نمایش جزییات خبر
۲۱ فروردین ۱۳۹۶ ۱۳:۲۹

حسام الدین آشنا در آیین تکریم و معارفه روسای کتابخانه ملی: دسترسی آزاد به اطلاعات در دوره ریاست صالحی امیری در کتابخانه ملی میسر شد

مشاور فرهنگی رییس جمهور گفت: کتابخانه ملی یکی از مهمترین نهادهای تمدنی جدید در کشور ماست، کتابخانه در این کشور تاریخی کهن دارد اما کتابخانه ملی تاریخی بیش از ۱۳۱۶ ندارد.
حسام الدین آشنا در آیین تکریم و معارفه روسای کتابخانه ملی: دسترسی آزاد به اطلاعات در دوره ریاست صالحی امیری در کتابخانه ملی میسر شد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهور صبح امروز در آیین تکریم و معارفه سیدرضا صالحی امیری و اشرف بروجردی روسای پیشین و جدید سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان این مطلب گفت:  اینکه یک ملت کتابخانه ای تشکیل بدهد و هویت آن را با کتاب های تولیدی خود مزین کند نشان از یک هویت دارد، تلاش های پس از انقلاب شده است.

وی افزود: شناخته شده ترین رییس کتابخانه ملی ما که از وزارت ارشاد آمد متاسفانه امروز در این جلسه حضور ندارد، اما همه ما قدر زحمات شایسته آن مرد را می دانیم پس از او شخصیتی فرهنگی- چریکی اندیشمند مسئولیت کتابخانه را بر عهده گرفت و این کتابخانه را برای ما به یادگار گذاشت نام او همواره بلند، نام بجنوردی تاریخ فرهنگ این کشور خواهد ماند نه فقط ساختمان کتابخانه ملی، نه نمادها که از او به یادگار خواهد ماند بلکه بنیاد دایره المعارف اسلامی او بی گزند خواهد ماند.

مشاور فرهنگی رییس جمهور  اظهار داشت: روزی وزیر فرهنگی رییس کتابخانه ملی شد و روزی رییس کتابخانه ملی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

وی تصریح کرد: کتابخانه ملی در دوره صالحی امیری 2  وجه مهم داشت، یکی به یک موسسه جدی و محلی برای حضور و ظهور بزرگان اندیشه کشور و محلی برای گفتگوی ملی و جایی برای قدرشناسی کسانی که دیگران قدر آنها را نمی شناختند تبدیل شد، دیگر اینکه در کتابخانه وضعیت بررسی اسناد و قانون دسترسی آزاد به اطلاعات ممکن شد، که این ها بدون یک رییس مقتدر ممکن نبود؛ و این همسویی سیاست ملی در دسترسی آزاد اطلاعات می تواند بسیار راهگشا باشد.

حسام الدین آشنا  با اشاره به سابقه فعالیت های سیاسی و اجتماعی اشرف بروجردی اظهار داشت: به خانم دکتر بروجردی خوش آمد می گویم، بانویی از خانواده روحانی و اصیل و بانویی که تربیت شده بنت الهدی صدر است. همه نام صدر را می شناسیم اما کمتر کسی جز بانوان انقلابی تربیت شده بنت الهدی صدر است، وی یک فعال سیاسی و فعال اجتماعی مطرح در فضای بعد از انقلاب است وی همسر و خواهر شهید است. وی مادری است که فرزندان برومندی را به جامعه تقدیم کرد.

وی ادامه داد: همچنین امروز یاد دکتر امیر معتمدی که جامعه ناکام از استفاده از خدمات او بود را گرامی می داریم، وی پژوهشگر مطرح در حوزه زنان و اسلام پژوه در حوزه مسایل اجتماعی است و مدیر دولتی صاحب سبک و اولین مدیر اجتماعی زنان در وزارت کشور که معاونت امور زنان را در دولت اصلاحات پایه گذاری کرد، وی پایه گذار «سمن» ایرانی است؛ امروز از ثمرات خانم بروجردی برخوردار هستیم. امیدوارم همه دانشمندان حوزه دانش شناسی قدر حضور را بدانیم و با ایشان همکاری کنند.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید