نمایش جزییات خبر
۹ آذر ۱۳۹۵ ۱۵:۴۴

اختتامیه چهارمین جایزه هنر و ادبیات «محتشم» برگزار شد

اختتامیه چهارمین جایزه هنر و ادبیات «محتشم» با حضور دکتر ضرغامی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، معاونین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، درویش پور مدیرعامل برج میلاد، سید مجتبی موسوی معاون فرهنگی سازمان زیباسازی شهر تهران، اعضای هیات داوران، هنرمندان و شخصیت‌های هنری در سالن رواق برج میلاد برگزار شد.
اختتامیه چهارمین جایزه هنر و ادبیات «محتشم» برگزار شد

به گزارش ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی چهارمین جایزه هنر و ادبیات محتشم، برزین ضرغامی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در مراسم اختتامیه چهارمین جایزه هنر و ادبیات «محتشم» با اشاره به اینکه این دوره از جایزه ادبیات و هنر به خوبی برگزار شده است، اظهار داشت: در اینجا باید قدردان زحمات ستاد اجرایی و هیئت داوران بود که با دقت کامل به ارزش‌گذاری آثار در جنبه‌های هنری و بصری پرداختند.

وی ادامه داد: جایزه محتشم پس از برگزاری چهار دوره به یک بلوغ رسیده است، به این معنا که در عرصه‌های فرهنگی و هنر دینی حرف‌هایی برای گفتن دارد، البته نباید فراموش کرد که مشارکت هنرمندانی که دغدغه‌های زیادی دارند در این زمینه هم خوب بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران تاکید کرد: تحقیقات میدانی در عرصه آئین‌های فرهنگی و هنری در جوامع نشان داده است آئین عاشورایی و هنرهای مرتبط با آن از جایگاه و منزلت خاصی برخوردار است، در واقع مردم استقبال بهتری از هنر با این موضوع دارند.

ضرغامی یادآور شد: فرهنگ و سیاست مصرف در مطالعات فرهنگی به آن بخشی مربوط می‌شود که مردم در راستای آن دل مشغولی دارند، این امر در ایامی چون ماه محرم و صفر بیشتر نیز می‌گردد زیرا موضوعات مرتبط فرهنگ و سیاست مصرفی بیشتر است.

وی افزود: محتشم از جمله کسانی است که در مسیر سوق دادن فرهنگ و سیاست مصرفی به سوی ارزش‌های دینی و ارزشی گام برداشته است، در واقع محتشم به خوبی در این زمینه ظرفیت‌سازی کرده است، اما آنچه مهم است اینکه برای آینده باید تلاش کرد و با تبلیغات موثر هنرمندان بیشتری را به این عرصه فرا خواند.

درویش پور مدیر عامل برج میلاد نیز ضمن خیرمقدم به حاضرین با ابراز خرسندی از برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری همچون جایزه محتشم در برج میلاد گفت: حمایت از تولیدات هنری در حوزه هنرهای آیینی و مذهبی به ویژه با موضوعاتی چون عاشورا از وظایف ماست و برج میلاد همواره در این راستا گام بر میدارد و همکاری و مشارکت و تعامل با ارگان های فرهنگی از جمله اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران همواره در سیاست کاری ما جایگاه ویژه ای دارد.

در ادامه این مراسم مسعود زنده‌روح کرمانی از اعضای هیئت داوران بخش عکس جایزه «محتشم» با اشاره به اینکه در ایام محرم و صفر تعداد زیادی از عکاسان به تولید آثار می‌پردازند گفت: این آثار به ویژه در عاشورا و اربعین به اوج خود می‌رسد و بسیاری از این آثار با قابلیت‌های فراوان در کاربردهای مختلف قابل استفاده است.

وی ادامه داد: از مسؤولان فرهنگی شهرداری انتظار می‌رود لااقل بخشی از این آثار عکاسان را خریداری و با ایجاد گنجینه عکس‌های عاشورایی از این هنرمندان تجلیل به عمل آورند.

در این مراسم شاعران برگزیده ای چون رضا احسان پور، سیده تکتم حسینی، اسماعیل محمدپور به شعرخوانی پرداختند و همچنین پخش کلیپ و اجرای نقالی توسط مرشد ورمرزیار از دیگر بخش های برنامه بود.

در ادامه مراسم اسامی برگزیده این دوره جایزه «محتشم» در بخش تعزیه به شرح ذیل اعلام شد:

سیدنجات میراسماعیلی، حسن کیارستمی، گروه تعزیه اباعبدالله‌الحسین(ع)، مرادعلی زینعلی، احد سبطی، مجتبی اسدی، ابراهیم صالحی، سیدمحمد موسوی، سید داوود سیدمحمدی، موسی چهره‌ای، رمضان فرخ‌رو، مجتبی قمی‌پور.

در بخش بعدی اسامی برگزیدگان اهدای جایزه عکس به شرح زیر اعلام شد:

مهدی کرمی(استان زنجان)، حامد نیرومند و میلاد حدادیان هر دو از خراسان رضوی، داوود ایزدپناه(کهکیلویه و بویراحمد)، مجید خالقی، جاوید خدمتی، رضا عیسی‌پور هر سه از استان اردبیل، زینب بیک‌محمدی(قم)، زهرا صدیق خراسان‌لو(تهران) و عرفان سامان‌فر(فارس).

در پایان مراسم اسامی برگزیدگان سایر بخش‌ها به شرح زیر اعلام و از آنها تقدیر شد:

نقاشی: یاور بالسیری از اسلامشهر، فریناز سندانی از تهران، محمدرضا عباسپور از گرگان.

هنرهای حجمی: حمیدرضا فتوحی از تهران.

نقاشی خط: سیده مرجان میرخاتمی ، ملیحه سیف آبادی، مریم حاصلی هر سه از تهران.

تصویرسازی: میرپیمان احمدی از آذربایجان شرقی، مژگان سعیدیان اصل و سمیه علیپور هر دو از تهران.

خوشنویسی: سید طه میرحسین‌زاده از گیلان، امیر پژمان از فارس، واحد ناصری از کردستان و حمید احمدی از تهران.

پوستر: مرتضی رحمتی و محمدصابر شیخ‌رضایی هر دو از تهران، الهام زارعی از کرمانشاه.

شعر: میلاد حبیبی، رجب علیزاده کاشانی،اعظم اسادات حسینیان هر سه از اصفهان، مرضیه فرمانی از رشت، سیده تکتم حسینی از قم ، اسماعیل محمد پور از گیلان، رضا احسان‌پور و رضا حاج حسینی و محمد جواد شاهمرادی از تهران، قاسم بای از گرگان.

چهارمین جایزه هنر و ادبیات «محتشم» به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و به دبیری هنری محمدحسین اسماعیلی و با همکاری سازمان زیباسازی شهر تهران، برج میلاد، معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،انجمن هنرهای تجسمی استان تهران، بنیاد دعبل خزاعی و خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.
اشتراک در
کلیدواژه ها: چهارمین جایزه هنر و ادبیات «محتشم»
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید