• اخبار

اولین همایش سالروز تشکیل حکومت علویان در طبرستان در آمل برگزار شد

اولین همایش سالروز تشکیل حکومت علویان در طبرستان در آمل برگزار شد
محمد محمدی، رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی آمل گفت: افتخار ما مردم آمل این است که میزبان اولین حکومت شیعه و اولین حکومت علویان هستیم.

اولین همایش سالروز تشکیل حکومت علویان در طبرستان همزمان با روز مازندران از سوی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و با همکاری فرمانداری، بنیاد فرهنگ آمل و موسسه فرهنگی و هنری شمال پایدار ، با حضور فرماندار، مسئولین، اساتید دانشگاهها، نویسندگان 14آبان (روز مازندران و روز شورای فرهنگ عمومی) در سالن مجتمع فرهنگی و هنری ولی عصر(ع) ارشاد برگزار شد .
محمد محمدی رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان آمل ضمن عرض تبریک بمناسبت روز مازندران وروز شورای فرهنگ عمومی با قدردانی از دست اندرکاران این همایش افزود: افتخار مردم آمل و مازندران اینست که میزبان اولین حکومت شیعه و اولین حکومت علویان هستیم.
محمدی یاد آور شد: قرن سوم هجری با حکومت حسن بن زید علوی حکومت علویان آغازومصادیق ومستنداتی موجود می باشد که نمونه بارز آن بقعه ناصرالحق می باشد که در همسایگی این اداره می باشد .
وی با اشاره به برگزاری این همایش وبحث وگفتگوها بر سر موضوع اینکه کدام یک ازاستانها مانند خراسان، خوزستان ومازندران میزبان حکومت تشیع در کشور بوده است ، گفت: برپایی این همایش ها و فرصت ها را بخاطر شفاف سازی وتوجیه افکار عموم باید به فال نیک بگیریم.
یدالله اکبرزاده فرماندار شهرستان آمل با بیان اینکه افتخار مردم آمل اینست که اولین حکومت علویان در این شهر تشکیل شد گفت وجود 1262 بقعه مبارکه دراستان وقف کردن اموال توسط مردم به نیت سیدالشهدا که 60 در صدد واقفین در شهرستان آمل وجود دارد این نشان از دلداگی مردم به خاندان عصمت وطهارت وولایت مداری مردم است .
وی بااشاره به حماسه اسلامی مردم آمل در سال 60 افزود: حماسه ای با این عظمت خلق می شود از برکات حکومت علویان دراین سرزمین سرسبز می باشد.
فرماندار آمل گفت: روز مازندران باید هرسال بهتر وپررنگ از سالهای گذشته برگزارشود تا نسل جدید بدانند که مردم مازندران اولین مردمانی بودند که حکومت علویان را قبول کردند وباید همت وتلاش کنیم تا در تقویم تاریخی آنرا ثبت کنیم .
حسین اسلامی رئیس مرکز ساری شناسی، نویسنده و مشاور استاندار مازندران با انتقاد از مردم ومسئولین در خصوص عدم استفاده از گویش زیبای محلی در مراسمات افزود: روز ملی مازندران روز ملی ایران است.
وی گفت: هرکجا در دین داری، خداپرستی و... جستجو می کنیم نام مازندران را در سطر اول می بینیم.
 اسلامی افزود: زبان یک ملت اگر بمیرد آن ملت می میرد و نباید روز مازندان را به یک روز اختصاص بدهیم بلکه یک هفته باشد تا فرهنگ، ادب، معرفت و...را به مردم بشناسانیم.
نصرالله هومند محقق، پژوهشگر، منجم ونویسنده آملی در خصوص پیشینیه تاریخی و فرهنگی مازندران در پیش از اسلام تا تشکیل حکومت اسلامی در مازندران  گفت: به پاس حق گزاری اهالی تبرستان با زعامت داعی کبیر نخستین حکومت شیعه علوی زیدی در جهان اسلام تشکیل شد و از آن پس آمل پایتخت فرهنگی جهان اسلام لقب گرفت.
همچنین دراین مراسم عبداله رجایی از اساتید دانشگاه در خصوص چگونگی گرایش ورویکرد اهالی تعلیم طبرستان به حسن بن زید علوی وانتخاب ایشان برای زعامت، تشکیل و رهبری حکومت علوی در مازندران در مازندران مطالبی عنوان داشت.
از نکات قابل توجه این همایش نسبت به سایرهمایش های فرهنگی وهنری، بکارگیری واستفاده از گویش و لهجه محلی مازندرانی توسط تمامی سخنرانان در کل برنامه اعم از مجری وسخنرانان بوده است.
 

روابط عمومی
۱۷ آبان ۱۳۹۰ ۰۹:۰۱
  • اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500