نمایش جزییات خبر
۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ۱۰:۵۱

در نشست وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و اقتصادی و دارایی با اصناف فرهنگ مطرح شد؛ بررسی مسایل و مشکلات مالیاتی اصناف فرهنگ و هنر

مسایل و مشکلات مالیاتی اصناف فرهنگ و هنر عصر روز شنبه در نشست وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و امور اقتصادی و دارایی در وزارت امور اقتصادی و دارایی بررسی شد.
در نشست وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و اقتصادی و دارایی با اصناف فرهنگ مطرح شد؛ بررسی مسایل و مشکلات مالیاتی اصناف فرهنگ و هنر

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست گفت: یکی از تلاش های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از متولیان فرهنگ و هنر کشور افزایش سرانه مطالعه است و اگر بنا بر افزایش مالیات در صنف چاپ و نشر باشد به نمی توانیم به این هدف برسیم.

وی افزود: اعتلای فرهنگ و هنر در کشور در حوزه های دیگر از جمله سینما، مطبوعات، تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی و ... نیز از دیگر اهداف این وزارتخانه است.

صالحی امیری تصریح کرد: بنابراین انتظار ما از وزارت امور اقتصادی و دارایی ارایه راهکاری قانونی با هدف حل مسایل مالیاتی اصناف فرهنگ و هنر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید ادامه داد:  برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره های فرهنگی و هنری در راستای افزایش مصرف فرهنگی در کشور است. بنابراین بررسی و رفع مسایل و مشکلات مالیاتی بر اصناف فرهنگ و هنر ضروری است.

در ادامه این نشست، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر نقش فرهنگ و هنر در توسعه اقتصادی کشور، گفت: تا زمانی که در حوزه فرهنگی و هنری کشور تحولی ایجاد نکنیم، پیشرفت های اقتصادی نیز امکان پذیر نیست.

وی افزود: سنگ بنای تحولات کشورها فرهنگ است و پیشرفت فرهنگی و اقتصادی در جوامع رابطه ای متقابل دارند. اقتصاد و فرهنگ باید در کنار هم باشند تا پیشرفت در هر دو زمینه ایجاد شود.

طیب نیا ادامه داد: در شرایط فعلی نباید به هنر به عنوان منبع تامین درآمد دولت فکر کنیم  و با استفاده از ابزار موجود باید برای ارتقای فرهنگ وهنر کشور تلاش کنیم و اگر در حوزه هنری گامی برداشته شود که زمینه ساز سودآوری اقتصادی شود، به توسعه اقتصاد فرهنگی کمک کرده ایم.

وی تصریح کرد: با بکارگیری همه ابزارهای دراختیار، سعی کردیم مشکلات مالیاتی مربوط به این حوزه را برطرف کنیم و همه تلاش ما این است تا از حوزه های فرهنگ و هنر مالیاتی نگیریم.

وزیر اقتصاد در خصوص مالیات برارزش افزوده نیز گفت: این مالیات در حلقه های مختلف وصول می شود و در هر حلقه که وصول می شود به حلقه بعدی انتقال می یابد و در نهایت به مصرف کننده اصابت می کند.
طیب نیا در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سامانه مکانیزه فروش نیز مراحل نهایی رادر مجلس طی می کند و امیدواریم با اصلاحاتی که داریم انجام می دهیم همه مالیات را به مصرف کننده منتقل کنیم.
وزیر اقتصاد اختصاص ممیزی کل به فرهنگ و هنر، بررسی مسایل مربوط به ستاد نظارت برکانون های فرهنگی و معافیت خدمات بیمه را از جمله اقدامات وزارت اقتصاد در حوزه فرهنگ و هنر عنوان کرد.

این نشست با هدف بررسی مسایل مالیاتی اصناف فرهنگ و هنر با حضور معاونین، مشاورین، برخی مدیران کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگانی از اصناف مختلف حوزه های فرهنگی و هنری از جمله سینما، موسیقی، تئاتر،هنرهای تجسمی، طراحی و گرافیک، چاپ و نشر، مطبوعات و ... تشکیل شد.

در این نشست معاونین و نمایندگان اصناف فرهنگی و هنر به طرح مطالبات مالیاتی خود در حوزه های تخصصی پرداختند و خواستار ارایه راهکارهای قانونی برای حل مسایل مالیاتی فرهنگی و هنری از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی شدند.
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید