نمایش جزییات خبر
۲۸ بهمن ۱۳۹۵ ۱۴:۴۸

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: دولت تدبیر و امید از دیپلماسی به عنوان قدرت نرم در مذاکرات بهره می برد

وزیر فرهنگ و ارشاد سلامی گفت: دولت تدبیر و امید از دیپلماسی به عنوان قدرت نرم در مذاکرات خود بهره می برد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: دولت تدبیر و امید از دیپلماسی به عنوان قدرت نرم در مذاکرات بهره می برد

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهکیلویه و بویراحمد سید رضا صالحی امیری با بیان این مطلب در نشست شورای اداری استان، مردم کهکیلویه و بویراحمد  را از سرمایه های بزرگ معنوی کشور دانست و گفت: این سرمایه می تواند بستر و ظرفیت خوبی برای توسعه و تعالی استان باشد.

وی با بیان اینکه، دولت تدبیر و امید، کشور را در شرایط سختی تحویل گرفت، اظهار داشت: قطعنامه های ظالمانه آمریکا و غرب علیه ایران، قرار گرفتن کشور ذیل فصل 7 منشور شورای امنیت، تورم بالای 43 درصد، گرانی و بیکاری، وجود نوعی اغتشاش در فضای  سیاسی کشور بودند.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: دولت تدبیر و امید در این شرایط برای ایجاد ثبات، امنیت و آرامش نیازمند یک ریل گذاری و ایجاد وضعیت جدید بود.

وی تصریح کرد: اگر یک دلی، یک رنگی، هماهنگی و همگرایی در کشور نباشد، امکان توسعه وجود ندارد و لازمه توسعه وفاق، انسجام و هماهنگی است، باید بپذیریم که در یک جامعه متنوع با گرایش های متعدد زندگی می کنم و برای حفظ منافع مردم باید از مناقشات پرهیز کنیم .

صالحی امیری اذعان داشت: دولت تدبیر و امید برای شروع روند توسعه می بایست از تحریم های ظالمانه رها می شد در شرایطی که صادرات نفت به 975 هزار بشکه رسیده بود و صرفا چهار کشور حق خرید نفت از ایران را در مقابل نیازهای اساسی ایران داشتند.

وی با بیان اینکه، دولت راه حل مذاکره را برای خروج ایران از شرایط سخت انتخاب کرد، افزود: امروزه قدرت صرفا سخت افزاری نیست و حوزه های دیپلماسی، تکنولوژی، رسانه و دانش قدرت های جدیدی هستند و دولت نیز از مذاکره و دیپلماسی به عنوان یک قدرت نرم استفاده کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ادامه برخی از اثرات مذاکره در شرایطی که با حربه های نظام رسانه ای امپریالیستی افکار عمومی جهان نسبت به ایران منفی بود، را بیان کرد.

وی گفت: تغییر دیدگاه مردم جهان نسبت به ایران، بهبود نگرش دولت های جهانی به ایران و کاهش فاصله ایران با دولت ها، پاره شدن زنجیره تحقیر ایران و ایرانی و افزایش جایگاه ایرانیان در جهان برخی از اثرات مذاکره بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در مذاکره توانستیم برای اولین بار میان آمریکا و رژیم صهیونیستی به عنوان دو متحد و همچنین میان آمریکا و اروپا شکاف ایجاد کنیم و پس از برجام تاکنون بیش از 3/11 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی توسط کشورهای اروپایی در ایران صورت گرفته است.

صالحی امیری با بیان اینکه، نظام جمهوری اسلامی برای رسیدن به رشد هشت درصدی مطلوب، نیاز به 100 میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد و این رشد بدون استفاده از سرمایه گذاری محقق نمی شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از شرکت های اروپایی اخیرا یک قرارداد 8/4 میلیارد دلاری در زمینه نفت و انرژی با وزارت نفت منعقد کرده است که حتی در صورت تحریم مجدد مفاد آن تغییر نخواهد کرد.

وی از دیگر اثرات برجام را رفع مشکلات کشور در صادرات نفت دانست و با بیان اینکه طی هشت سال گذشته برای اولین بار توانستیم همسان با کشور همسایه نفت استخراج کنیم ، اظهار داشت: در سال 96 استخراج نفت کشور به  سه میلیون بشکه خواهد رسید.

صالحی امیری، افزایش تولید نفت را نتیجه اجماع جهانی دانست و افزود: تنها کشور امن در منطقه خاورمیانه هستیم و این امنیت را مدیون تدابیر مقام معظم رهبری، قدرت نیروهای مسلح و تدبیر دولت هستیم.

وی با بیان اینکه، اکنون ایران اصلی ترین بازیگر مناقشات خاورمیانه است، افزود: امروز به اذعان کشورهای جهانی راه حل و کلید حل مسئله خاورمیانه در دست تهران است و ما تعیین می کنیم برای حل مشکلات خاورمیانه چه کشورهایی در مذاکرات حضور داشته باشند.

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی، واردات 24 تن کیک زرد برای توسعه دانش هسته ای کشور را یکی دیگر از دستاوردهای برجام دانست و گفت: برای اولین بار پس از انقلاب این حجم از کیک زرد به کشور وارد شده است که قطعا در رشد دانش هسته ای کشور تأثیر شگرفی دارد.

صالحی امیری با بیان اینکه با توجه به کاهش درآمد نفتی کشور از سال 91 تا 95 کشور در شرایط بحرانی به سر می برد، اظهار داشت: با این حال و با این کاهش قابل ملاحظه درآمد دولت تدبیر و امید توانسته است سه هزار کارگاه کوچک راه اندازی کند، سالانه 700 هزار شغل ایجاد کند و نظام سلامت کشور را توسعه دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: با این حال مسئله اول کشور همچنان بیکاری است و با اینکه دولت سالانه 700 هزار شغل ایجاد می کند اما با تقاضای کار یک میلیون و 200 نفر همچنان بیکاری مشکل اول کشور است و برای رفع این مشکل نیازمند سرمایه گذاری های گسترده هستیم.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید