صهیونیستی ،آمریکا و ایادی استکبار )سرگرم کردن ماست تا از موضوعات اصلی غافل شویم. 
عضو کابینه دولت دهم اضافه کرد: دشمنان درصددند از طرق مختلف بویژه بوسیله ابزار های مختلف فرهنگی و هنری و ساخت فیلم های هالیوودی چهره ای خشن و جنگ طلب از جوامع اسلامی و مسلمانان به جهان معرفی کنند و بدین وسیله افکار عمومی را به سوی خود جلب و عقاید،ایده و تفکرات خود را به همگان تلقین و تبیین نمایند.
در پایان این دیدار هیات رسانه ای مصر هدایایی را به رسم یادبود از دست وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی دریافت و با ایستاد کنار حسینی با وی عکس دست جمعی یادگاری گرفتند.
هیات رسانه ای مصری مدعو در اجلاس بین المللی جوانان و بیداری اسلامی مرکب از مدیران مسئول برخی رسانه ها، مطبوعات، خبرنگاران و روزنامه نگاران عصر چهارشنبه با حضور در دفتر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چند ساعتی بطور صمیمانه با " سید محمد حسینی" گفت و گو کردند.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید