نمایش جزییات خبر
۴ بهمن ۱۳۹۵ ۱۷:۴۴

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین پایانی کنگره گفت و گوهای فرهنگی ایران و جهان عرب: گفت و گو در سطح جهانی با هدف رفع مشکلات ضروری است/ پذیرش تنوع و تکثر در گفت و گو از اهمیت برخوردار است

در دوره جدید مرزبندی های ایدئولوژیک گذشته رنگ باخته و گفت وگو در سطح جهانی به عنوان ضرورتی انکارناپذیر برای رفع مشکلات و تشریک مساعی جمعی، برای همزیستی مسالمت آمیز انسانی رخ نموده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین پایانی کنگره گفت و گوهای فرهنگی ایران و جهان عرب: گفت و گو در سطح جهانی با هدف رفع مشکلات ضروری است/ پذیرش تنوع و تکثر در گفت و گو از اهمیت برخوردار است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری عصر امروز در ایین پایانی کنگره گفت و گوهای فرهنگی ایران و جهان اسلام در دانشگاه فردوسی مشهد با بیان این مطلب گفت: نقش بی بدیل گفت و گو در ساحتهای مختلف زندگی انسان امروز بر کسی پوشیده نیست. با ورود به ساحت گفت و گو، دستاوردها و نتایج آن یکی پس از دیگری آشکار می شود.

وی افزود: دولت جمهوی اسلامی ایران با همین رویکرد، دیپلماسی فعال و اثرگذاری را پایه گذاری کرده است، به طوری که برخی مذاکرات وگفت‌وگوهایی که در سطح جهانی انجام شد، در تاریخ سیاسی جهان کم سابقه بود و البته دستاوردهای نیکویی، هم برای ایران و هم برای جامعه جهانی داشته است

وی افزود: اما وضعیت در حوزه فرهنگ متفاوت است. مسائل در این حوزه، چندلایه، دیرپا و بسیار فراگیرتر هستند و پرداختن به آنها باید در فضایی متفاوت صورت گیرد، تا بتواند منشا اثر باشد و زمینه را برای همکاری و همدلی افزونتر فراهم کند.

صالحی امیری گفت: آنچه به عنوان تمدن و فرهنگ جهان اسلامی و مشرق زمین شناخته میشود، محصول تعامل فکری مردمی است که با حفظ همه تنوعات قومی، نژادی و زبانی، فرهنگی مشترک خلق کرده اند که میراث معنوی همه ما محسوب می شود  و نمی توان آن را به قومی خاص منتسب کرد.

وی ادامه داد: این تمدن، ترکیبی هوشمندانه و هماهنگ از مساعی مشترک همه کسانی است که درقلمروی وسیعی زندگی می‌کنند و نمی توان آن را در حصار های تنگ قومی، زبانی و جغرافیایی محدود کرد. اگر دوره ای طلایی و شکوهمند در تاریخ  داشته ایم برآمده از همین سنت حسنه است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نکته دیگر اینکه این مراسم در شهری برگزار می‌شود که امسال از سوی آیسسکو به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام برگزیده شده است. اهمیت این شهر به جهت حضور معنوی سلاله پیامبر بزرگ اسلام، حضرت رضا(ع) است که خود رهبر گفت و گو گران بوده است.

وی افزود:  قرن ها قبل از اینکه بشر امروز به این ادراک و فهم ناشی از تجربه مشترک انسانی برسد، که گفت و گو ضرورتی اجتناب ناپذیر برای تفاهم انسانی است، وی پایه گذار گفت و گوی ادیان بود و در همین شهر وی با رهبران ادیان مختلف گفت و گو داشت. به دیگر بیان این مجلس بازتاب دهنده و پژواک امروزین صدایی است که دوازده قرن پیش در همین دیار طنین افکن بود. امیدوارم این مجلس از فیض معنوی آن سنت نیکو و انفاس آسمانی حضرت بهرمند باشد.

صالحی امیری ادامه داد: اصل مهمی که بر هر گفت و گویی حاکم است پذیرش تنوع و تکثر است، اساسا اگر تنوع و تکثر نباشد گفت و گو بی معناست. اما ثمره گفت و گو، تعامل سازنده و موثر  و حرکت و اقدام مشترک برای نتیجه مطلوب طرفین است. ما مسائل مشترکی داریم و در جغرافیای فرهنگی به هم پیوسته‌ای زندگی می کنیم. جدا از این،  امروزه چالش های مشترکی در جامعه جهانی وجود دارد که باید برای آنها چاره اندیشی کرد.

وی گفت: این مسائل و موضوعات بیرون از اینکه ایرانی باشیم یا عرب، سیاه باشیم یا سفید، آسیایی و آفریقایی باشیم یا اروپایی و آمریکایی برای همه وجود دارد که باید در خصوص آنها با یکدیگر سخن بگوییم و چاره ای بیندیشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: اما برای جمع ما این ضرورت دو چندان است. ما در این جغرافیا باید با یکدیگر زیست مسالمت آمیز داشته باشیم. بحرانهایی که حوزه مشترک ما را در برگرفته به هیچ وجه در محدوده مرزهای سیاسی محدود نمی‌شود. تروریسم و جریان های تکفیری و افراطی گری مرز نمی شناسد.

وی گفت:  فراهم کردن فرصت برای تعامل و به اشتراک گذاشتن اندیشه ها برای گسترش درک متقابل و رفع سوء تفاهم ها، تبیین رویکردهای منطقی و عقلانی  برای مواجهه با مشکلات حاصل این جمع شدن ها است. ما منطقه ای مشترک، مسائلی مشترک  و سرنوشتی مشترک داریم. پل زدن بین اجزاء این قلمرو وسیع ، می تواند همچون گذشته قلمرو فرهنگی و تمدنی ما را به هم پیوند بزند. با چاره اندیشی نخبگان و اندیشمندان، اقلیم فرهنگی ای که ما در آن واقع هستیم، می تواند به لحاظ جغرافیا وسیعتر، پایه ها و بنیادهای آن استوارتر و  سهم آن در تمدن و فرهنگ جامعه امروز جهانی بیشتر باشد.

صالحی امیری ادامه داد: از همین رو در پایتخت معنوی ایران و جهان اسلام، سخن گفتن از گفت وگوهای فرهنگی را، بازگشت به سنت معنوی جهان اسلام و نشانه روشنی از خردمندی و زمان شناسی و دردمندی دانشورانی میدانم که در این فضا گرد هم آمده اند تا باب تعارف و همدلی را در زمانه سوء تفاهم ها و اختلافات بگشایند و تصویری روشنتر و امیدبخشتر از آینده فرهنگی منطقه ترسیم کنند.

وی گفت: امیدوارم حاصل این برنامه برای همه ما و جامعه جهانی سودمند باشد و در فضای پر تنش کنونی منطقه و جهان، پنجره ای به سوی روشنی و همدلی فرهنگی گشوده شود.

عضو کابینه تدبیر و امید ادامه داد: به فرمایش مقام معظم رهبری "امروز دنیای اسلامی دچار محنت بزرگی است. وحدت، هم افزایی، کمک به یکدیگر و عبور از اختلافات فکری ضروری است.

صالحی امیری افزود: ما از شهر مشهد مقدس ندای گفت و گو برای وحدت و انسجام اسلامی را سر می دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان اظهار کرد: وظیفه خود می دانم از دانشگاه فردوسی مشهد - کانون تولید علم و فضیلت - در خراسان و همه بزرگوارانی که در انجام این کنگره همت خویش را به کار گرفتند تا این مهم سامان مناسب یابد، تشکر کنم. در پناه خداوند موفق و موید باشید.
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید