نمایش جزییات خبر
۱۱ فروردین ۱۳۹۶ ۲۲:۲۸

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با همتای تونسی تاکید کرد: سرمایه گذاری جدی ایران در حوزه سینما/ وجود اشتراکات فرهنگی و هنری میان ایران و تونس

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز در ادامه سفر خود به تونس در دیدار با همتای تونسی بر توجه و اهمیت ایران به صنعت سینما تاکید کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با همتای تونسی تاکید کرد: سرمایه گذاری جدی ایران در حوزه سینما/ وجود اشتراکات فرهنگی و هنری میان ایران و تونس

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار ضمن تاکید بر این مطلب گفت: دو کشور می توانند زمینه های همکاری را طوری تعریف کنند که شاهد جهش در روابط باشیم.

وی افزود: وجه اشتراکات بسیاری بین جوامع ایران و تونس وجود دارد و نخبگان دو کشور می توانند گفت و گوهای سازنده ای با یکدیگر داشته باشند.

صالحی امیری ادامه داد: گفت و گوی فرهنگی نقش به سزایی در شناخت دو ملت از یکدیگر دارد و ایجاد جبهه واحد در مقابله با تروریسم و خشونت ضروری است.

وی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نهاد حاکمیتی فرهنگ و هنر ایران می تواند با تولید آثار مشترک در حوزه فیلم، سینما، ارکستر و موسیقی، برگزاری دوره های آموزشی هنری و ... بر گسترش روابط فرهنگی و هنری دو کشور بیفزاید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: موزه هنرهای معاصر تهران از موزه های معتبر و مطرح در حوزه هنرهای تجسمی است که آثار موجود در این موزه بیش از دو و نیم میلیارد دلار ارزش گذاری می شود.

صالحی امیری با اشاره به در پیش بودن نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ادامه داد: بیش از 12 هزار ناشر در ایران داریم و نمایشگاه کتاب تهران بیش از 3 میلیون بازدید کننده دارد.

وی ضمن دعوت از همتای تونسی خود برای حضور در آیین گشایش سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، افزود:گستردگی حوزه فرهنگ و هنر آنقدر زیاد است که نمی توان فقط به هفته فرهنگی اکتفا کرد و باید رفت و آمدهای اصحاب فرهنگ و هنر دو کشور با هدف شناخت فرهنگ و تمدن یکدیگر را افزایش دهیم.

صالحی امیری اظهار کرد: در زمینه نسخ خطی و آرشیو ملی  و رسانه ای نیز می توان همکاری های مشترک داشت.

وی گفت: تقویت تونس را تقویت مردم سالاری می دانیم و کشورهای عربی و آفریقایی باید از این کشور الگوبرداری کنند.

صالحی امیری افزود: صلح و آرامش موجود در تونس باعث خوشحالی است و ما آمادگی هرگونه انتقال تجارب به این کشور را داریم.

در ادامه این دیدار محمد زین العابدین وزیر فرهنگ تونس با اشاره به اشتراکات فرهنگی دو کشور، گفت: مناسبات ایران و جهان عرب در زمینه های گوناگون علمی و فرهنگی در هر دو جانب تاثیر گذاشته است که منتهی به تمدن غنی اسلامی شد و اسلامی را مطرح کرد که ناظر بر عقلانیت و معنویت است. 

وی افزود: از سال 2011 مراودات دو کشور فعال تر شد و طی 5 سال گذشته شاهد برگزاری هفته های فرهنگی، رویدادهای سینمایی و ... میان دو کشور بوده ایم که آثار مثبتی را به همراه داشته است 

زین العابدین گفت: امروز هم شاهد برخی فعالیت های دو جانبه از جمله هفته فیلم فرهنگی در تونس هستیم و به زودی نیز هیاتی را برای حضور در جشنواره جهانی فیلم فجر به تهران اعزام می کنیم.

وی افزود: انسان منبع فرهنگ و هنر است و تلاش ما این است تا روح تازه ای در فضای جدید حاکم بر فرهنگ بدمیم.

در بخش دیگری از این دیدار محمدمهدی حیدریان معاون وزیر و رییس سازمان سینمایی، سمعی و بصری گفت: حدود 10 سال پیش ایران و تونس یک فیلم مشترک ساختند و به زودی نیز میزبان فیلم سازان جوان تونسی در جشنواره بین المللی فیلم فجر هستیم.

وی افزود: سالانه حدود 200 فیلم بلند و 400 فیلم کوتاه در ایران ساخته می شود و فیلم های ایرانی به طور سالانه بیش از 300 جایزه بین المللی را کسب می کنند.

حیدریان ضمن تاکید بر گسترش همکاری های سینمایی بین دو کشور، ادامه داد: روابط نباید محدود به برگزاری هفته های فرهنگی باشد و آثار فرهنگی و هنری باید به بازار محصولات فرهنگی دو کشور راه یابد.

در ادامه علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حوزه موزه هنرهای معاصر آمادگی همکاری مشترک با کشور تونس را داریم.

وی افزود: در حوزه های موسیقی مقامی و برپایی ارکسترهای بزرگ موسیقی آمادگی مذاکره و گفت و گو برای همکاری مشترک با تونس را نیز داریم.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید