نمایش جزییات خبر
۱۰ بهمن ۱۳۹۰ ۱۹:۵۷

حسینی : هنر چونان حج است و هنرمند، مستطیع وادی همت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی پیامی به چهارمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی تصریح کرد: از چهارمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی انتظار داریم طلیعه تحوّل نگاه هنرمند مسلمان را با پرتوی از تعهّد هنرمندان جهان، درهم آمیزد و بر جان هنر، نور معرفت بریزد.
حسینی : هنر چونان حج است و هنرمند، مستطیع وادی همت

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی , متن کامل پیام سید محمد حسینی به شرح زیر است:

در این عالم، که عالم جسم و روح است! عالم جمادات و مجردات! عالم پیوند محسوسات و غیوبات! رسوبات ذهن بشری چون در جام اندیشه، دُرد هنر را به مستی خلاقیت بدل سازد، به دل خبر دهد از جوهرة زیبایی‌های نهفته در درون اشیاء! تا هنرمند به مدد زیبایی روح، حشو و زوائد پنهانکاری دنیا را  از آن بزداید و از مادر هنر، پدیده‌ای بزاید که گذشت ایام و زمانه، پیرش نکند و زیبایی‌اش را از بام اعتبار    به زیر نیفکند!

هنر در ذات خود زیبایی دارد و هنرهای تجسمی ترکیبی از ذات و ظاهر زیبا را به چشم و بیننده، بر نگاه و صاحب نگاه القاء می‌کند.

هرگز نمیرد آنچه هنر زنده‌اش نمود            بر عمر هر پدیده، هنر جاودان فزود

پس هنرمند عیسی‌دمیست فراتر! که اگر او زندة بی‌جان را احیاء کرد، این به جسمی جان بخشید. بر بومی رنگی کشید، بر سنگی نقشی گذاشت، بر دفتری خطی نوشت، با تربتی آبی‌سرشت، نقشی نگاشت و آنگاه جانی جاودانش عطا نمود و بر طاقچه اعتبارش جا نمود.

اثر، وفادار است و اگر فرمود غرض نقشی است کز ما باز ماند! نقش نیز خالقش را ماندگار می‌کند. فقط هنرمند نیست که اثری را مانا می‌سازد بل اثر نیز نام هنرمند را پیشاروی خود به نمایش می‌گذارد.

«اثر، وفادار است» پس هنرمند سکة انعامش را قبل از همه از خود اثر می‌گیرد؛ سکه‌ای که جاودانگی می‌پذیرد.

پس ای هنرمندان! آب حیات گوارایتان باد!

هنرمندِ امروز در روزگاری می‌زید که گزند باد و باران بنای اثرش را سست نمی‌کند مگر به سستی ذاتش! هزار سال از بنای کاخ بلند شاهنامه سپری گشته است که از باد و باران ندیده گزند! هزار سال پرفتنه و آشوب! اما آنچه مانع از سرکوب لشگر نظم فردوسی است اساس محکم و ورزیدگی سپاهیان شعر اوست که هرگز هماوردی نیافته است! در این روزگار که هنر این نظام مقدس بیش از همه، حرمت‌نهادن به هنرمندان واقعی این سرزمین است، تعهد این طایفه ایجاب می‌کند که :

به پاس حرمت این حاکمان، حکیم شویم    که ارزیاب قویم دُرِ یتیم شویم

امّا !

در این زمانة عشاق خون‌جگر، ما هم                  کمک کنیم به تکریم عاشقان، با هم

 بیداری اسلامی موضوعی است که این همه هنرمند چون بدان التفات نمایند طومار بدمنشان را به‌التفاف کشانند.

هنر چونان حج است و هنرمند، مستطیع وادی همت! هنرمند مسلمان هر اثرش در رمی جمره باید سنگی باشد بر سر شیطان ! از این رو حج استطاعت می‌خواهد! اثر باید مؤثر باشد.

واژه باید خود باد، واژه باید خود باران باشد! اثر یک هنرمند مسلمان باید اثری از مسلمانی داشته باشد. جاذبه و دافعة مسلمان را سیرة نبوی به صیروره کشانید و قرآن بر مسند توصیه نشانید «الّذین معه اشداء علی‌الکفار رحماء بینهم»

 

 

آری؛ اثر باید مؤثّر باشد.   

 

 

از چهارمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی انتظار داریم طلیعه تحوّل نگاه هنرمند مسلمان را با پرتوی از تعهّد هنرمندان جهان، درهم آمیزد و بر جان هنر، نور معرفت بریزد.

با این تعریف هنرمند، حمیتش را با همت جاری در خیزش اسلامی و نهضت اخلاقی جهانی، گره می‌زند. به امید فردایی زیباتر در پرتو هنرمندانی از جنس نور !

از همه آنان که این جشنواره به شماره اندک و به قواره قویم را مدد رسانده‌اند سپاسگزارم و به استمرار نقششان امیدوار !  

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید