نمایش جزییات خبر
۸ بهمن ۱۳۹۵ ۲۱:۲۵

درحاشیه حضور درجشنواره هنرهای تجسمی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برتقویت دیپلماسی فرهنگی تاکید کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اهمیت دیپلماسی فرهنگی ایران تاکید کرد و گفت: نسل جوان با علایق جدیدی وارد این حوزه شده و ما باید آن را تقویت کنیم.
درحاشیه حضور درجشنواره هنرهای تجسمی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برتقویت دیپلماسی فرهنگی تاکید کرد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، 'سیدرضا صالحی امیری' که عصر جمعه به همراه 'عباس آخوندی' وزیر راه و شهرسازی و 'علی مرادخانی' معاون امور هنری خود با حضور در موزه هنرهای معاصر به عنوان نماد موزه های ایران، از آثار به نمایش گذاشته شده نهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر دیدن کرد، بر حمایت از هنرمندان این حوزه تاکید کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هنگامی که این آثار از ایران خارج می شود و در دیوار یک شهروند اروپایی، آمریکایی و آسیایی قرارمی گیرد، علاوه بر ارزش اقتصادی برای کشور، یک پیام فرهنگ ایرانی را نیز به اقصی نقاط دنیا منتقل می کند.

صالحی امیری تصریح کرد: برای ما بسیار مهم است که در حوزه دیپلماسی فرهنگی علاوه بر اینکه به گفت و گو فکر کنیم، به انتقال و فروش بیشتر آثارمان در خارج از مرزها نیز بیاندیشیم.

وی گفت: من بر این باورم که ظرفیت هنرهای تجسمی ما توانایی عبور از مرزها را برای ورود به بازارهای جهانی دارد، همانگونه که شما شاهد بودید در حراج های کریستی در منطقه و سایر نقاط جهان، هنرمندان ما نقش مهم و فروش های بسیار خوبی داشتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ما ان شاءالله برای حمایت از هنرمندان تلاش می کنیم تا بتوانند در حوزه هنرهای تجسمی آثار خود را به جهان عرضه کنند.

وی توضیح داد: گرچه هنرهای تجسمی حوزه مهمی در دنیا به شمار می رود و برآوردها نشان می دهد هنرهای تجسمی دارای یک هزار و 200 میلیارد دلار گردش مالی در دنیا است، اما متاسفانه ما در این زمینه سهم بسیار ناچیزی داریم

صالحی امیری در ادامه به سهم 120 میلیارد دلاری چینی ها، 80 میلیارد دلاری آمریکایی ها و 42 میلیارد دلاری کره ای ها در گردش مالی هنرهای تجسمی اشاره کرد و گفت: ما باید سرمایه گذاری و جهش جدی را در این حوزه ایجاد کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با بیان اینکه مجموعه هنرهای 9 گانه تجسمی بخشی از هویت ملی ایرانیان است و دارای سابقه تاریخی طولانی است، گفت: می دانید که منابع خطی که در کتابخانه ملی و کتابخانه های بزرگ کشور وجود دارد، قدمتی دیرینه و چند صد ساله دارند و در واقع تذهیب در ایران از تاریخ طولانی برخوردار است.

وی همچنین، هنر مجسمه سازی، نقاشی، خط، گرافیک، عکاسی و سایر حوزه ها را بخشی از هویت ایرانیان دانست و گفت: نکته ای که امسال برای من جذابیت داشت، حضور نسل جوان است.

صالحی امیری اضافه کرد: معاون امور هنری وزارت ارشاد و سایر همکاران گفتند 45 درصد آثار مربوط به نسل جوانی است که برای نخستین بار در جشنواره حاضر شدند و البته حضور فعال شهرستانی ها در جشنواره امسال بسیار چشمگیر بود و آثار بسیار فاخر و ارزشمند ارایه شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:‌ در مجموع 6 هزار اثر از سراسر جهان و ایران به جشنواره واصل شده که خبر بسیار خوبی است و حدود 30 درصد رشد نسبت به سال گذشته دارد. این نشان می دهد هر ساله جشنواره تقویت می شود و جایگاه خود را می یابد

صالحی امیری هنرهای تجسمی را یکی از کانون های اصلی اقتصاد فرهنگ دانست و اظهار داشت: ما باید هم در ارشاد و هم در حوزه های مخاطب، سرمایه گذاری بیشتری انجام دهیم و از همه سرمایه گذاران، بانک ها و دیگر علاقه مندان حوزه هنر برای سرمایه گذاری در این حوزه دعوت کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس ادامه داد: «حتما حراج های نقاشی تهران را به یاد دارید که امسال 120 میلیارد ریال(12 میلیارد تومان) فروش داشت و در حراج قبل هم 200 میلیارد ریال(20 میلیارد تومان) به فروش رسید. به همین دلیل باید توجه بیشتری برای سرمایه گذاری در این حوزه داشته باشیم.» 

عضو دولت یازدهم افزود: ان شاءالله وزیر راه و شهرسازی که از علاقه مندان این حوزه هستند با ایجاد کمپینی از هنرمندان، حرکتی را برای اقتصاد حوزه هنرهای تجسمی انجام خواهند داد

صالحی امیری درباره حضور خود و وزیر راه و شهرسازی در موزه هنرهای معاصر نیز توضیح داد: امروز با آقای آخوندی به موزه هنرهای معاصر که نماد موزه های ایران است، آمدیم. وزیر راه و شهرسازی از علاقه مندان دائمی این حوزه است و با شور و شوق فراوانی به بازدید آمد که این حس وی باعث نشاط است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین به حضور روز گذشته(پنج شنبه) خود در تئاتر شهر نیز اشاره کرد و گفت: دیروز در جشنواره تئاتر فجر، نمایشی از شهرستان بیجار استان زیبای کردستان را به نام 'پستو' به تماشا نشستم.

صالحی امیری با بیان اینکه حوزه تئاتر در ایران تحول و جهش جدی پیدا کرده است، گفت: به طور میانگین در تهران 90 تا 110 تئاتر صحنه ای اجرا می شود که خبر بسیار خوبی است و نسل جوان و پرنشاط دوباره به تئاتر بازگشته اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تئاتر به عنوان 'مادر هنر' یاد کرد و گفت: جشنواره امسال هم با 111 اثر از استان ها و شهرستان ها( 55 درصد مربوط به تهران و 45 درصد شهرستان ها) بسیار باشکوه بود.

علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، 'صالحی امیری' و 'آخوندی' را در جریان بازدید از جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر همراهی می کرد.

نهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر از سوم تا سی ام بهمن ماه در موزه هنرهای معاصر تهران و فرهنگسرای نیاوران میزبان علاقه مندان به حوزه هنرهای تجسمی است

امسال 6 هزار اثر به این جشنواره ارسال شده است

بخش بین الملل و نمایشگاه آثار مفاخر در فرهنگسرای نیاوران برگزار می شود

همچنین امسال 47 درصد هنرمندان برای نخستین بار در این جشنواره شرکت کرده و 51 درصد هنرمندان از جامعه زنان هستند

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید