نمایش جزییات خبر
۱۹ فروردین ۱۳۹۶ ۱۵:۱۳

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه امضای تفاهم نامه با همتای اسلواکی: دولت تدبیر و امید در حوزه گسترش روابط فرهنگی با دیگر کشورها قدم های موثری برداشته است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دولت تدبیر و امید قدم های موثری در حوزه گسترش روابط فرهنگی و هنری با جامعه جهانی برداشته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه امضای تفاهم نامه با همتای اسلواکی: دولت تدبیر و امید در حوزه گسترش روابط فرهنگی با دیگر کشورها قدم های موثری برداشته است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در حاشیه دیدار و امضای تفاهم نامه همکاری با همتای اسلواک خود در جمع خبرنگاران با تاکید بر این مطلب افزود: توسعه روابط فرهنگی، زیر ساخت توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با دیگر کشورها است و به  میزانی که در تقویت و توسعه روابط فرهنگی پیش برویم، می توانیم دیگر روابط را استحکام ببخشیم.

وی گفت: با توجه به تاکید دولت تدبیر و امید بر گسترش روابط فرهنگی با کشورها، در سال جدید همکاری مشترکی را با برخی کشورها از جمله الجزایر، تونس و اسلواکی آغاز کرده ایم که بیانگر توجه ایران به مقوله دیپلماسی فرهنگی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در زمینه های سینمایی نیز مذاکراتی با طرف اسلواکی صورت گرفته است. ما در حوزه سینمایی در تراز اول منطقه هستیم و در دنیا نیز جایگاه قابل توجهی داریم. سینمای ایران می تواند در حوزه کشورهای اسلامی و عربی حامل پیام معرفتی و دینی خوبی باشد و همچنین در حوزه بین المللی نیز می تواند نکات با اهمیتی را طرح کند.

وی افزود: سینمای ایران امروز از مرزهای خود عبور کرده و به قله های جهانی دست یافته است.

صالحی امیری در ادامه با اشاره به توجه ایران به صنایع دستی گفت: باید تلاش کنیم با توجه به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری، در حوزه صنایع دستی ایران بتواند بازارهای منطقه ای و جهانی را تصرف کند زیرا این بخش ظرفیت بزرگی برای گسترش روابط فرهنگی و هنری با دنیا برای کشورمان فراهم می کند.

وی با اشاره به برگزاری نشست اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال جدید، افزود: در این نشست بر گسترش تولید ملی و اشتغال و توجه بیشتر به صنعت فرهنگ و صنایع دستی تاکید شد و مقرر شد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در راستای این موارد طرحی جامع به این شورا ارایه دهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به ظرفیت های موزه هنرهای معاصر تهران و ظرفیت های آن در راستای گسترش روابط فرهنگی با دیگر کشورها، گفت: امروز ما در حوزه موزه هنرهای معاصر یکی از سردمداران منطقه و جهان هستیم.

وی درباره تولید فیلم های فاخر افزود: سازمان سینمایی از فیلم های فاخر با مضامین اخلاقی، معنوی و معرفتی حمایت می کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره توجه تفاهم نامه همکاری ایران و اسلواکی به حوزه نشر گفت: کتاب ریشه هویت فرهنگی سرزمین ما محسوب می شود و بیشترین منابع خطی در جهان را داریم. و اگرچه برخی ریشه های فرهنگی از جغرافیای کشور خارج شده،  ما آثاری را از منابع خطی در موزه های مختلف جهان داریم.

وی تاکید کرد: کتاب در جمهوری اسلامی ایران از جایگاه بالایی برخوردار است و برگزاری نمایشگاه های بین المللی کتاب و نمایشگاه های داخلی نشانه این اهمیت است. ایران برای توسعه امر کتابخوانی سرمایه گذاری های جدی انجام داده است.

در ادامه وزیر وزیر فرهنگ اسلواکی نیز درباره سهم این کشور در حوزه فرهنگ در تفاهم نامه امضا شده بین وزرای فرهنگ دو کشور گفت: این سهم بستگی دارد که ما چه میزان بودجه در این زمینه اختصاص دهیم.

وی افزود: در اسلواکی تاکنون دو بار جشنواره فیلم ایرانی برگزار کرده ایم و علاقه مند به ارایه فیلم های خود در کشور ایران هستیم.

وزیر فرهنگ اسلواکی ادامه داد: در اسلواکی به حوزه تصویرگری توجه زیادی می شود و جشنواره تصویرگری کتاب های کودک و نوجوان کشور ما در جهان معروف است و ایرانیان نیز نزدیک به 50 سال است که در این جشنواره شرکت می کنند و جوایزی را نیز دریافت کرده اند.

وی گفت: امروز با امضای تفاهم نامه همکاری های فرهنگی و هنری میان وزرای فرهنگی دو کشور بر گسترش این روابط بین ایران و اسلواکی تاکید شد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید