نمایش جزییات خبر
۵ بهمن ۱۳۹۵ ۱۴:۳۷

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: گفتمان رضوی، گفتمان صلح و آشتی است/ مشهد می تواند محل جذب عالمان، اندیشمندان و هنرمندان باشد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از امروز سراسر جهان اسلام گفتمان رضوی که همان گفتمان صلح و آشتی و برادری و انسانیت و فضلیت است دمیده می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: گفتمان رضوی، گفتمان صلح و آشتی است/ مشهد می تواند محل جذب عالمان، اندیشمندان و هنرمندان باشد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز در مراسم رسمی افتتاحیه مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام با بیان این مطلب افزود: امروز روز مهمی برای مشهد، ایران و جهان اسلام است. از امروز در بلندای بارگاه و مناره های مقدس مشهد ندای وحدت و اخلاق اسلامی سر داده می شود.

وی اظهار داشت: دنیا بداند که مکتب امام رضا(ع) مکتب گفتگو، معرفت، معنویت و اخلاق نبوی و علوی است.

رییس شورای سیاستگذاری مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام بیان داشت: مشهد می تواند محل جذب و اجتماع عالمان و اندیشمندان و فرهیختگان و هنرمندان باشد، همچنان که امام رضا(ع) در خراسان چنین بود و متفکران جهان را جذب معرفت و سیره خود فرمود و راستی چرا ما امروز نخواهیم و یا نتوانیم در عالم اندیشه و معرفت جذب حداکثری داشته باشیم؟ مگر جز این است که ما دارای مبانی نظری مشترک هستیم؟ کتاب آسمانی همه ما قرآن و پیامبر ما نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) پیامبری که هدف از رسالت خویش را اتمام مکارم اخلاق می داند و اخلاق چیزی جز نوع دوستی و صلح طلبی و فضیلت گرایی نیست.

وی با بیان این که معیارهای آیسسکو هم در قبال انتخاب پایتخت فرهنگی بر همین مبانی استوار است ادامه داد: از سوی دیگر ما با مخالفان و دشمنان مشترک مواجهیم، دشمنانی در داخل جهان اسلام که با قرائت متصلبانه و متحجرانه از دین رحمانی اسلام، چهره پاک و منور اسلام را حشن و خونین به تصویر می کشند و به افراط گری دامن می زنند و در جانب دیگر دشمنان خارجی که در راس آن شجره خبیثه صهیونیسم قرار دارد، صهیونیسم حیات خود را در اختلاف افکنی و تقابل مسلمانان با یکدیگر می بیند و بر طبل تفرقه میان مسلمین می کوبد. ما همزمان از سوی دو جبهه در تنگنا و فشار قرار داریم و برای برون رفت از این وضعیت نیازمند وحدت و همدلی، انسجام و همگرایی هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بنیانگذار فقید نظام جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی(ره) با طرح ایده هفته وحدت، پرچم دار همدلی و برادری مسلمانان شد و رهبری فرزانه و حکیم جمهوری اسلامی، حضرت آیت الله خامنه ای بر ضرورت وحدت تاکید دارند. ریاست جمهوری فرهیخته ایران از ابتدای تشکیل دولت تدبیر و امید وحدت و همدلی را در جهان اسلام آغاز کرد.

وی افزود:  بنابر این فائق آمدن بر مسائل و مشکلاتی همچون فقر، خشونت، نابرابری، توزیع ناعادلانه ثروت و شکاف طبقاتی که جملگی از دردهای مشترک ماست، از رهگذر وحدت می توانیم به اقدامات مشترک دست بزنیم.

سید رضا صالحی امیری اظهار داشت: ما امروز باید از ظرفیت ها و امکانات یکدیگر استفاده کنیم و با هم افزایی و همدلی و هم گرایی به احیای تمدن اسلامی و گسترش آن در جهان آشوب زده امروز بیندیشیم.

وی ادامه داد: بستر سازی برای گسترش گردشگری در جهان اسلام در شکل گیری روابط میان فرهنگی، برگزاری نمایشگاه های فرهنگی و هنری، هم نشینی و هم فکری دانشگاهیان و نخبگان و حوزویان کشورهای مسلمان، جشن ها و آیین های مشترک منطقه ای، مسابقات ورزشی، استفاده از ظرفیت بزرگ اصحاب رسانه و روزنامه نگاران و تولید محتوای مناسب در رسانه ها، با رویکردهای ملی، منطقه ای و جهانی از جمله ظرفیت هایی است که می تواند مسیر گفتگوی درونی تمدنی را هموار و رهنمون کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که جهان بیش از هر زمان دیگر از تفرقه و خشونت رنج می برد گفت: ما بیش از هر زمان دیگر نیازمند وحدت و انسجام هستیم سیره رضوی به ما می آموزد که همه مردم از هر رنگ و نژاد و قوم و مذهب می توانند در سایه فرهنگ رضوی زیست مسالمت آمیز و عزت مندانه داشته باشد.

وی افزود: فرهنگ رضوی، فرهنگ گفتگو و وحدت و همدلی و خراسان و مشهد یعنی محل تلاقی راه های ارتباطات فرهنگی و تمدنی و کانون پیدایش گفتمان های نو و محل تعامل میان افراد و اجتماعات از دیرباز تا کنون بوده است.

صالحی امیری در پایان گفت: این پیشینه به ما می آموزد که امروز هم این جمع ارزشمند می تواند با ارتباطات و گفت و گوی فرهنگی در جهان اسلام طرحی نو در اندزند و خورشید تابان اسلام حقیقی را بر تاریکی جهل و خشونت بتابانند. 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید