نمایش جزییات خبر
۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ۱۱:۳۰

ضرغامی:قرآن کتاب زندگی بخش همه ما و همه مسلمانان است

آیین بازگشایی نمایشگاه آثار منتخب و تجلیل از برگزیدگان نخستین شنواره طراحی اِلمان‌های شهریِ قرآن و عترت 18 اسفندماه 1395 با حضور«حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی» معاون قرآن و عترت وزارت و فرهنگ ارشاد اسلامی، «برزین ضرغامی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، «علی درویش پور»مدیر عامل برج میلاد تهران، «محمدحسین اسماعیلی» معاون هنری و سینمایی ارشاد استان تهران و دبیر جشنواره طراحی اِلمان‌های شهری قرآن و عترت، «روح‌الله شمسی‌زاده» عضو هیات مدیره انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران و دبیر هنری و تخصصی جشنواره طراحی اِلمان‌های شهریِ قرآن و عترت ، «اصغر امیرنیا» مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نگار نادری پور مدیرعامل انجمن مجسمه سازان ایران و جمعی از هنرمندان در برج میلاد برگزار شد.
ضرغامی:قرآن کتاب زندگی بخش همه ما و همه مسلمانان است

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران ، علی درویش پور مدیر عامل برج میلاد تهران در این مراسم گفت: مجموعه برج میلاد نماد مجسم ایران ایستاده و نمادی از هنر و توانمندی ایرانیان است.

وی افزود: قرآن کاملترین کتاب آسمانی است، سمت و سوی آن هدایت بشر به سمت نور و روشنایی و جان بخشیدن به روح و جسم انسان خسته امروز است و امروز ما مفتخریم که میزبان آثار قرآنی در برج میلاد هستیم و امیدواریم این جریان ادامه دار و ثمربخش باشد .

برزین ضرغامی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران نیز در این مراسم اظهارداشت: امروز همه ما به خاطر صاحت مقدس قرآن گریم اینجا جمع شدیم و از همه دوستانی که به برگزاری این جشنواره کمک کردند به نوبه خودم تقدیر و تشکر می کنم، دوستان ما در معاونت قرآن و عترت وزارت و فرهنگ ارشاد اسلامی، برج میلاد تهران، انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران، انجمن هنرهای تجسمی و سازمان زیباسازی که بنده تشکر ویژه ای از این عزیزان دارم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران خاطر نشان کرد: قرآن کتاب زندگی بخش همه ما و همه مسلمانان است و بر این اعتقاد هستیم که همه نیازهای زندگی را می توان از قرآن آموخت و در زندگی از آن استفاده کرد. قرآن می تواند برای همه گروها مفید باشد و هرکس بسته به نیاز، موضوع و حالش درک و دریافت از قرآن دارد.

وی عنوان داشت: امروز در شهر تهران فعالیت های متعددی در خصوص قران انجام شده ، تا جایی که در کوچه ها و خیابان ها و میدان های شهر می توان اثر و نمادی از قرآن کریم را دید. اما این کافی نیست و این انتظار می رود که از کشور اسلامی مثل کشوران ایران در چهارراه ها و خیابان ها بیش از اینها اِلمان‌های قرآنی را ببینیم.

ضرغامی افزود: نخستین جشنواره طراحی اِلمان‌های شهریِ قرآن و عترت امسال پذیرای 200  اثر از 114 هنرمند از کشورمان بود و از این 200 اثر امیدواریم که آقای علیزاده مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران  حمایت های لازم را انجام دهند تا این آثار در میادین و گوشه و کنار شهرمان نصب شوند، چرا که این کار باعث ادامه دار شدن این جشنواره در سال های آینده خواهد شد.

روح‌الله شمسی‌زاده عضو هیات مدیره انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران و دبیر هنری و تخصصی جشنواره طراحی اِلمان‌های شهریِ قرآن و عترت نیز دراین مراسم اظهارداشت: من به نوبه خودم از نگاه تخصصی معاون قرآن وعترت وزارت و فرهنگ ارشاد اسلامی و اداره کل ارشاد استان تهران تشکرمی کنم که برای برگزاری این جشنواره به سراغ  انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران آمدند.

وی افزود: وقتی صحبت از المان می شود ،بحث ظرف و مظروف به میان می آید، به این شکل که اگر ظرف برای مظروف  مناسب نباشد، هر چقدر بار معنایی هم داشته باشد، نسخه خوبی برای مظروف نخواهد بود.

شمسی پور ان داشت: طیف مخاطبین ما به سه بخش مسولین، علاقه مندان و مخاطبین تقسیم می شوند، توضیح دادن کار راحتی نیست. برای بیان مفاهیم قرآنی درظرف های مشخص ما چاره ای نداریم که میان این سه گروه را درنظر بگیریم ، درحوزه ساخت اثر، معنای عام، حوزه هندسه و فرم اثر، متریال و مواد اثر پارامتر ما مخاطب ، معماری و محیط است.

عضو انجمن هیئت مدیره انجمن هنرمندان مجسمه ایران تصریح کرد: با توجه به این موارد هیات داوران نخستین جشنواره طراحی اِلمان‌های شهریِ قرآن و عترت آثار را مورد داوری قرار دادند، 200 از هنرمندان کشورمان در این رویداد هنری شرکت کردند و جشنواره نخست مورد توجه قرارگرفت، که این حاصل همکاری دوستان در معاونت قرآن وعترت وزارت و فرهنگ ارشاد اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و سازمان زیبا سازی شهرداری تهران بوده است.

وی در ادامه بیانیه هیات داوران را برای حضار قرائت کرد.

 حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت و فرهنگ ارشاد اسلامی نیز در ادامه مراسم پایانی نخستین جشنواره طراحی المانهای  قرآن وعترت با اشاره به یکی از سخنان حضرت علی(ع) درنهج البلاغه  اظهارداشت: عبارت هوشمندانه امیرالمومنین در حوضه عقل و جبر شنیدنی است.  بنده در حوضه المانها تخصص چندانی ندارم، اما نیاز را در حوضه مربوط به خودمان مطرح می کنم.

حشمتی تصریح کرد: ما چگونه مفاهیم و مبانی قرآن کریم را به مخاطبین منتقل کنیم؟ آنچه که تا به امروزدر این رابطه صورت گرفته است، با زبان و کلام بوده است، اما ما درحوضه هنرمعماری بناهایی از قبیل مسجد شیخ لطف الله، مسجد شاه اصفهان، برج میلاد تهران، یک معانی و مفهومی را می بینیم.

وی ادامه داد: همچنین شعراولین هنری بوده که  پاسخگوی این سوال بوده است. در قرآن کریم کمال زیبایی و طهارت یوسف در قالب قصه یوسف بیان می شود، در پایان قصه پاکی یوسف را احساس می کنید.

معاون قرآن و عترت وزارت و فرهنگ ارشاد اسلامی  اضافه کرد: مولوی و حافظ بییشترین بهره را از قرآن کریم برده اند و در قالب ادبیات این معانی را انتقال داده اند. المانها یکی از هنرهایی است که جای آن در شهر و معماری ما خالی است ، قدیمی ها خیلی از ما هنرمندتر بوده اند، هیچ چیز را بدون داشتن مفاهیم اخلاقی نمی ساختند.

وی ادامه داد: یک نکته ای که اینجا حائز اهمیت زیادی است، حرف هایی هستند که آنها را نمی شود به صورت مستقیم بیان کرد، پس هنرمندان این حرف ها را به صورت ابهام در آثارشان بیان می کنند و شما را وادار به تفکر می کنند. قرآن کریم همه ما را وادار به تفکر می کند. قرآن کریم به بشر می گوید: نمی بینید که شتر چگونه خلق می شود؟ و یا در آسمان ها چرا تفکر نمی کنید؟

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابرازداشت: ابهام کلید مجمسه ساز و نقاش است ، این به این معنی نیست که ما نمی فهمیم، بلکه هنرمند از مخاطبش می خواهد که راجع به این اثر فکر کند. هر چفدر که وارد وادی ابهام می شویم فکر بیشتری می طلبد. معنی کلام شعرای بزرگ ما را به صورت واضع نمی توان فهمید، بلکه شما را در لفافه هدایت می کنند.

وی درپایان گفت کسی که عقل دارد خیلی ثروت و مال دارد، چرا که هیچ چیزی جای نادانی و جهل را پر نمی کند. از همه دست اندرکاران این برنامه تقدیر  و تشکر می کنم، از ارشاد استان تهران و همکارانم در معاونت قرآن و عترت و عزیزان دیگر و پدید آورندگان این آثار هم تقدیر  و تشکر می کنم.

 در پایان این مراسم برگزیدگان نخستین جشنواره طراحی المانهای  قرآن وعترت به شرح زیر ا علام شدند:

تقدیرهای ویژه:

-  نسرین زندی روان در بخش سوره حدید

 هامون نظیری

سپیده رزمجو

نفرات برگزیده:

1-       معصومه روستا

2-      علیرضا فاضلی

3-      همراه تاتاری

4-      مرضیه سرسریان

5-      اسماعیل سهندیان

بنابراین گزارش، نمایش آثار نخستین جشنواره طراحی اِلمان‌های شهریِ قرآن و عترت از ۱۸ تا ۲۲ اسفند در گالری برج میلاد در تهران برگزار می‌شود.

 

اشتراک در
کلیدواژه ها: نمایشگاه آثار منتخب و تجلیل از برگزیدگان نخستین شنواره طراحی اِلمان‌های شهریِ قرآن و عترت
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید