نمایش جزییات خبر
۹ بهمن ۱۳۹۵ ۲۱:۵۰

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: بازنمایی مسائل اجتماعی و آلام جامعه، در آیینه سینما آشکار است/ تشکیل سازمان نظام صنفی هنر ضروری است

بازنمایی مسائل اجتماعی و آلام جامعه، در آیینه سینما آشکار و هویداست و گرایش به سینما نشان می‌دهد امروز توجه به این هنر به یک نیاز اجتماعی تبدیل شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: بازنمایی مسائل اجتماعی و آلام جامعه، در آیینه سینما آشکار است/ تشکیل سازمان نظام صنفی هنر ضروری است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز در آیین گشایش سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در سالن همایش برج میلاد با بیان این مطلب گفت: آغاز به کار سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر را در آستانه سی‌وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، به اصحاب فرهنگ و هنر، جامعه بزرگ و فرهیخته سینمای ایران، دست اندرکاران این رویداد فرهنگی و عموم علاقه مندان به این هنر ارزشمند و مردم‌مدار صمیمانه تبریک می‌گویم.

وی افزود: جشنواره فیلم فجر پیام‌آور تحرک و پویایی، امید و نشاط اجتماعی و توجه جدی مردم فرهنگ‌دوست کشورمان به سینمای فاخر ایران است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سینمای ایران امروز زبان گویا و مؤثر جامعه‌ای است که در تحولات دهه چهارم انقلاب اسلامی بیش از هر زمان دیگری رویکردی اجتماعی و جامعه‌محور دارد. به بیان دیگر بازنمایی مسائل اجتماعی و آلام جامعه، در آیینه سینما آشکار و هویداست و گرایش به سینما نشان می‌دهد امروز توجه به این هنر به یک نیاز اجتماعی تبدیل شده است. چنان که افزایش قابل توجه مخاطب و میزان بالای تولید  فروش سینما در سال های اخیر و استمرار آن مؤید این نکته است.

وی ادامه داد: ما امروز به خانواده بزرگ سینماکه جملگی انسان‌های ارزشمند، دردآشنا، دلسوز و وفادار به مبانی ارزشی و انسانی هستند، فراتر از سرمایه انسانی و فرهنگی، بلکه به مثابه یک سرمایه اجتماعی نگاه می‌کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: ما امروز صیانت از حقوق ذاتی آنها را وظیفه اصلی و سیاست قطعی خود می‌دانیم. نقش این قشر فرهیخته و سایر اصحاب فرهنگ در توسعه فرهنگی و ارتقای سطح فرهنگ عمومی جامعه، نقشی بی بدیل و کم‌نظیر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما به اصحاب هنر از جمله سینماگران اعتماد داریم، ما شما را باور داریم و معتقدیم که با کمک شما می‌توانیم به افزایش امید و نشاط اجتماعی، به کاهش مشکلات و آسیب‌های اجتماعی و به ارتقای فرهنگ عمومی و توسعه اخلاقی جامعه امیدوار باشیم.

وی افزود: اجازه می‌خواهم ضیافت فرهنگی فجر 35 را، «جشنواره امید و نشاط» بنامم. حضور بیشتر جوانان خلاق و جویای نام در جشنواره‌های امسال اعم از موسیقی، فیلم، تئاتر، هنرهای تجسمی و... فضای پر امید و فردایی پرنشاط را نوید می‌دهد. و این واقعیت انتظارات ما را بیشتر و البته مسئولیتمان را نیز سنگین‌تر می‌کند. همچنان که مسئولیت سینماگران را هم در قبال مسائل جامعه خود بیشتر می‌کند.

صالحی امیری ادامه داد: ما وظیفه داریم زیرساخت های متناسب با این صنعت فراگیر را تقویت و فراهم کنیم و عدالت فرهنگی را به لحاظ توزیع مناسب امکانات، تمرکز زدایی و زمینه بهره‌مندی همه شهرها و نقاط کشور از شکوفایی و خلاقیت هنرمندان و علاقه‌مندان به هنر را محقق سازیم.

وی تاکید کرد: من  به ضرورت تشکیل سازمان نظام صنفی هنر معتقدم و همچنان که قبلا هم در دیدار با تشکل های هنری بیان کردم، حداکثر توان خود را برای ایجاد این نهاد به کار خواهم بست. چرا که بر این باورم که راهکار کاهش مشکلات و برطرف نمودن موانع پیش روی اهالی هنر از این مسیر می‌گذرد.

وی گفت: تعامل سینما با نهادهای آموزشی، دینی، اجتماعی و طبقات مختلف، ما را به درک روشن‌تری از واقعیات جامعه رهنمون می‌سازد. از این‌رو معتقدم از سطوح کودکان مدارس تا کلیه سطوح اجتماعی باید از عنصر سینما به بهترین نحو استفاده کنیم.

صالحی امیری افزود: من به تنوع و تکثر فرهنگی در جامعه امروز باور دارم و آن را نه یک تهدید بلکه یک فرصت بزرگ می‌دانم. از این‌رو معتقدم سینمای ما می‌تواند این تنوع و تکثر را برای همدلی ، همنوایی و انسجام بیشتر به شایستگی نمایندگی کند. سینمای ایران می‌تواند با آغوش گشوده خود، آینه‌ای شفاف نسبت به انعکاس واقعیت‌های جامعه در مقابل دیدگان ما قرار دهد و گامی موثر در راه برون‌رفت از آسیب ها و افزایش نشاط جامعه بردارد.

وی ادامه داد: امروز بستر اجتماعی مناسبی برای سینماگران ما فراهم است تا با نگاه هوشمندانه و ذهن خلاق خود، بتوانند پرچمداران حوزه فرهنگ و هنر باشند و نام پر افتخار ایران را در جهان اعتلا بخشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید افزود: استمرار حضور موفق جهانی سینمای ایران و تلاش برای پیوستن به شبکه تولیدات جهانی بیانگر این واقعیت است که امروز درخت تنومند فرهنگ ایران اسلامی، ثمره‌ای بزرگ به‌نام سینمای ایران دارد. سینمایی که حامل ارزش های اخلاقی، انسانی و بیانگر کاستی ها و آسیب های اجتماعی و در عین حال همدردی و همنوایی با جامعه را از اهداف اصلی خود می داند.

وی در پایان گفت:امیدوارم جشنواره امسال، محلی برای گسترش تعامل و سازگاری و محفلی برای گفت‌وگو و همدلی و کانونی برای انسجام بیشتر اصحاب فرهنگ و هنر و جشنواره فجر سی و پنجم، جشنواره امید و نشاط باشد.

 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید