نمایش جزییات خبر
۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ۱۴:۲۰

یادداشت/ فضیلت تقریظ/ سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

دیروز برگ زرین دیگری بر کتاب پرافتخار انقلاب اسلامی افزوده شد و ملت فهیم و قدرشناس ایران در سراسر کشور با حضور میلیونی در راهپیمایی بزرگداشت سالروز پیروزی انقلاب، پیام وحدت و اتحاد خویش را با همدلی و همنوایی سرودند و نشان دادند که «انسجام» عنصر حیاتبخش فرهنگ غنی این مرز و بوم است.
یادداشت/ فضیلت تقریظ/ سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

فرهنگ ایرانی- اسلامی ما در انقلاب اسلامی یک بار دیگر احیا شد و از آن زمان تا به امروز، استمرار و ارتقای فرهنگی جامعه مطالبه همیشگی بوده است. به بیان دیگر ریشه‌های انقلاب و بنیان این نظام همچنان که در گفتمان بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی و بیانات مقام معظم رهبری جاری و ساری است، مبتنی بر فرهنگ دینی و ملی  است.

در این میان ایام بزرگداشت دهه فجر فرصت مناسب و مغتنمی برای بیان دستاوردها و کوشش‌های اصحاب فرهنگ و هنر در عرصه‌های مختلف بوده و شاهد برگزاری جشنواره‌هایی هستیم که به معرفی و قدردانی آثار برتر می‌پردازد و با تأکید بر مضامین و مفاهیم ارزشی و یادآوری آرمان‌های انقلاب اسلامی، مسیر تعالی و توسعه کشور را نشان می‌دهد.

بی تردید یکی از مهم‌ترین حوزه‌های فرهنگ، کتاب است و فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی با این عنصر حیاتبخش، پیوندی عمیق و دیرین دارد. اگرچه به دلایل متعدد، سرانه مطالعه که یکی از شاخص‌های مهم توسعه به شمار می‌رود، در کشور ما از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست، اما بر هیچ کس پوشیده نیست که برای ارتقای فرهنگی جامعه باید سهم کتاب را در سرانه مصرف فرهنگی بالا ببریم و این امر نیازمند عزمی همگانی است.

خوشبختانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی از دیرباز توجه ویژه‌ای به این حوزه داشته‌اند و خود از صاحبنظران برجسته کتاب هستند. به همین دلیل اشراف کاملی بر مسائل عرصه کتاب دارند و موضوعات این عرصه را با دقت و تأمل دنبال می‌کنند.

هفته گذشته در آیین پاسداشت ادبیات حماسه و مقاومت از تقریظ‌های مقام معظم رهبری بر چهار کتاب «دختر شینا»، «وقتی مهتاب گم شد»، «گلستان یازدهم» و «آب هرگز نمی‌میرد» که به شرح حال رزمندگان همدانی می‌پردازد، رونمایی شد که حرکت فرهنگی جدیدی است و باید بیشتر به آن پرداخته شود. این حرکت، الگوی مطلوبی برای معرفی آثار فاخر و نویسندگان آنها و نیز واجد نکات ارزشمند اخلاقی و آموزشی است.

باید این فرصت را قدر دانست و همه نهادهای فرهنگی از توجه رهبری به این حوزه نهایت بهره را ببرند و نسبت به شناسایی استعدادها و ظرفیت‌های این عرصه تلاش مضاعفی بکنند. از این منظر می‌توان به ارتقای مصرف فرهنگی بویژه کتاب امیدوار بود و به این بیان رهبری که «در جامعه‏ اسلامى، کتابخوانى باید همگانى و فراگیر شود» جامه عمل پوشاند.

دولت تدبیر و امید با رویکرد فرهنگی، در عرصه کتاب گام‌های مؤثری برداشته و ضمن تعامل با اصحاب این حوزه، بر تولید آثار فاخر و پاسخ به نیازهای متنوع جامعه و نیز احیای ارزش‌های انسانی و اخلاقی همت گماشته است. باید شرایط ترویج کتاب خوب  را ایجاد کنیم تا شاهد تولیدات بهتر  باشیم و رونق را به عرصه کتاب بازگردانیم.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید