نمایش جزییات خبر
۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ۱۰:۲۴

کتاب جستارهایی در پلاسکو، به شهدای آتش نشان تقدیم شد

جستاریی در پلاسکو کتابی است که به همت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر و به شهدای آتش نشان که در حادثه دلخراش آتش سوزی ساختمان تجاری پلاسکو جان باختند، تقدیم شد.
کتاب جستارهایی در پلاسکو، به شهدای آتش نشان تقدیم شد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این کتاب بازتابی از نخستین دیدگاه‌های متخصصان و صاحب‌نظران حوزه جامعه‌شناسی ایران، درخصوص فاجعه مادی و انسانی پلاسکو است.

بر اساس این گزارش، بررسی ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی و رسانه‌ای حادثه‌ای که منجر به تخریب ساختمان پلاسکو و از دست رفتن سرمایه‌های انسانی و مالی برخی از شهروندان تهرانی شد، گردآوری علل و عوامل این رخداد تلخ و ارائه راه‌کارهایی تخصصی از سوی متخصصان علوم اجتماعی کشور، دست‌مایه انتشار کتابی با عنوان «جستارهایی در پلاسکو» شده است.

جستارهایی در پلاسکو، با مقدمه دکتر سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به رشته تحریر درآمده  و کوشیده است از منظری نظری و کاربردی نشان دهد که چگونه می‌توان با اتخاذ روش‌های مطمئن و داشتن چشم‌اندازی از آن‌چه ممکن است در آینده رخ دهد، راه بروز چنین بحران‌هایی را سد کرد.

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است:

"نمی توان به هیچ وجه منکر نقش رسانه های اجتماعی در ایران به ویژه در حوزه اطلاع رسانی شد و باید پذیرفت که این رسانه ها، به تدریج در سال های اخیر به بخشی جدایی ناپذیر از تحولات جامعه و کشورمان تبدیل شده اند و روند حوادث اخیر، نشان می دهد و پیش بینی می کند که در آینده نزدیک، این گروه از رسانه ها، نقش و جایگاهی مهم تر و با ارزش تر نیز پیدا خواهند کرد."

در بخش دیگری از این مقدمه تاکید شده است:

"این مجموعه، (کتاب جستارهایی در پلاسکو) به تبع وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تنها بر ابعاد فرهنگی اجتماعی و رسانه ای این واقعه تاکید دارد، هر چند این واقعه به دلیل اهمیت، نیازمند بررسی از مناظر دیگر نیز می باشد.

شایان ذکر است، متولی گردآوری و بررسی علمی جستارهای این کتاب، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات است که پیش از این نیز مجموعه جستارهای «ایران پساتوافق» و «ایران در آستانه انتخابات» را در کارنامه خود دارد که علاوه بر استقبال جامعه علمی کشور در نگارش آن، مورد اقبال نهادهای سیاست‌گذاری و اجرایی قرار گرفته است. همچنین، مجموعه «جستارهایی در سرمایه اجتماعی ایران» از سوی این موسسه پژوهشی در دست چاپ قرار دارد و «جستارهایی در ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان» نیز در مرحله گردآوری و تدوین به سر می‌برد.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید