نمایش جزییات خبر
۵ بهمن ۱۳۹۵ ۲۳:۵۰

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: عامل اصلی منازعات، تخاصم فرهنگی است/ گفت و گوی فرهنگی وسیله ای برای یافتن ارزش های مشترک است

ریشه اصلی منازعات جهانی در یک قرن گذشته، فرهنگی است. و عامل اصلی منازعه، تخاصم فرهنگی بوده است. در حقیقت، منازعه فرهنگی به‌دلیل عدم گفت‌وگو و مدارای فرهنگی شکل می‌گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: عامل اصلی منازعات، تخاصم فرهنگی است/ گفت و گوی فرهنگی وسیله ای برای یافتن ارزش های مشترک است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه سه شنبه پنجم بهمن ماه در مراسم ضیافت شام میهمانان خارجی مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام با بیان این مطلب گفت: ما در  اجلاس مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 به این اصل مهم دست یافتیم که راه حل مشکلات امروز جهان اسلام نهادینه ساختن فرهنگ گفت و گو است.

امروز روز بزرگی برای همه ما بود. روزی که در کنار یکدیگر سرود وحدت و همدلی سر دادیم و در سایه لطف امام رئوف و مهربان و پرچمدار صلح و گفت و گو، حضرت علی بن موسی الرضا(ع) دل هایمان به همدیگر نزدیکتر شد.

وی افزود: وقتی به کارکردهای 4 گانه فرهنگ نظر می افکنیم، در می یابیم که پایتخت های فرهنگی جهان اسلام دربرگیرنده و الگوی تمام عیار این کارکردها هستند. نخستین کارکرد فرهنگ انسجام بخشی است و ما امروز شاهد انسجام و همگرایی و اتحاد همه مسلمانان جهان در مشهد مقدس بودیم.امروز به یکرنگی و همدلی بیش از هر زمان دیگری نیاز داریم و مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام می تواند کانون انسجام و وحدت جهان اسلام باشد.

صالحی امیری ادامه داد: کارکرد دوم فرهنگ سازگاری است ما می توانیم از طریق گفت و گو با هم سازگاری داشته باشیم. از این طریق باید از مناقشات پرهیز و بر اهداف معینی تمرکز کرد. از طریق سازگاری دلها به هم نزدیک تر می شود. شناخت دشمن از دوست میسر می شود.

وی گفت: کارکرد دیگر فرهنگ  هویت‌بخشی است. شهر مشهد هویت بخش جهان اسلام است. ما امروز بیش از هر زمان دیگر به احیای تمدن اسلامی نیاز داریم.

وی افزود: تنوع و تکثر فرهنگی یک واقعیت انکار ناپذیر است و نباید به منازعه فرهنگی منجر شود، بلکه باید به وحدت و همگرایی فرهنگی منجر شود. نوع مواجهه ما با این تکثر و تنوع بسیار مهم است. ما به هیچ وجه به دنبال شبیه‌سازی و یکسان‌سازی فرهنگی نیستیم و اتفاقا جریان های افراطی و دشمنان اسلام همین اشتباه را مرتکب می شوند. خشونت، انتقام‌جویی، نسل‌کشی و خونریزی آفت چنین تفکری است که به دنبال شبیه سازی و یکسان سازی فرهنگ است. در یک سو تفکر داعشی معتقد است که همه باید مثل او فکر کنند و عمل کنند و این ضربه ای است که ما از درون جهان اسلام با آن روبه رو هستیم و در سوی دیگر رژیم غاصب صهیونیستی قرار دارد که مدعی است هیچ کس جز آن ها صاحب حق نیست.

صالحی امیری گفت: گفت و گوی فرهنگی می تواند وسیله ای برای یافتن ارزش های مشترک باشد. زمینه ای است برای اشاعه فرهنگی و تعامل میان اقتصاد، سیاست و فرهنگ. از مهمترین لوازم فرهنگی در عرصه سیاست تواضع، وفای به عهد و مشارکت است.

وی افزود: گفت‌وگو به مفهوم دادگاه برای اثبات خود و ابطال دیگری نیست بلکه هدف از گفت‌وگو آگاهی، درک، فهم و کاهش عصبیت‌های فرهنگی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هیچ ملتی از فراگیری و استفاده از معارف سایر ملت ها و ملیت‌ها در تمام زمینه‌ها از جمله فرهنگ و مسائلی که عنوان فرهنگ به آن اطلاق می‌شود بی‌نیاز نیست و به همین دلیل گفت‌وگوی فرهنگی، امری لازم و ضروری به شمار می‌آید.

وی افزود: گفت‌وگوی فرهنگی، بخشی اساسی از حیات اجتماعی ما است . هنگامی که دو همسایه با هم زندگی می کنند، این دو همسایه با یکدیگر گفت‌وگوی فرهنگی و هم زبانی دارند. هدف گفت‌وگو باید به افزایش سطح اشتراکات فرهنگی و کاهش شکاف فرهنگی منجر گردد.

صالحی امیری ادامه داد: گفت‌وگو علاوه بر گفتن، مستلزم شنیدن نیز هست؛ شنیدن به معنای گوش شنوا فضیلتی است که باید آن را به دست آورد. نتیجه گفت‌وگو باید به صلح، مشارکت‌جویی و همزیستی مسالمت‌آمیز فرهنگی متنوع منجر گردد. گفت‌وگو تنها استراتژی، ابزار و مهم‌ترین کلید گشاینده قفل درهای بسته و تنها محصول عقل جمعی انسان‌ها در طول تاریخ بوده است. جایگزین گفت‌وگو، تعصب و جهل و خشونت و انتقام‌جویی است. ریشه همه منازعات جهانی در عدم گفت‌وگو و تنها راه نجات بشر برای عبور از دنیای تیره و تاریک و از ظلمت به روشنایی، گفت‌وگوی سازنده  فرهنگی است.

وی تاکید کرد: خوشبختانه امروزه با وجود ابزار و تکنولوژی‌های فراوان، مسیر گفت‌وگو و تعامل بسیار سهل و آسان پدیدار شده است.

وی در پایان گفت: امیدوارم که اجلاس امروز مقوم گفت و گو و نزدیکی بیشتر همه ما برای همدلی و همگرایی وانسجام و فائق آمدن بر مشکلات مشترکمان باشد. از همه شما عزیزان که با حضورتات بر شکوه افتتاحیه پایتخت فرهنگی جهان اسلام افزودید، سپاسگزارم.

 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید