نمایش جزییات خبر
۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ۱۸:۵۱

مدیرکل حوزه وزارتی وزارت ارشاد در دیدار با رییس هیات آموزش فرهنگی کمیسیون اتحادیه اروپا، بر گسترش آموزش زبان و ادبیات فارسی تاکید کرد

مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز در دیدار با رییس هیات کارشناسی آموزش فرهنگی کمیسیون اتحادیه اروپا بر گسترش آموزش زبان و ادبیات فارسی در کشورهای اروپایی تاکید کرد.
مدیرکل حوزه وزارتی وزارت ارشاد در دیدار با رییس هیات آموزش فرهنگی کمیسیون اتحادیه اروپا، بر گسترش آموزش زبان و ادبیات فارسی تاکید کرد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، امین عارف نیا مشاور وزیر و رییس حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این مطلب گفت: ایران کشوری با قدمت تاریخی و جغرافیایی پهناور و دارای فرهنگ و تمدنی کهن است.

وی با اشاره به وظایف و مسوولیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: سیاستگذاری، نظارت و حمایت از تمامی فعالیت های فرهنگی و هنری در جمهوری اسلامی ایران بر عهده این وزارتخانه است.

مشاور وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد که با گفت و گوهای میان ایران و اتحادیه اروپا در حوزه فرهنگ بتوان در توسعه روابط فرهنگی و هنری گام های موثری برداشت.

عارف نیا ادامه داد: روابط جمهوری اسلامی ایران  با اتحادیه اروپا در دولت آقای روحانی وارد مرحله جدیدی شد و در جریان برجام بر گسترش روابط و همکاری های فرهنگی نیز تاکید شده است.

وی با تاکید بر گسترش همکاری های فرهنگی میان ایران و اتحادیه اروپا، گفت: توسعه روابط فرهنگی، گردشگری، میراث فرهنگی و حفاظت از آن، مبادله آثار هنری و ... در گسترش روابط میان ایران و کشورها اروپایی نقش به سزایی خواهد داشت.

مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: اصحاب فرهنگ و هنر در ایران آثار مختلف و متنوعی تولید می کنند و این آثار برای کشورهای اروپایی از جاذبه بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به همکاری های فرهنگی و هنری گسترده ایران با جامعه بین الملل ادامه داد: این همکاری ها در قالب برگزاری هفته های فرهنگی در کشورهای مختلف برگزار می شود و آمادگی برگزاری آن در کشورهای اروپایی با هدف معرفی اسلام رحمانی و فرهنگ و تاریخ ایرانی را نیز داریم.

عارف نیا در عین حال تصریح کرد: برگزاری هفته های فرهنگی در قالب عرضه آثار فرهنگی و هنری در حوزه های سینما، کتاب، تئاتر، موسیقی، صنایع دستی، هنرهای سنتی و ... می تواند در دستور کار قرار بگیرد

وی گفت: همکاری در حوزه مبادله نسخ خطی، آرشیو ملی، مبادله آثار نویسندگان شهیر ایران و دیجیتالی کردن این آثار و ... در گسترش روابط فرهنگی و هنری ایران و اتحادیه اروپا موثر است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید با اشاره به برگزاری جشنواره هایمختلف فجر به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در کشور ادامه داد: در این جشنواره ها هر ساله هنرمندان آثار خود را در حوزه های مختلف از جمله سینما، تئاتر، موسیقی، شعر، هنرهای تجسمی و ... در معرض رقابت می گذارند و ایران آمادگی همکاری دوجانبه با اتحادیه اروپا در این زمینه ها را دارد.

عارف نیا گفت: از سوی آیسسکو، مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 میلادی انتخاب شده است و در این سال برنامه ها و رویدادهای فرهنگی و هنری مختلفی در این شهر برگزار می شود که از همکاری با پایتخت فرهنگی اتحادیه اروپا نیز استقبال می کنیم.

در ادامه این دیدار، رییس هیات کارشناسی آموزش فرهنگی کمیسیون اتحادیه اروپا با تاکید بر گسترش همکاری های فرهنگی ایران و اتحادیه اروپا افزود: در اتحادیه اروپا، حفظ میراث فرهنگی و ترویج و توسعه روابط در این حوزه، تبادل متخصصین فرهنگی وهنری در کشورها و ساماندهی دیدارها و گفت و گوهای فرهنگی با هدف شناخت اهالی فرهنگ و هنر کشورها مورد توجه است.

وی گفت: غنی بودن فرهنگ و هنر ایران و اتحادیه اروپا زمینه ساز گسترش روابط فرهنگی دو جانبه است و همکاری های دوجانبه در این حوزه باعث تقویت اعتماد و احترام دو طرف می شود.

رییس هیات آموزش فرهنگی کمیسیون اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه جامعه باعث ترویج فرهنگ و گفت و گو بین فرهنگی می شود، ادامه داد: ما علاقه داریم که میراث فرهنگی اروپا را حفظ کنیم.

وی افزود: در اتحادیه اروپا، فرهنگ مورد توجه است، زیرا فرهنگ باعث روابط سازنده کشورها می شود و گسترش گفت و گوی بین ملت ها را ایجاد می کند.

این مقام مسوول در اتحادیه اروپا در بخش دیگری از سخنان خود بر تولیدات مشترک بین ایران و اتحادیه اروپا در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری تاکید کرد.

وی تصریح کرد: همکاری مفید فرهنگی و هنری زمانی شکل می گیرد که تولیدات مشترک توسط هنرمندان به وجود آید.

 

 

 

 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید