نمایش جزییات خبر
۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ۱۱:۴۹

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: استاد امیرخانی از مفاخر و سرمایه های کشور است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامحسین امیرخانی هنرمند خوشنویسی ایران را از مفاخر و سرمایه های کشور دانست که مایه مباهات ایرانیان است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: استاد امیرخانی از مفاخر و سرمایه های کشور است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد سلامی، سید رضا صالحی امیری عصر پنجشنبه به مناسبت هفتاد و هفتادمین سالگرد تولد غلامحسین امیرخانی هنرمند و خوشنویس ایرانی با حضور در منزل وی، از خدمات و فعالیت های هنری چند دهه این پیشکسوت خطاطی قدردانی کرد و گفت: شخصیت ممتاز و خط زیبای شما همواره مورد علاقه من بوده و هست و واژه خط و خوشنویسی، نام شما را به ذهن متبادر می کند.

وی که به همراه علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید محمد مجتبی حسینی مدیر عامل کتابخانه و موزه ملی ملک در منزل استاد امیرخانی حضور پیدا کرد، از سرمایه های فرهنگی و نمادین به عنوان دو نوع سرمایه مطرح در کشور یاد کرد

صالحی امیری ادامه داد: خوشنویسی، خط و همه آثار نخبگان سرمایه های فرهنگی هستند، اما استاد امیرخانی از سرمایه های نمادینی است که وقتی به واژه خط و خطاطی اشاره می شود ، نام وی ناخودآگاه به ذهن انسان متبادر می شود.

وی با بیان اینکه سلسله و تبار خط در دوره معاصر به امیرخانی متصل است، اظهار امیدواری کرد که استاد امیرخانی همواره سلامت بوده و عمری با عزت داشته باشد.

عضو کابینه تدبیر و امید با یادآوری این مطلب که خط و تذهیب در دوران قاجار هنر ایرانیان بوده، افزود: هرچه به جلو حرکت می کنیم، احساس نیاز بیشتری به خط نستعلیق پیدا می کنیم، ‌این خط روح دارد و به آسانی می توان با آن ارتباط برقرار کرد، بخصوص اگر همراه با تذهیب باشد

وی با بیان اینکه در کتابخانه ملی نسخه ای از قرآن به خط زین العابدین قزوینی با 570 صفحه وجود دارد، خاطر نشان کرد: این قرآن 570 تذهیب دارد که 30 تذهیب کار آن را طی 10 سال به هنر خود آراسته اند.

 اختصاص 5 میلیارد تومان برای خرید نسخ خطی 

صالحی امیری با بیان اینکه در سال جاری برای خرید نسخ خطی پنج میلیارد تومان اختصاص یافت، از افزایش دو تا سه هزار جلد از این نسخ خبر داد و گفت: چند کلکسیون خطی را از استان قم خریداری کردیم که در میان آنها کتابهای نفیسی به چشم می خورد.

وی اضافه کرد: در کتابخانه ملی نیز حدود دو هزار تابلوی نفیس وجود دارد و قدیمی ترین آنها یک تابلوی قرآنی است که 12 قطعه آن در سازمان اسناد و کتابخانه ملی و هشت قطعه دیگر در کاخ گلستان نگهداری می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تحولات بزرگی که در سال های اخیر در کتابخانه ملی ایجاد شده، اسکن نسخ خطی، مرقعات و هر آنچه در آرشیو ملی وجود دارد را یکی از این مهمترین تغییرات برشمرد.

وی نسخ خطی را سرمایه ملی دانست و گفت: تا چند سال آینده دیگر در کتابخانه و آرشیو ملی نسخه ای وجود نخواهد داشت که اسکن نشده باشد.

صالحی امیری همچنین به راه اندازی مجمع کتابخانه های بزرگ کشور موسوم به «مکتب » اشاره و تصریح کرد: با راه اندازی مکتب، کتابخانه ملی با کتابخانه های بزرگ 15 گانه کشور از جمله کتابخانه آستان قدس رضوی و نهاد کتابخانه های عمومی کشور همکاری دارد.

وی همچنین ثبت 9 اثر در یونسکو را از دیگر فعالیت های کتابخانه ملی عنوان و اضافه کرد: تاکنون 43 اثر ملی و 4 اثر منطقه ای را هم به ثبت رسانده ایم.

انجمن خوشنویسان با 325 شعبه در کشور 

استاد امیرخانی نیز با ابراز خوشحالی از حضور صالحی امیری در منزل خود به برخی فعالیت های انجمن خوشنویسان در تهران و سایر استانها اشاره کرد و گفت: اکنون این انجمن 325 شعبه در سراسر کشور دارد که در این میان استان اصفهان از بسیاری جهات برتر است، زیرا استعدادهای فطری در حوزه خوشنویسی در آن وجود دارد.

وی با ارائه توضیحاتی درباره آثار ماندگار و طراز اول خوشنویسان کشور، به وضعیت خوشنویسی در قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد.

استاد امیرخانی همچنین توضیحاتی درباره خط نسخ، ثلث و نستعلیق و پیشگامان این سبک ها ارائه کرد و بزرگترین موفقیت انجمن خوشنویسان را فرصت های برابر در آن برای همه دانست.

 750 مدرس خوشنویسی در سراسر کشور 

این هنرمند خوشنویس ایرانی با بیان اینکه 750 مدرس خوشنویسی در داخل و 6 مدرس در خارج از کشور وجود دارد، گفت: تاکنون بیش از 500 هزار نفر در انجمن خوشنویسان آموزش دیده اند و 15 هزار نفر دوره های ممتازی را طی کرده اند.

وی اضافه کرد: تعداد بانوان در مقام استادی قابل ملاحظه نیست هرچند حدود یکهزار و 600 بانو در این حوزه موفق بوده اند.

استاد غلامحسین امیرخانی از هنرمندان و خوشنویسان معاصر ایران و زاده طالقان در سال 1318است که در نگارش خط نستعلیق از ریز تا درشت دستی قوی و مهارتی مثال زدنی و فوق العاده دارد.

وی رسم الخط امیرخانی و آداب الخط امیرخانی را تالیف کرده است.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید