نمایش جزییات خبر
۸ بهمن ۱۳۹۵ ۱۱:۰۷

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: تئاتر از کانون های مهم مصرف فرهنگی ایران است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تئاتر یکی از کانون های مصرف فرهنگی ایران است که باید به آن بیشتر توجه شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: تئاتر از کانون های مهم مصرف فرهنگی ایران است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «سیدرضا صالحی امیری» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه پنجشنبه در حاشیه بازدید از ساختمان نماد تئاتر ایران در گفت وگو با خبرنگاران با بیان این مطلب گفت: تئاتر در توسعه فرهنگی جامعه نقش مهمی دارد.

وی با بیان اینکه «تئاتر در دهه چهارم انقلاب اسلامی در حال جهش است و آینده آن را رضایت بخش و امیدوار کننده می بینم»،‌ گفت: در بودجه سال آینده توجه ویژه ای به مجموعه تئاتر کشور شده است و بودجه آن را 100 میلیارد ریال افزایش خواهیم داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امسال مجموعه تئاتر فجر با همت معاونت هنری و مجموعه دست اندرکاران این جشنواره حرکت بسیار خوبی را آغاز کرده است و امیدواریم این روند تداوم داشته باشد.

صالحی امیری با بیان اینکه « جشنواره تئاتر فجر در سال جاری در مجموع 178 اجرا دارد»، گفت: در این جشنواره 12 کشور، 19 نمایش را به روی صحنه می برند و از مجموع تهران و شهرستان ها نیز 111 نمایش اجرا می شود.

وی گفت: بررسی این آمارها نشان می دهد که 55 درصد نمایش ها مربوط به تهران و 45 درصد آن مربوط به استان ها است و نشان دهنده آن است که اجراهای استانی در جشنواره فجر امسال خوب و فعال بوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به میانگین سنی کارگردان های نمایش های امسال اشاره کرد و گفت: میانگین سنی کارگردان ها در جشنواره تئاتر فجر امسال 36 سال است که نشان می دهد نسل جدیدی وارد تئاتر شده است.

صالحی امیری افزود: تئاتر ریشه سینما و مادر هنر است و هویت هنر از تئاتر گرفته می شود و در واقع به دلیل تاریخ و سابقه تئاتر در ایران، مردم به آن علاقه خاصی دارند.

وی شمار اجراهای صحنه را در طول سال مناسب توصیف کرد و گفت: به طور متوسط در تهران هر شب 90 تا 110 اجرا انجام می شود که آمار رضایت بخشی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مضامین جشنواره تئاتر فجر را بسیار مهم دانست و گفت: سبک زندگی، دفاع مقدس، مسئولیت اجتماعی و اخلاق اجتماعی، روابط انسانی، ادبیات و هنر ایرانی، مضامین به کار گرفته شده در این جشنواره است که این مجموعه بزرگ می تواند در انعکاس و انتقال فرهنگ ایرانی به جامعه نقش بی بدیلی داشته باشد.

صالحی امیری گفت: بیش از 93 درصد متن نمایش ها هم خوشبختانه ایرانی است و نشان می دهد نویسندگان و کارگردانان ما به بلوغ لازم رسیده اند.

وی در مورد حضور امشب خود در تئاتر شهر گفت: به اتفاق معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران این حوزه به تماشای تئاتر پستو از شهرستان بیجار استان زیبای کردستان نشستیم. کردستان فرهنگ غنی و تمدن بسیار دیرینه ای دارد و افتخار ملی ایرانیان است.

صالحی امیری گفت : بیجاری های خونگرم و صمیمی امروز تئاتر زیبایی اجرا کردند.

وی اضافه کرد: فیلم، موسیقی و تئاتر بخشی از مصرف فرهنگی ما است و علقه ما به حوزه هنر یک علقه ذاتی و درونی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادآوری این نکته که جامعه با هنر زنده است گفت: تئاتر در ایران از سابقه تاریخی و تمدنی برخوردار است و مربوط به دیروز و امروز کشور ما نیست. برنامه های آئینی ما قدمت تاریخی بسیار طولانی دارد که از آن جمله می توان به تعزیه اشاره کرد.

صالحی امیری با اشاره به اینکه در درون تئاتر، موسیقی و هنرهای دیگری نهفته است، تصریح کرد: تئاتر نیازمند توجه و توسعه بیشتر است، به همین سبب در سال 96 شاهد جهش بسیار امیدبخش تئاتر ایران خواهیم بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این که آیا افزایش اعتبار 100 میلیارد ریالی تئاتر در سال آینده برای بازسازی تئاتر شهر نیز هست؟ گفت: بخشی از بازسازی تئاتر شهر انجام شده که شاهد هستید و ان شاءالله همه تلاش این است که سال 96 این بازسازی تکمیل شود.

وی اضافه کرد: به تدریج شاهد تحولی در مجموعه تئاتر شهر خواهید بود و مردم خوشحال خواهند شد که تئاتر شهرشان زیبا، جذاب و پرمخاطب باشد.

صالحی امیری تئاتر شهر را برای تهرانی ها نوستالژیک دانست و گفت: حتما به آن توجهی بیشتر خواهیم کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سئوالی در باره تئاتر شهرستان ها گفت: طبق گزارش مدیرکل این حوزه و همچنین معاون امور هنری، امسال سال خوبی برای استان ها است و آنها حضور فعالی در جشنواره با 45 درصد اجراها داشتند که رقم خوبی است. اجرایی که در استان ها و حتی برخی شهرستان ها انجام شد، نوید خوبی می دهد.

وی خاطرنشان کرد: جهت گیری وزارت ارشاد در این دوره توجه بیشتر به استان ها، شهرستان ها و حتی روستاها به منظور توزیع عادلانه فرصت های فرهنگی است و در واقع می توان گفت سیاست قطعی ما این است، چرا که 80 درصد جمعیت کشور در استان ها هستند و عدالت فرهنگی اقتضا می کند که همه آحاد ملت از این فرصت ها برخوردار شوند.

صالحی امیری ادامه داد: در زمینه سالن ها ، 400 طرح در سطح کشور در دست اجرا است که باید مردم و سرمایه گذاران کمک کنند، چرا که دولت به تنهایی توان تکمیل همه این طرح ها را ندارد.

وی اضافه کرد: امسال 40 طرح را به بخش مردمی از جمله نهادهای صنفی بخش هنر واگذار کردیم و سال 96 نیز این حرکت شتاب بیشتری خواهد گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: زیرساخت ها را در حد لازم تکمیل می کنیم، اما تلاش این است که مشارکت بخش خصوصی، نهادهای عمومی و هنری و موسسات فرهنگی را بیشتر داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ساعتی پیش به ساختمان نماد تئاتر ایران رفت و از بخش های مختلف ساختمان تئاتر شهر در مرکز تهران بازدید کرد.

سید رضا صالحی امیری در این بازدید که همزمان با هفتمین روز برگزاری سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر بود، همچنین به تماشای نمایش «پستو» نشست

 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید