نمایش جزییات خبر
۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ۱۱:۰۶

برگزاری هفته‌های فرهنگی نشان از تعاملات گسترده ایران و ترکمنستان است/توجه به کرامت انسانی تنها راه حفظ فرهنگ

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در آیین افتتاحیه هفته فرهنگی ایران در عشق‌آباد با اشاره به این که دو ملت را سنت‌های اجتماعی و علایق مشترک به هم پیوند داده است، گفت: برگزاری هفته‌های فرهنگی نشان از تعاملات گسترده ایران و ترکمنستان است.
برگزاری هفته‌های فرهنگی نشان از تعاملات گسترده ایران و ترکمنستان است/توجه به کرامت انسانی تنها راه حفظ فرهنگ

به گزارش اداره‌کل روابط عومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان در آغاز سخنرانی خود در آیین گشایش هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان که بعد از ظهر دیروز (دوشنبه 18 بهمن) در محل کاخ مقاملار مرکز فرهنگی دولتی ترکمنستان در عشق‌آباد بر گزار شد، ضمن قدردانی از دولت و ملت ترکمنستان به منظور میزبانی از هیأت فرهنگی و هنری ایران، حضور ایران اسلامی در ایام دهه فجر را یادآور شد.

وی که سرآغاز سخنانش ابیاتی از اشعار مختوم‌قلی فراغی، شاعر پرآوازه و پارسی‌گوی ترکمنستان بود، گفت: در ایران این روزها، روزهای پیروزی نام دارد و ملت ایران جشن‌های ملی خود را به مناسبت سی‌وهشتمین پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می‌کنند. در همین ایام هنرمندان ما به میان شما آمده‌اند تا همه با هم شاد باشیم و به جهان اعلام کنیم که ایران و ترکمنستان دوستی پایداری دارند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه افزود: دو ملت ایران و ترکمنستان از تاریخ کهن و میراث تمدنی گران‌بهایی برخوردارند. دو ملت را همسایگی، سنت‌های اجتماعی و علایق مشترک دین و فرهنگ به هم پیوند داده است، فرهنگ مشترکی که بر پایه‌های انسان‌دوستی، اخلاق و خرد استوار است و در طول قرون متمادی توانسته است با پرورش دانشمندان و اندیشمندان نام‌آور، خدمات بسیاری به بشریت عرضه کند.

ابراهیمی‌ترکمان، افزود: پیوندهای فرهنگی با هویت و یگانگی دل‌ها گره می‌خورد و با منافع زودگذر و متغیر مناسبتی ندارد؛ بنابراین پایدار و باثبات است و حوادث روزگار و ناملایمات نمی‌تواند به آن گزندی وارد کند.

وی همچنین اظهار کرد: معتقدیم روابط دو کشور ریشه در دوستی‌های دیرینه دارد، دوستی‌هایی که از نیاکان‌مان به ما رسیده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) در ملاقات با ریاست محترم جمهور ترکمنستان جناب آقای قربان‌قلی بردی‌محمداف، مناسبات دو ملت ایران و ترکمنستان را همچون مناسبات دو خویشاوند که در صلح و صفا زندگی می‌کنند، توصیف نمودند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مرزهای طولانی دو کشور، مرز دوستی است و دو ملت در غم و شادی هم شریکند، گفت: تعاملات گسترده و اراده رهبران دو کشور مبتنی است بر استفاده از تمامی ظرفیت‌ها برای توسعه هر چه بیشتر همکاری‌ها در بخش‌های مختلف و از جمله مناسبات فرهنگی؛ چنانکه برگزاری باشکوه هفته فرهنگی ترکمنستان در تهران در سال گذشته میلادی و همچنین برگزاری هفته‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، اقدام ارزشمندی است که مؤید این معناست.

ابراهیمی‌ترکمان افزود: برگزاری هفته‌های فرهنگی به عنوان نماد دوستی و محبت دو ملت، ضمن اینکه اسباب آشنایی و تعامل افزون‌تر نخبگان فرهنگی و هنری دو کشور را فراهم می‌کند، این امکان را نیز به وجود می‌آورد تا مردم عزیز ترکمنستان با دستاوردهای فرهنگی ایران امروز و وجوه برجسته فرهنگ شگفت‌انگیز ایرانی که عمیقاً برخوردار از شور زندگی است، بیشتر آشنا شوند.

وی در پایان اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است تنها راه حفظ فرهنگ، اهتمام به فرهنگ و سنت‌های اصیلی است که کرامت انسانی در مرکز توجه آن است؛ بنابراین همکاری و همفکری دولت‌ها و مبادرت به انجام برنامه‌های فرهنگی از نوع آنچه اکنون در شرف انجام است، می‌تواند یاری کند تا در مسیری گام برداریم که سعادت و خوشبختی نوع بشر و صلح پایدار را محقق سازد.

هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طی روزهای 18 تا 20 بهمن‌ماه (6 تا 8 فوریه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در عشق‌آباد برگزار می‌شود.

در این رویداد فرهنگی، انواع صنایع دستی از جمله آثار معرق‌کاری، میناکاری، خاتم‌کاری، مجسمه‌سازی، زیورآلات، شیشه و بلور، لباس‌های محلی و ملی و آثار هنرهای خوشنویسی، نقاشی، نگارگری، عکس و پوسترهای ایران‌شناسی و همچنین جشنواره غذاهای ایرانی و ترکمنی در معرض دید عموم علاقمندان قرار گرفته است.

همچنین، دو گروه هنری موسیقی سنتی و فولکلور از استان‌های فارس و آذربایجان‌شرقی در هفته فرهنگی ایران حضور یافته‌اند و ضمن هنرنمایی در برنامه‌های جنبی نمایشگاه، به اجرای کنسرت موسیقی مشترک با هنرمندان موسیقی ترکمنستان خواهند پرداخت.

در این ایام، تعدادی فیلم سینمایی ایرانی با دوبله روسی و ترکمنی در سینماهای پایتخت به نمایش درمی‌آید. حضور تعدادی از هنرمندان برجسته کشورمان در رشته‌های گوناگون هنری و اصیل ایرانی و برپایی کارگاه های زنده هنری، زینت‌بخش این نمایشگاه است.

هفته فرهنگی ایران با مشارکت وزارت فرهنگ ترکمنستان و دستگاه‌های فرهنگی و هنری استان‌ فارس و با هماهنگی اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و هنری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار می‌شود و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و  عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بنا به دعوت رسمی وزیر فرهنگ ترکمنستان در این برنامه‌ها حضور دارد.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید