نمایش جزییات خبر
۳ بهمن ۱۳۹۵ ۱۲:۳۹

یادداشت/ گام‌هایی منطقی در مسیری دشوار/ سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

در زمانه‌ای که پیشرفت فناوری‌های اطلاعاتی و روش‌های ارتباطات و اطلاع‌رسانی با شتابی فوق تصور در حال تغییر و تحول است، کارکرد رسانه‌های مکتوب نیاز به بازتعریف و بازنگری دارد.
یادداشت/ گام‌هایی منطقی در مسیری دشوار/ سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

اکنون به مدد شبکه‌های اجتماعی مجازی، در اندک زمانی اخبار در سراسر جهان پخش می‌شود و حتی رسانه‌های دیداری و شنیداری نیز در این میدان که سرعت حرف اول و آخر را می‌زند، در مقابل قدرت انتشار این پدیده عصر حاضر کم می‌آورند.

هرچند عامل سرعت گوی سبقت را از خبررسانی رسانه‌های مکتوب ربوده، اما هنوز می‌توان به روزنامه و مجله دل بست و کارکردی از آن انتظار داشت که در رسانه‌های مجازی کمبودش احساس می‌شود. به نظر من در کنار عنصر «سرعت»، مؤلفه دیگری نیز لازم است تا اعتماد عمومی به رسانه جلب شود و آن عنصر «صحت» است که اتفاقاً از این منظر فضای مجازی در قیاس با رسانه‌های مکتوب نمره بالایی نمی‌گیرد.

از آن جا که رسانه مکتوب به یک سند تبدیل می‌شود، خود را ملزم به استفاده از مستندات موثق و قابل اتکا می‌داند و از آن جا که در پی جلب نظر و جذب مخاطب است، تلاش می‌کند محتوای خود را ارتقا ببخشد.

روزنامه ایران که از یکسو تریبونی برای بیان اقدامات و تلاش‌های دولت محسوب می‌شود و از سوی دیگر به‌عنوان رسانه فراگیر در میدان پرفراز و فرود مطبوعات قد برافراشته است، باید میزان موفقیت خود را با دومؤلفه سرعت و صحت بسنجد و به میزانی که بتواند اعتماد عمومی را کسب کند در مسیر درست گام بردارد.

به گمان من روزنامه ایران توانسته در این مسیر دشوار گام‌هایی منطقی بردارد. در زمینه اطلاع‌رسانی اقدامات دولت، در حد توان و میزان تأثیرگذاری خود به بیان دستاوردها پرداخته، آن هم در شرایطی که تریبون‌های تخریبگر دولت صدایشان بلندتر از سایر صداهاست و در زمینه بیان واقعیت‌ها و انتقاد از کاستی‌ها توانسته استقلال حرفه‌ای خود را حفظ کند. جز این هم از رسانه‌ای که بخواهد به اخلاق حرفه‌ای پایبند باشد و نزد افکار عمومی هم مقبولیت داشته باشد، انتظاری نیست.

سالروز آغاز به کار روزنامه ایران را به همه همکاران سختکوش خودم در این رسانه تبریک می‌گویم و امیدوارم تلاش‌های صادقانه این عزیزان در پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی و تحقق برنامه‌های دولت تدبیر و امید یاریگر و اثرگذار باشد.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید