نمایش جزییات خبر
۳۰ آذر ۱۳۹۴ ۱۲:۰۵

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با وزیر امور خارجه بلغارستان: ایران و بلغارستان ظرفیت های فرهنگی مشترکی برای همکاری دارند

ظرفیت های علمی و فرهنگی برای همکاری های دو جانبه میان دو کشور ایران و بلغارستان بسیار بالا است و دو کشور در حوزه های علمی، فرهنگی، آموزشی، مطبوعاتی، سینمایی و ... همکاری های خوبی می توانند با یکدیگر داشته باشند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با وزیر امور خارجه بلغارستان: ایران و بلغارستان ظرفیت های فرهنگی مشترکی برای همکاری دارند

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز در دیدار با وزیر امور خارجه کشور بلغارستان که به منظور امضای برنامه مبادلات فرهنگی میان دو کشور انجام شد، با بیان این مطلب گفت: جمهوری اسلامی ایران و کشور بلغارستان بیش از یک قرن است که با یکدیگر روابط نزدیک و دوستانه ای دارند و اشتراکات فرهنگی میان آنها بسیار زیاد است.

وی افزود: اشتراکات فرهنگی موضوعی است که دو ملت را به هم پیوند می دهد و در سال های اخیر روابط دو کشور ایران و بلغارستان همواره رو به توسعه بوده و امیدوارم با توجه به توافق هسته ای صفحه جدیدی برای روابط دو کشور و دیگر کشورهای اروپایی باز شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ایران و بلغارستان صاحب فرهنگ و تمدن دیرینه ای هستند و این اشتراکات میان آنها منجر می شود تا در زمینه های اقتصادی، سیاسی و ... نیز در جهت توسعه روابط تلاش شود.

وی با اشاره به وجود موافقتنامه فرهنگی میان دو کشور و امضای آن در سال 1966 میلادی، گفت: این موافقتنامه تا امروز معتبر است و امضای برنامه مبادلات فرهنگی میان دو کشور فرصتی است که برنامه اجرایی مبادلات فرهنگی میان دو کشور برای 3 سال آینده به عنوان نقشه راه همکاری های فرهنگی مشخص شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: تبادل اساتید و دانشجویان میان دو کشور، همکاری های ادبی از جمله ترجمه کتب به زبان دو کشور، همکاری میان کتابخانه های ملی دو کشور، حفاظت از میراث فرهنگی، برگزاری نمایشگاه های آثار تجسمی، برگزاری هفته های فرهنگی و کنفرانس ها و همایش های علمی و فرهنگی و ... از جمله برنامه هایی است که ایران برای همکاری مشترک با بلغارستان از آنها استقبال می کند.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید گفت: ایران دارای سینمای پیشرفته ای است و آمادگی همکاری نزدیک در این زمینه با بلغارستان برای ساخت فیلم های مشترک با موضوعات مشترک را دارد.

وی در ادامه با اشاره به زندگی مسالمت آمیز مسلمانان و مسیحیان و سایر مذاهب در کنار هم در کشور بلغارستان، بر آمادگی ایران برای گفت و گو با رهبران دینی بلغارستان تاکید کرد.

جنتی با اشاره به خشونت های تروریست ها در دنیا افزود: خشن ترین نوع حرکت های تروریستی را در قرن حاضر با آن موجه هستیم که حتی به آثار تاریخی و میراث فرهنگی کشورها هم رحم نمی کنند و آنها را از بین می برند.

وی گفت: برنامه مبادلات فرهنگی میان ایران و بلغارستان شامل همکاری های مشترک در زمینه های سینمایی، هنری، برگزاری نمایشگاه های فرهنگی و هفته های فرهنگی، برگزاری همایش ها و کنفرانس های فرهنگی و هنری، گردشگری، حفظ میراث فرهنگی و تاریخی، همکاری های علمی و آموزشی و ... است.

وزیر امور خارجه بلغارستان:

گسترش روابط فرهنگی و آموزشی منجر به پیوند ملت ها می شود

در ادامه این دیدار «دانیل میتوف» وزیر امور خارجه بلغارستان گفت: گسترش روابط فرهنگی و آموزشی و تبادل دانشجویان و اساتید میان دو کشور امر مهمی است که موجب پیوند و نزدیک شدن دو ملت می شود.

وی با ابزار رضایت از برگزاری نمایشگاه فرهنگی بلغارستان در فرهنگسرای نیاوران افزود: ایران و بلغارستان دارای اشتراکات فرهنگی بسیاری هستند و می توانند همکاری های مختلفی در این زمینه از جمله حوزه های سینمایی، رسانه های تبادل هیات های ترجمه کتاب های ادبی، برگزاری همایش های علمی و فرهنگی و ... با یکدیگر داشته باشند.

وزیر امور خارجه بلغارستان با محکومیت اقدامات وحشیانه تروریست ها در جهان ادامه داد: کاملا مشخص است که تروریست ها هیچ نقطه مشترکی با اسلام ندارند و وظیفه همه ما مقابله با این پدیده شوم است.

در پایان این دیدار برنامه مبادلات همکاری در زمینه فرهنگی، علمی، آموزشی، ورزشی و رسانه های گروهی بین جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری بلغارستان از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر امور خارجه بلغارستان به امضا رسید.

در ادامه وزیر امور خارجه بلغارستان و هیات همراهش به همراه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از موزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدن کرد.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید