نمایش جزییات خبر
۱ اسفند ۱۳۹۵ ۱۴:۳۷

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر تقویت روابط فرهنگی ایران و ویتنام تاکید کرد

ایران و ویتنام دارای روابط فرهنگی خوبی با یکدیگر هستند و باید این روابط نسبت به گذشته گسترش یافته و تقویت شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر تقویت روابط فرهنگی ایران و ویتنام تاکید کرد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز در دیدار با فرستاده ویژه نخست وزیر ویتنام در یونسکو با تاکید براین مطلب گفت: ویتنام از نظر فرهنگی کشوری غنی است و مردم ایران ذهنیت مثبتی از آن دارند.

وی با اشاره به  اینکه ایران به لحاظ جامعه شناختی، جامعه ای با سازگاری بالا است، ادامه داد: ایران و ویتنام می توانند در منطقه و جامعه بین المللی همکاری های بسیاری با یکدیگر در حوزه های فرهنگی و هنری داشته باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حضور رییس جمهور ایران در سال 2016 میلادی در ویتنام پیام روشنی بر توسعه روابط دو کشور دارد.

وی با تاکید بر نقش دیپلماسی فرهنگی در گسترش روابط  کشورها، افزود: از طریق دیپلماسی فرهنگی ملت ها می توانند با فرهنگ، آداب و سنن و بسیاری از عادات فرهنگی یکدیگر آشنا شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یونسکو در گسترش روابط فرهنگی میان کشورها نقش موثری دارد و فرصت های مناسبی در این زمینه فراهم می کند.

وی در عین حال تصریح کرد: ساختار یونسکو فرهنگی است نه سیاسی. بنابراین تعاملات و اشتراکات فرهنگی از این طریق با قوت و استحکام بیشتری شکل می گیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: ایران در منطقه دارای حوزه های تمدنی بسیاری از جمله صفویه، ساسانیان و هخامنشیان است و کسی نمی تواند این تمدن ها را انکار کند. بنابراین وقتی از حوزه تمدنی در منطقه سخن به میان می آید به طور قطع، ایران در مرکز این تمدن قرار دارد.

صالحی امیری گفت: ایران تنها کشوری در منطقه خاورمیانه است که اسلام را پذیرفته، ولی زبان آن عربی نشده است. به دلیل اینکه زبان و فرهنگ ما از استحکام زیادی برخوردار است و از هویت های ملت ایران محسوب می شود.

وی افزود: ما دارای دیپلماسی فرهنگی طولانی هستیم و در کنار هم بودن 72 ملت با زبان، نژاد، فرهنگ و سنن مختلف در دوره هخامنشیان مصداق این سخن است.

وزیر فرهنگ و ارشاد سلامی با اشاره به فعالیت های فرهنگی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این وزارتخانه در حوزه های فیلم، موسیقی، کتاب، هنرهای تجسمی، مطبوعات و ... می تواند با ویتنام همکاری های مشترک فرهنگی و هنری داشته باشد.

وی افزود: بیش از 20 هزار موسسه فرهنگی نیز در کشور ایران به طور همزمان فعالیت می کنند و از جمله نهادهای مدنی محسوب می شوند.

در ادامه این دیدار فرستاده ویژه نخست وزیر ویتنام در یونسکو گفت: ایران دارای فرهنگ و تمدن غنی است و بسیاری از هموطنان ما با هزار و یک شب آشنا هستند.

وی افزود: دو کشور می توانند در حوزه های سینمایی، معماری، تبادل آثار موزه های یکدیگر و ... همکاری های مشترک داشته باشند.

فم سان چائو گفت: ویتنام در دیپلماسی فرهنگی موفق بوده است و از آن به عنوان اصل اساسی سیاست خارجی خود استفاده می کند.

وی افزود: ویتنام در عرصه دیپلماسی فرهنگی دارای نمایندگی هایی در 100 کشور جهان است و از طریق این نمایندگی ها فرهنگ و تمدن خود را با دیگر کشورها به اشتراک می گذارد.

سفیر ویژه نخست وزیر ویتنام با اشاره به فعالیت های یونسکو ادامه داد: این سازمان تنها یک فدراسیون جهانی نیست بلکه سازمان اندیشه محوری است که تفاهم و ارتباط با فرهنگ های مختلف در جهان را ترویج می دهد.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید