نمایش جزییات خبر
۴ اسفند ۱۳۹۵ ۱۴:۱۶

هنرستان هنرهای زیبای پسران آثار نقاشی استادان و هنرمندان را به نمایش درآورد

نمایشگاه نقاشی استادان و هنرمندان هنرستانهای هنرهای زیبا در نگارخانه اندیشه افتتاح شد.
هنرستان هنرهای زیبای پسران آثار نقاشی استادان و هنرمندان را به نمایش درآورد

به گزارش روابط عمومی هنرستان هنرهای زیبای پسران؛ روز یکشنبه یکم اسفند ماه نمایشگاه نقاشی استادان و هنرمندان، یادمان زنده یاد عبدالمجید حسینی راد با حضور احسان آقایی مدیر هنرستان، احمد رویایی مدیر سابق هنرستان، اساتید، هنرجویان و هنرمندان عرصه تجسمی در نگارخانه فرهنگسرای اندیشه افتتاح گردید.

احسان آقایی مدیر هنرستان هنرهای زیبای پسران با اشاره به برگزاری این نمایشگاه نسبت به تاثیری که چنین نمایشگاه‌هایی روی مخاطبان می‌گذارد، گفت: هدف برگزاری یک نمایشگاه مهم است. ممکن است یک کیوریتور نمایشگاه را در یک فضای عمومی بزرگ مثل موزه هنرهای معاصر ببرد و برگزار کند و هدفش در آنجا اجابت شود اما هدف از برگزاری این نمایشگاه که به لطف فرهنگسرای اندیشه میسر شده، این است که هنرجویان بتوانند دستاوردهای هنرستان را طی دهه های گذشته ببینند و یاد بگیرند.

وی ادامه داد: هنرستان هنرهای زیبا در فضایی مربوط به نیم قرن گذشته که فضایی دوستانه و صمیمی بوده شکل یافته و حالا این نمایشگاه می‌تواند دوباره این ارتباط دوستانه و دورهمی صمیمانه را فراهم کند. اما هدف اصلی از برگزاری این نمایشگاه آموزش و یادگیری بوده است و می‌تواند انگیزه‌ای باشد برای هنرجوهای جدید که اگر با انگیزه کار کنند، می‌توانند تا این اندازه پیشرفت کنند.

آقایی در اشاره به برگزاری نمایشگاه در نگارخانه فرهنگسرای اندیشه گفت: هنر در واقع برای مردم خلق می‌شود اگر مردمی وجود نداشته باشد عملا هنری هم خلق نمی‌شود. یکی از کارکردهای فرهنگسراها این است که ارتباط هنر با مردم را کم می‌کنند و فضا و ارتباطی که بین خواص هنر و بین هنر وجود دارد، کم می‌کند. در گالری‌های خصوصی این فاصله بین مردم زیاد است. اما در فضاهای این چنینی مردم این امکان را دارند که برای دیدن آثار بیایند و آنها را به تفکر وا می‌دارد که اگر دوست دارند تحصیلات هنری کنند این نمایشگاه راهی برای انتخاب این مسیر باشد.

اکبر نیکان پور از هنرمندان برجسته عرصه نقاشی و تصویرسازی با حضور در افتتاحیه این نمایشگاه، درباره آن گفت: سال گذشته نیز چنین نمایشگاهی در همین نگارخانه دایر شد. این نمایشگاه می‌تواند باعث ایجاد پیوند نسل جدید با نسل قدیم شود. جوانان بدانند که معلم‌هایی بودند که زمانی زحمت کشیدند و حالا نوبت نسل جوان است.  نمی‌شود به گذشته خود بی‌توجه بود و زحمت‌هایی را که افرادی برای هموار شدن این راه زحمت کشیده‌اند ندیده گرفت. این نمایشگاه گامی بزرگ برای آشنایی نسل جوان با گذشته خود است.

وی افزود: شاگردان و دانشجویان اول از همه باید با کارهای هنرمندان کشور خودمان و تکنیک‌ها و شیوه‌های ایشان آشنا شوند و آنچه را که تفکرات هنری این کشور را نشان می‌دهد، دریابند. نسل جوان با روح آثار این سرزمین آشنا شوند تا کارهایشان ماندگار شود. فکر می‌کنم این نمایشگاه قدم مثبتی در این راستا برداشته است. در واقع این نمایشگاه، نمایشگاهی پر بار و زیباست که در پشت آن سراسر اندیشه و ارزش نهفته است. نمایشگاه‌هایی از این دست بسیار باید تکرار شود.

احمد رویایی هنرمند نقاش و مدرس هنر که دو اثر از او در این نمایشگاه به نمایش درآمده، درباره این نمایشگاه گفت: نمایشگاهی سال گذشته در همین نگارخانه برگزار شد با عنوان رنج‌ها و گنج‌ها که مربوط به گنجینه هنرستان و کارهای استادان هنرستان بود. اما امسال از استادان و فارغ التحصیلان خوب هنرستان درخواست شد تا کارهایشان را به نمایشگاه ارائه دهند.

رویایی ادامه داد: این نمایشگاه هم برای دانشجویان و هم استادان مفید است. در واقع تشویقی برای دانشجویان است که از دیدن کارهای استادان لذت ببرند و همچنین دنباله رو تکنیک‌ها و روش‌هایی باشند که استادان مختلف از آن بهره برده‌اند، به این ترتیب برای آینده هنری ایشان بسیار مفید خواهد بود.

وی با بیان اینکه تعداد آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه حدود 40 اثر است، افزود: در این نمایشگاه تلاش شده که از همه طیف‌ها اثر ارائه شود. چه از نظر سنی و چه از نظر تجربه و چه از نظر تکنیک‌های مختلف. در واقع در این نمایشگاه می‌توان نسل‌های مختلف هنرمندان را در کنار هم مشاهده کرد.

هانی نجم از هنرمندان جوان این نمایشگاه که فارغ التحصیل هنرستان هنرهای زیبای پسران است، درباره نمایشگاه گفت: یک نمایشگاه گروهی می‌تواند تاثیر بیشتری بر روی مخاطبان بگذارد و آن‌ها با سبک‌های مختلف هنری آشنا می‌شوند. البته از نظر فروش آثار هم بهتر است. در واقع تجارت هنر دومین تجارت دنیا بعد از نفت است که سود زیادی دارد و خوب است فرهنگسراها به خرید و فروش آثار توجه کنند و مردم را هم با این موضوع آشنا کنند.

نجم در ادامه گفت: مخاطبان در نگارخانه فرهنگسراها بیشتر عامه مردم هستند و باید فرهنگسازی کرد که تا هنرمندان تشویق بشوند کارهای بیشتری در فرهنگسراها به نمایش بگذارند تا رونق بیشتری را در این فضا شاهد باشیم. امید است آن دیدی که نسبت به فرهنگسراها وجود دارد با حمایت بیشتر شهرداری تهران و خرید آثار تغییر کند.

در این نمایشگاه 40 اثر از آثار نقاشی استادان و هنرمندان رضا ایمانی، بهروز بلوری، حمید پازوکی، کاوه تجربه کار، بهنام جلالی جعفری، واحد خاکدان، مهرداد ختائی، احمد رویایی، محمدعلی روح الهی، سعید روانبخش، میترا رحمانی، صابر سلیمانی، نادر شاملو، محمدرضا شاکری، ترانه صادقیان، ناصر عزیزی، رضا فیروزه ای، امیر کشمیری، احمد مرشدلو، جلال متولی، منوچهر معتبر، انوشیروان مانی، جعفر نجیبی، اکبر نیکانپور، هانی نجم، بهارک نوروزی، علی یادگار یوسفی در سبک های مدرن، سورئال، آبستره و ....  با تکنیک رنگ روغن، میکس و اکرلیک به نمایش گذاشته شده است.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند تا پنج اسفند، از ساعت ۹ تا ۱۹به نگارخانه اندیشه واقع در خیابان شریعتی، نرسیده به پل سید خندان، بوستان اندیشه مراجعه کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 88765090 تماس بگیرند. همچنین در حاشیه این نمایشگاه یادمانی برای مرحوم عبدالمجید حسینی راد نقاش، پژوهشگر و استاد دانشگاه روز سه شنبه سوم اسفندماه ساعت 15 در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود.

 

اشتراک در
کلیدواژه ها: آثار نقاشی استادان و هنرمندان
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید