نمایش جزییات خبر
۱۲ بهمن ۱۳۹۰ ۱۱:۱۰

پیام وزیر ارشاد به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر: تئاتر محصول دانایی‌ است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی پیامی به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تاکید کرد : تئاتر محصول دانایی‌ است و دانایی، مالکیت هیچ قومی را سند نخورده است.
پیام وزیر ارشاد به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر: تئاتر محصول دانایی‌ است

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی , متن کامل پیام سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرح زیر است: جانمایه هر هنری گرچه در ذات آن است اما بخشی از آن در تیول فن‌آوری و بخشی دیگر در دست سلیقة حاکم بر زمان است. زیبایی اثر در محدوده نوع هنر تن به اسارت نمی‌دهد! هر حصاری را برمی‌دارد و هر مانعی را پشت‌سر می‌گذارد! اما صد البته هنری چونان تئاتر که جمع‌الجمع تمامی هنرهاست بی‌سحر جلوه‌های ویژه و جادوی فن‌آوری‌های روز و صنعت شعبده ! در بروز زیبایی‌های ذاتی هنر، دستی باز و شیوه‌ای طناز دارد. 

دیده‌ایم که آثار فاخر، تیول سلیقه زمان را نیز برنمی‌تابند و در آرامش گهواره فراموشی نمی‌خوابند. در تئاتر،  این بیداری و ماندگاری نمود بیشتری دارد. تولیدات فاخر این عرصه، گاه قرن‌ها را درنوردیده‌اند و نسل‌ها را یکی پس از دیگری دیده‌اند؛ حال چه در تئاتر نوین و چه در تئاتر اصیل و پیشین چونان تعزیه !

تئاتر محصول دانایی‌ است و دانایی، مالکیت هیچ قومی را سند نخورده است. حاصل عقلانیت بشریت است هنر که عصاره دانائی است مدیون کارگاه عصاری هیچ طایفه‌ای به تنهایی نیست. ترکیبی از اکسیر خلاقیت‌ها از تمامی قومیت‌هاست. اثیری است که اسیر تقلید نباید باشد مگر به دستبند محاکات !

     سیر تئاتر در ایران مسیری صعب را طی کرده است که امیدواریم در ایران اسلامی جاده‌ای به سمت تعالی را پیش‌رو داشته باشد. این جشنواره می‌تواند راهبانی این بزرگراه را به عهده بگیرد.

 حضور دانشجویان، آینده این هنر را تضمین می‌کند اگر مسئولین هنرهای نمایشی ظرفیت این حضور را ایجاد نمایند. توجه به جوانان، پشتوانه فرداست و نگاه به بازار جهانی، ظرفیت جذب را قابل پذیرش می‌کند.

بیداری اسلامی، عطش کشورهای منطقه را نسبت به چشمه‌های هنر ایران اسلامی، بسیار افزایش داده است. تشنگی دنیا به زلال هنر اسلامی انقلابی اگر از سرچشمه‌های آب‌های معدنی ایران انقلابی تأمین نشود از زهرآبه‌های اسلام قلابی وهابیت، عطش نشان خواهد گشت. جشنواره تئاتر فجر در پایان سه دهه برگزاری، می‌بایست نوید حضور در صحنه‌های تئاتر خاورمیانه را به‌همراه داشته باشد.

برای تحقق این خواستة دست‌یافتنی از جان و دل برای دست‌اندرکاران این نوروز جنبش‌خیز و شورانگیز تئاتر، آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم این جشنواره کماهو حقه، جهانی گردد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید