نمایش جزییات خبر
۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ۱۹:۳۴

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت ایجاد ساختار متمرکز برای هدایت مسئولیت اجتماعی تاکید کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت ایجاد ساختار متمرکز برای هدایت مسئولیت اجتماعی در جامعه تاکید کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت ایجاد ساختار متمرکز برای هدایت مسئولیت اجتماعی تاکید کرد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز در کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی در دانشگاه خاتم با تاکید بر این مطلب گفت: مشکلات امروز جامعه ایران ناشی از عدم مسئولیت پذیری بنگاه های اقتصادی و اجتماعی است.

وی افزود: وجود آسیب های اجتماعی به دلیل عملکرد ما در گذشته های دور و نزدیک است. وجود آسیب هایی مانند طلاق، خشونت، اعتیاد، حاشیه نشینی و ... این پیام روشن را دارد که باید در این زمینه ها به مسئولیت اجتماعی بیش از پیش توجه داشته باشیم.

صالحی امیری ادامه داد: نیازمند رویکرد جدید برای احیای مسئولیت اجتماعی و پذیرش فرهنگ آن از طریق بنگاه های اجتماعی و اقتصادی هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید با اشاره به سطوح مختلف ایثار، افزود: شهادت عالی ترین سطح ایثار است ولی همه کسانی که برای توسعه جامعه از منافع فردی خود به نفع منافع اجتماعی می گذرند، ایثارگر هستند.

وی در عین حال تصریح کرد: فعالان بنگاه های اقتصادی، کارگران، اساتید، معلمان و ... که برای توسعه فرهنگ مسئولیت اجتماعی تلاش می کنند از جمله ایثارگران هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تحولات گسترده جامعه ادامه داد: بازنگری و بازشناسی در راستای مسئولیت اجتماعی ضروری است.

وی گفت: گسترش ترجیح منافع فردی به منافع جمعی به دلیل ضعف آموزش و فرهنگ پذیری در حوزه مسئولیت اجتماعی است.

صالحی امیری افزود: حجم و سرعت تغییرات در ایران به دلیل شبکه های اجتماعی و مجازی رو به افزایش است. عمق ، گستره و شدت این تغییرات به قدری است که برخی از جامعه شناسان از آن با عنوان زلزله یاد می کنند.

وی تصریح کرد: با توجه به این تغییرات، نیازمند ارائه مدل های جدید برای مدیریت و مسئولیت اجتماعی متناسب با تغییرات هستیم.

صالحی امیری با اشاره به شیوه های مختلف وقف از گذشته تا امروز، افزود: مفهوم مسئولیت اجتماعی در گذشته تبار روشن و با ارزشی دارد که نیازمند کار مطالعاتی بنیادی است.

وی گفت: همه نهادهای اقتصادی برای تولید کالا تلاش می کنند که به طور همزمان در کنار این تلاش ها باید مسئولیت پذیر هم باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رابطه اخلاق و فرهنگ با مسئولیت اجتماعی ادامه داد: نقطه آغاز مسئولیت اجتماعی مدرسه است.

وی با تاکید بر رویکرد انسجامی در حوزه مسئولیت اجتماعی، گفتبرای ایجاد مسئولیت اجتماعی در جامعه نیازمند ایجاد نظام قانونمند و منسجم در کشور هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش برای توزیع مسئولیت اجتماعی بر ضرورت انسجام مدیریتی، ساختاری و برنامه ای تاکید کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: مسئولیت پذیری همه بنگاه های اقتصادی و اجتماعی کشور ضروری است زیرا از این طریق بسیاری از آسیب های اجتماعی از جمله فقر، نابرابری و تبعیض، بیکاری و ... کاهش می یابد.

وی افزود: دولت با توجه به اینکه حجم نیازها با حجم منابع درآمدی مطابقت ندارد، به تنهایی نمی تواند همه امور را انجام دهد. بنابراین بر سیاست واگذاری امور به بخش خصوصی و صنوف مرتبط تاکید دارد.

صالحی امیری افزود: نهادهای اجتماعی و مدنی دارای ظرفیت های بالایی در حوزه مسئولیت اجتماعی هستند که باید در تقویت آنها اهتمام ویژه داشت.

وی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با واگذاری امور به صنوف مربوطه بیشتر مسئولیت سیاستگذاری، حمایت و نظارت را دارد زیرا معتقدیم که همه امور باید به نهادهای مدنی و غیر دولتی واگذار شود.

وی در عین حال تصریح کرد: مردم بیشتر از دیگران دلسوز خود و دیگران هستند؛ بنابراین باور نهادهای مدنی، اجتماعی و فرهنگی به معنای افزایش توسعه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با تاکید بر ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه مسئولیت اجتماعی، گفت: توسعه مسئولیت اجتماعی از مدرسه آغاز و به سطوح بالاتر ارتقا می یابد. بنابراین از طریق آموزش و رسانه به ویژه صدا و سیما می توان زیرساخت های توسعه مسئولیت اجتماعی را ایجاد کرد.

وی افزود: ریل فرهنگی مسیر رسیدن به نقطه تعالی مسئولیت اجتماعی است. قبل از هر چیزی باید به ساخت انسان فرهنگی توجه داشت زیرا اگر انسان ساخته شود، اقتصاد و سیاست هم ساخته می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه آسیب های اجتماعی محصول افول اخلاقی جامعه است، گفت: مبانی دینی و قرآنی نیز بر مسئولیت اجتماعی و پذیرش آن اشاره کرده است.

در پایان این مراسم، خانواده های شهدای آتشنشان حادثه پلاسکو و پژوهشگران این حوزه از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر شدند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید