نمایش جزییات خبر
۲ خرداد ۱۳۹۵ ۱۵:۰۰

در مراسم پایانی نخستین جشنواره شعر بومی در قشم عنوان شد؛ حکمت، معنا و مفهوم گرایی سه شاخصه مهم شعر است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم از حکمت، معنا و مفهوم گرایی به عنوان سه شاخصه و کلید واژه شعر نام برد.
در مراسم پایانی نخستین جشنواره شعر بومی در قشم عنوان شد؛ حکمت، معنا و مفهوم گرایی سه شاخصه مهم شعر است

به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم، حجت الاسلام سید مهدی موسوی اجاق در مراسم پایانی نخستین جشنواره شعر بومی استان هرمزگان که در تالار آیینه اداره کل ارشاد قشم برگزار شد، گفت: بعضی از اشعار تنها حکمت هستند و بعضی از شعرها انسان را افسون می کند اما اشعاری که بر حکمت، معنا و مفهوم گرایی منطبق باشد انسان را به جوهره ذات انسانیت و ذات اقدس الهی نزدیک می کند.

وی از کلام امیرالمومنین علی (ع) در نهج البلاغه به عنوان کلامی که انسان را مسحور می کند نام برد و افزود: شاعران متعهد باید با نگاه به قران و نهج البلاغه به عنوان سرمشق انسانیت به سرایش اشعار بپردازند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قشم تاکید کرد که در سرایش اشعار باید به شکل بدیع و هنرمندانه آن با استفاده از واژگان اصیل و ریشه دار در بطن تاریخ و فرهنگ که با برانگیختن حس زیبایی شناسی، تفکر و بازگشت به ریشه ها در مخاطب انبساط خاطر، نشاط و روحیه مثبت ایجاد می کند نیز توجه شود.

به گفته وی، نخستین جشنواره شعر بومی استان هرمزگان بر سه موضوع مواجهه با چالش واژه زدایی محلی و التقاط گویش های بومی با گویش قومیت های مهاجر، پرورش و شکوفایی گویش های اصیل بومی به عنوان یکی از نمادهای فرهنگ ناملموس و تلاش برلی شکوفایی شعر در استان هرمزگان شکل گرفته است.

موسوی اجاق یادآور شد: استفاده از کهن واژه ها، تفکیک میان گویش های اصیل با گویش قومیت های مهاجر و شناخت روح و قالب اشعار بومی قدیمی منطقه مانند "ازوا"، "لیوا" و "رزیف" که از لحن ویژه برخوردارند باید مورد توجه شعرا قرار گیرد.

وی با اشاره به کم کاری در زمینه شعر بومی، شناخت و صیانت از گویش های اصیل در استان هرمزگان، تاکید کرد: با توجه به حمایت همه جانبه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از مقوله فرهنگ، هنر و ادبیات به عنوان بستر توسعه پایدار، به زودی با حضور اساتید شاخص کشوری گام های مهمی برای ارتقای فرهنگ و هنر در این منطقه برداشته خواهد شد.

در ادامه این مراسم یکی از اساتید دانشگاه های استان هرمزگان طی سخنانی از زبان به عنوان شناسنامه فرهنگی هر ملت نام برد.

نجیبه فینی از نوع گفتارها در فضاهای مجازی انتقاد کرد و گفت: برگزاری آیین های بازشناسی اهمیت فرهنگ، هنر و شعر بومی بسیار حایز اهمیت است.

وی با ارایه مقاله ای به مقایسه گویش های رایج مناطق مختلف استان هرمزگان از جمله قشم با گفتارهای کشف شده بر الواح باستانی دوره های اشکانی و ساسانی و تشریح مبانی دستور زبان مردم این منطقه و تفاوت های محسوس گویش های محلی با یکدیگر و سایر مناطق کشور پرداخت.

در ادامه احمد حبیبی پژوهش‌گر فرهنگ‌های بومی استان هرمزگان نیز در سخنانی با اشاره به ریشه‌های تاریخی گویش‌های هرمزگانی، با تقدیر از برگزارکنندگان این جشنواره گفت: شناخت چالش‌های فرهنگی این منطقه کار شایسته‌ای بود که در این جشنواره صورت گرفت.

وی با بیان این‌که گروهی از فرهنگ‌دوستان هرمزگان در حال تدوین فرهنگ‌نامه مردم بستک هستند افزود: انجام این کار قدم بزرگی در جهت صیانت از فرهنگ بومی خواهد بود.

در پایان این مراسم از نفرات اول تا سوم و پیشکسوتان عرصه ادبیات و شعر با گویش بومی استان هرمزگان تجلیل به عمل آمد.
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید