نمایش جزییات خبر
۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ۱۳:۲۰

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: توجه دولت یازدهم به منزلت و کرامت اصحاب اندیشه و قلم/ مذاکره و گفت و گو راه نشر آثار اصحاب قلم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دولت تدبیر و امید بر کرامت، منزلت و عزت اصحاب فکر، اندیشه، قلم و نشر توجه بسیاری دارد و اصحاب اندیشه احساس همنوایی و برادری و وحدت با دولت آقای روحانی را داشته اند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد:  توجه دولت یازدهم به منزلت و کرامت اصحاب اندیشه و قلم/ مذاکره و گفت و گو راه نشر آثار اصحاب قلم

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز، در آیین سی و چهارمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و چهارمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران که با حضور رییس جمهور، جمعی از میهمانان داخلی و خارجی در تالار وحدت برگزار شد، با تاکید بر این مطلب گفت: امروز میهمان گرانقدری داریم که پیش از سمت ریاست جمهوری، به عنوان صاحب فکر، اندیشه و قلم شناخته می شود و به مبانی فقهی و اندیشه ایرانی و همچنین اندیشه غرب آشنا هستند.

وی افزود: بزرگ ترین علت موفقیت دولت یازدهم اعتماد سازی است. این سرمایه باید به طور مداوم پاس داشته شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از گذشته های دور و قبل از ریاست جمهوری آقای روحانی ، وی همواره یک نکته کلی را متذکر می شد و آن این بود که باید به اصحاب قلم واندیشه اعتماد و سخت گیری های بی مورد را رها کرد.

وی تصریح کرد: امروز دوران سخت گیری به پایان رسیده است و دوران همکاری و هم اندیشی آغاز شده است.

صالحی امیری ادامه داد: از مجموع تعداد بیش از 65 هزار اثری که امسال مجوز نشر گرفته، حدود 14 هزار ترجمه است، بیش از  50 هزار اثر داخلی است که از این تعداد 45 هزار عنوان آن چاپ اولی است. این فرایند و مسیر  نظارت و ممیزی کوتاه تر شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: تصمیم گرفتیم از طریق مذاکره و گفت و گو به اصلاح متون پرداخته شود، تا همگان با کمترین سخت گیری بتوانند به خلق آثار و نشر آن در چارچوب های قانونی بپردازند.

وی گفت: ایجاد فضای ثبات و آرامش در محیط فرهنگی ضروری است. در فضای مناقشه امکان انجام کار فرهنگی وجود ندارد و اصحاب قلم نیز نمی توانند در این فضا قلم بزنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: امروز دستگاه فرهنگی با 22 ماموریت مستقیم و دهها ماموریت غیرمستقیم با ثبات ترین و آرام ترین دولت پس از انقلاب اسلامی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از رسانه ملی می خواهم تا خدمات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دستگاه فرهنگی را به مردم اعلام کند.

 وی افزود: پایتخت کتاب با هدف خیزش جریان کتابخوانی، روستاهای دوستدار کتاب، گروه های مروج کتاب و کتاب خوانی و فعالیت باشگاه های کتاب خوانی کودک ونوجوان مردم را فعال کرده ایم.

صالحی امیری ادامه داد: در دولت تدبیر و امید تاکنون 85 نمایشگاه کتاب از جمله نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شده است. در این نمایشگاه ها مهمان های ویژه ای حضور دارند، آثار و قلم نویسندگان ایرانی به سرعت در حال جهانی شدن است.

وی افزود: حضور مهمان های خارجی در این آیین به این معنا است که دولت یازدهم به دنبال گسترش تعامل با اندیشه ورزان در عرصه بین الملل است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در داخل کشور یک تغییر نگاهی وجود داشته و از ایجاد سد و دیوار و مانع میان دولت و اصحاب قلم به رویکرد خودی شدن همه اصحاب فرهنگ وهنر رسیده ایم.

وی در پایان افزود:  همه افرادی که در این سرزمین زیر چتر نظام با پذیرش اصول جمهوری اسلامی زندگی می کنند، مورد حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند.

در این آیین برگزیدگان سی و چهارمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و چهارمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران معرفی و از سوی رییس جمهوری تقدیر شدند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید