نمایش جزییات خبر
۲۳ آذر ۱۳۹۴ ۱۳:۲۱

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیست و یکمین نشست خبری با اصحاب رسانه: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از پژوهش های کاربردی حوزه فرهنگ و هنر حمایت می کند

ضرورت پژوهش در حوزه های سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی و حتی قانونگذاری بر هیچ کس پوشیده نیست . پیشرفت و اعتلای مادی و معنوی هر کشور در گروی تحقیقات و پژوهش های راهبردی است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از پژوهش های کاربردی در راستای تبیین و شناسائی وضع موجود فرهنگ، هنر و اخلاق، کار، کارآفرینی در فعالیت ها و ارائه راهکار و پیشنهادهایی برای بهبود و ارتقای شاخص های فرهنگ و هنر استقبال می کند.
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیست  و یکمین نشست خبری با اصحاب رسانه: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از پژوهش های کاربردی حوزه فرهنگ و هنر حمایت می کند

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «حسین نوش آبادی» سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز در بیست و یکمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه با بیان این مطلب و اشاره به برگزاری هفته پژوهش گفت: در سال 1379 از سوی شورای فرهنگ عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 25 آذر ماه به عنوان روز پژوهش نامگذاری شد و سپس از سوی وزارت علوم هفته آخر آذرماه از 22 لغایت 27 را به عنوان هفته پژوهش نامگذاری کرد.

وی افزود: هفته پژوهش با هدف ترویج فرهنگ پژوهش و توجه و تمرکز بر روی ابعاد مختلف امر پژوهش و فن آوری در کشور تا تمامی ذینفعان زنجیره علم و فن آوری کشور بتوانند برای آینده کشور برنامه ریزی کنند.

نوش آبادی ادامه داد: توسعه و تقویت امر پژوهش – شناسائی توانمندی های پژوهش و فن آوری مراکز تحقیقاتی – شناسائی و معرفی پژوهشگران برتر ، تجاری سازی یافته های پژوهش و فن آوری به فراهم کردن فضای همکاری بین پژوهشگران – برقراری ارتباط مراکز صنعتی و تولیدی با مراکز تحقیقاتی و نهادینه کردن پژوهش در سطح جامعه از جمله اهداف برپائی هفته پژوهش در کشور است.

وی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هفته پژوهش را به کلیه پژوهشگران ، محققان و اندیشمندان و نخبگان کشور تبریک گفته و انتظار دارد با توجه به نقش و جایگاه امر پژوهش در توسعه فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی کشور با عزم ملی به پیشبرد برنامه های نظام در حوزه اقتصاد مقاومتی که تامین کننده منافع ملی است کمک نمایید و از فرصت به وجود آمده در جهت ارتباط بین جامعه با دانشگاه ها ، دستگاه های پژوهشی و اجرائی استفاده کرده و ضمن نقش آفرینی در حوزه علم و فن آوری و تولید و عرضه آن ، از فضای باز ارتباطات بین المللی و دیپلماسی علمی نهایت استفاده و بهره برداری را ببرند.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: به هر حال پژوهش یکی از مسایل اصلی توسعه و پیشرفت محسوب می شود – در واقع پژوهش یکی از محورهای مهم است که ضامن پیشرفت و توسعه پایدار در هر کشور به شمار می رود. پژوهش ضامن توسعه دانش بشر و از لوازم پویائی و نشاط علمی در جامعه و لازمه پیشرفت علوم در دوره های گوناگون تاریخ است .

وی تصریح کرد: انتظار از پژوهشگران حوزه فرهنگ و هنر این است با پرداختن به موضوعات مهم عرصه فرهنگ و هنر به اعتلای فرهنگ اصیل اسلامی ایران کمک کنید.

نوش آبادی گفت: پیشتازی اقتصاد و فرهنگ دانش بیان ، پیاده سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری و ارتقای جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات علمی و فرهنگی نیازمند اقدامات پژوهشی کاربردی است .

وی تاکید کرد: ضرورت پژوهش در حوزه های سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی و حتی قانونگذاری بر هیچ کس پوشیده نیست . پیشرفت و اعتلای مادی و معنوی هر کشور در گروی تحقیقات و پژوهش های راهبردی است.

معاون حقوقی وزیر ارشاد گفت: وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی از پژوهش های کاربردی در راستای تبیین و شناسائی وضع موجود فرهنگ ، هنر و اخلاق ، کار ، کارآفرینی  و ارائه راهکار و پیشنهادهایی برای بهبود و ارتقای شاخص های فرهنگ و هنر استقبال می کند.

 برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تبیین اقتصاد مقاومتی

در ادامه نوش آبادی با اشاره به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی افزود: با توجه به ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری و دستور ویژه رئیس جمهوری اسلامی و تکلیف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره گفتمان سازی و فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی و تعیین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان رئیس کارگروه طرح توسعه اقدامات فرهنگی مبارزه با فساد در برنامه ملی شفاف سازی و سالم سازی در تحقق شایسته سیاست های کلی اقتصادی مقاومتی،اهم اهداف،سیاست ها و برنامه های کلی و عملیاتی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنظیم و تدوین شده است.

وی ادامه داد: براساس بندهای 20،19و 21 سیاست های کلی اقتصادی مقاومتی و ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظایفی از جمله تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی و گفتمان سازی به ویژه در محیط های علمی،آموزشی و رسانه ای و تبدیل آن به گفتمان فراگیر و رایج ملی ،تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد ارزش افزوده – تولید ثروت، بهره وری کارآفرینی،سرمایه گذاری و اشتغال مولد واعطای نشان اقتصاد مقاومتی به اشخاص دارای خدمات برجسته در این زمینه – شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و جلوگیری از اقدامات و فعالیت ها و زمینه های فساد زاد را بر عهده دارد.

نوش آبادی با اشاره به برنامه های عملیاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تحقق اهداف،سیاست ها و برنامه های مصوب در راستای تامین سیاست های کلی برنامه اقتصاد مقاومتی و ابلاغیه دولت گفت: تشکیل کارگروه تفویض اختیار و واگذاری فعالیت های فرهنگی در راستای چابک سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بمنظور ارائه خدمات مطلوب  فرهنگی به شهروندان،طراحی و استقرار سامانه  و نظام اطلاع رسانی درخصوص توزیع منابع، حمایت از تولید آثار رسانه ای و فرهنگی با هدف مقابله با رانت جویی ،فساد، حمایت از پژوهش های مرتبط با اقتصاد مقاومتی،حمایت از تولید فیلم های مستند در زمینه ترویج فرهنگ و روحیه عمرکارآفرینی و سرمایه گذاری و اشتغال مولد و حمایت از تولید فیلم های کوتاه توسط انجمن سینمای جوان در زمینه کارآفرین برتر از جمله برنامه های عملیاتی وزارت ارشاد در این زمینه است.

وی حمایت از معرفی و ترویج نشان اقتصاد مقاومتی در آثار محصولات فرهنگی و هنری و بهره گیری از ظرفیت های جشنواره سینمایی برای معرفی افراد دارای نشان اقتصاد مقاومتی، حمایت از آثار و تولیدات فرهنگی و هنری حرفه ای فاخر متناسب با سبک زندگی اسلامی – ایرانی، بهره گیری از ظرفیت های شبکه های اجتماعی و فضاهای مجازی در تولید و نشر محتوا در زمینه اقتصاد مقاومتی، حمایت از برگزاری جشنواره رسانه اقتصاد مقاومتی  و ایجاد بخش ویژه جایزه اقتصاد مقاومتی در تئاتر فجر و جشنواره هنرهای تجسمی و ساخت سمفونی مشترک با کشورهای خارجی در راستای بهره گیری از ظرفیت های دیپلماسی  فرهنگی کشور را از دیگر برنامه های عملیاتی وزارت ارشاد در این زمینه برشمرد.

نوش آبادی ادامه داد: راه اندازی مرکز توسعه صادرات صنایع فرهنگی در کشور با هدف گسترش صادرات محصولات فرهنگی به خارج از کشور، ایجاد سامانه نرم افزار بمنظور انسجام ،هماهنگی وهم افزایی فعالیت های فرهنگی بین المللی جمهوری اسلامی ایران و بهره گیری از ظرفیت استان های کشور در زمینه کشف استعدادهای فرهنگی و هنری و شناسایی نخبگان و اعزام آنان به خارج از کشور به مناسبت های مختلف بمنظور تقویت و توسعه دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران از دیگر این برنامه ها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

کنگره ملی شعر عفاف و حجاب برگزار می شود

سخنگوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این نشست از برگزاری کنگره ملی شعر عفاف و حجاب خبر داد و گفت: این کنگره به منظور ترویج فرهنگ پژوهش سبک زندگی اسلامی ایران توسط کارگروه ساماندهی مطالبات وزارت ارشاد برگزار می شود و در آن اشعاری که در قالب شعری متنوع کلاسیک، نو، ترانه، کودک و نوجوان، کوتاه، رباعی و دوبیتی است را در شامل می شود.

نوش آبادی گفت: برگزیدگان این کنگره 17 دی ماه سال جاری در مراسمی با حضور مسوولان معرفی و تجلیل می شوند. این جشنواره با مشارکت فرهنگستان هنر، سازمان فنی و حرفه ای و وزارت ارشاد برگزار می شود.

برگزاری دهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان

سخنگوی وزارت ارشاد در ادامه گفت:دهمین دوره مسابقات جشنواره قرآنی از 24 آذرماه جاری برگزار می شود. این جشنواره با پیام مراجع عظام تقلید در اصفهان آغاز و تا 27 آذر ادامه خواهد داشت. مرحله کشوری آن در رشته های قرائت، حفظ، بخش اذان، ترتیل، تفسیر و... خواهد بود.

وی افزود: مرحله کشوری ویژه خواهران نیز با حفظ کل قرآن و 20 جزء از این کتاب آسمانی برگزار می شود.

امضای تفاهمنامه کانون های فرهنگی مساجد و سازمان فرهنگ و ارتباطات

معاون وزیر ارشاد در ادامه از انعقاد تفاهمنامه همکاری میان ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خبر داد و گفت: این اقدام مهم برای اولین بار به منظور همکاری مشترک انتقال تجربیات کانون های مساجد به خارج از کشور، ایجاد، تاسیس و حمایت از فرهنگ و هنر انجام خواهد شد.

دلسوزان فرهنگ و هنر کشور مشکلات را تحمل کنند

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره استعفای اعضای شورای عالی سینما گفت: افرادی که دلشان برای هنر و فرهنگ کشور می سوزد باید مشکلات را تحمل کرده و تلاش کنند آن را مرتفع کنند زیرا با استعفا مساله ای حل نمی شود. رییس جمهور در راس شورای عالی سینما قرار دارد و این نشان می دهد که حوزه سینما تا چه اندازه اهمیت دارد

وی افزود: قانونگذار پیش بینی کرده است این شورا با ترکیب مهم برای نظارت بر مسائل سینمای کشور، حل مشکلات و تعیین سیاست های راهبردی این حوزه و برخورد با چالش های احتمالی شکل گیرد

نوش آبادی ادامه داد: این که برخی به دلایلی از عضویت در شوراها استعفا دهند امری طبیعی است اما باید گفت که در این کشور به اندازه ای نخبه و اندیشمند وجود دارد که جای آنها را پر کنند هر چند از استعفای افراد از عضویت در شوراها استقبال نمی کنیم

وی گفت: سینما و فیلم سازی در کشور از جایگاه بالایی برخوردار است و با برگزاری جلسه ای با حضور شخص رییس جمهور دغدغه های جامعه هنری برطرف شود

نوش آبادی درباره بازسازی ساختمان تئاتر شهر گفت: بخش اعظم آن بازسازی و مشکلات فیزیکی آن رفع شده است، بعد از اتمام بخش های باقی مانده تا قبل از برگزاری جشنواره تئاتر فجر شاهد استفاده حداکثری از ظرفیت های سالن های آن تالار خواهیم بود.

جشنواره فیلم فجر موفقی خواهیم داشت

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره استقبال چشمگیر هنرمندان از جشنواره فیلم امسال، گفت: حدود 261 فیلم متقاضی شرکت درجشنواره امسال هستند و به نظر کار را برای هیات انتخاب فیلم و کارشناسان ذیربط سخت خواهند کرد.

وی افزود: تاکنون 77 فیلم دربخش سودای سیمرغ، 31 اثرفیلم نگاه نو،68 اثر در بخش هنر وتجربه و 85 فیلم مستند متقاضی حضور در جشنواره هستند.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: به لحاظ ادبی و کیفی شرایط خوبی درجشنواره فیلم فجرداریم، و امسال اکثر فیلمسازان و کارگردانان، تهیه کنندگان و بازیگران بزرگی حضور دارند که به این جشنواره اعتبار ویژه ای می دهد.

مصوبه ای در شورای عالی امنیت ملی مبنی بر ممنوع التصویری نداریم

وی درباره ممنوع الصویری افراد گفت: مصوبه ای در شورای عالی امنیت ملی مبنی بر ممنوع التصویری نداریم و مصوبات این شورا نیز زمانی لازم الاجراست که به تایید مقام معظم رهبری برسد.

نوش آبادی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه دارد بر اساس قانون مطبوعات عمل کند و طبق این قانون اجرای مصوبات شورای عالی امنیت ملی برای مطبوعات لازم الاجرا است

نوش آبادی افزود: نظر ، نظر قوه قضاییه است که می تواند در حوزه خود این مساله (ممنوع التصویری رییس دولت اصلاحات) را پیگیری کند، ما هم بر اساس مفاد قانون مطبوعات مسائل را پیگیری می کنیم و نمی توانیم فراتر از آن با مطبوعات رفتار کنیم

وی گفت: مطبوعات بر اساس نص صریح قانون آزادند اما این آزادی باید مسوولانه و با قید و شرط باشد و به امنیت کشور و مبانی دینی احترام گذاشت.

هنوز پاسخ مشخصی از شهرداری برای برگزاری نمایشگاه کتاب در جایی غیر مصلا دریافت کرده ایم

سخنگوی وزارت ارشاد درباره انتخاب مکان نمایشگاه کتاب تهران  گفت: شهردار تهران در ملاقاتی که با وزیر ارشاد داشت، وعده برگزاری نمایشگاه را در باغ کتاب داد و ما پیگیر این موضوع هستیم؛ هنوز پاسخ رسمی برای محل برگزاری نمایشگاه از سوی شهرداری به ارشاد داده نشده است.

نوش آبادی افزود: فعلا بنا بر این است که نمایشگاه در مصلا برگزار شود؛ مگر اینکه شهرداری در خصوص باغ کتاب جواب درست و مشخصی دهد.

مدیر دفتر موسیقی معرفی می شود

نوش‌آبادی درباره سپری شدن زمان سرپرستی دفتر موسیقی و معرفی مدیر جدید آن گفت: تا هفته آینده مدیر جدید دفتر موسیقی مشخص می شود.

تا هفته گذشته ٣٧ هزار و ٦٥٠ نفر عضو صندوق هنر شدند

وی درباره افزایش بودجه صندوق اعتباری هنر گفت: تا هفته گذشته ٣٧ هزار و ٦٥٠ نفر عضو این صندوق شدند که از این تعداد ٢١ هزار ١٤٠ نفر بیمه تامین اجتماعی هستند و ١٢ هزار و 305 نفر بیمه تکمیلی اند؛ البته تخمین زده می شود تا پایان سال ٥٠ هزار نفر عضو این صندوق شوند.

نوش آبادی در خصوص دادگاه کتاب گفت: این موضوع مهمی است، چرا که کتاب ابزاری برای دانش و معرفت است و تعرض به کتاب به هر شکلی خلاف به شمار می رود.

از تشکیل دادگاه کتاب استقبال می کنیم

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره تشکیل دادگاه کتاب، اظهار داشت: ضرورت تاسیس دادگاه کتاب هم برای به کارگیری قضات آموزش دیده در حوزه فرهنگ است و هم با ناقضین حقوق مالکیت فکری در حوزه کتاب برخورد صورت گیردبنابراین موافقیم قوه قضاییه دادسرای مخصوص اهالی کتاب تشکیل دهد

وی گفت: تعرض به کتاب به هر شکلی بدون رضایت صاحب اثر، محسوب می شود؛ کسی حق ندارد کتابی را بدون اجازه صاحب آن نشر دهد. قوه قضائیه برای برخی نهادها دادگاه خاص تشکیل داده مانند دادسرای رسانه یا دادسرای ویژه برای برخی صنوف لذا این پیشنهاد شده تا قوه قضائیه همانطور که برای برخی اصناف دادگاه ویژه دارد برای کتاب هم چنین دادگاهی را تشکیل دهد

نوش آبادی افزود: در سال 92 هنگام بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه کتاب از سوی اتحادیه ناشران و کتابفروشان پیشنهادی بر این مبنی مطرح شدهمچنین اتحادیه ناشران درخواست تشکیل دادگاهی را داشتند که با حضور هیات منصفه ، جرائم کتاب را بررسی کند. تا جایگاهی به کتاب داده شود تا در محاکم قضایی ویژه به مسایل آن پرداخته شود

وی اظهار داشت: اخیرا هم معاون اول رئیس جمهوری این موضوع را مطرح کرده لذا با توجه به اهمیت و جایگاه اهالی قلم، موضوعات حوزه کتاب و بحث های حقوقی و تخلفات در دادگاه کتاب بررسی شود. تا با رعایت شئونات با متخلفان برخورد شود

معاون وزیر ارشاد ادامه داد: در مورد پیشنهاد تشکیل شعبه ویژه رسیدگی به تخلفات حوزه کتاب و تکثیر و توزیع غیرقانونی آثار نویسندگان در بازار از سوی معاون امور فرهنگی این وزارتخانه، آن را مهم ارزیابی کرد

وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر این باور است که ناشران و کتابفروشان، پرچمداران سربازان فرهنگ این کشور هستند و حمایت از حقوق مادی و معنوی آنها از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

از هرگونه پیشنهادی برای اعتلای سینما و فرهنگ استقبال می کنیم

نوش آبادی درباره پیشنهاد کمپانی فاکس برای حضور در بازار سینمای ایران گفت: از جزئیات این موضوع اطلاعی ندارم، اما ما از هرگونه پیشنهادی برای اعتلای سینما و فرهنگ استقبال می کنیم. و در اینباره صلاحیت ها بررسی می شود و بعد از بررسی ها در خصوص همکاری تصمیم گیری می کنیم.

 واگذاری جشنواره مد و لباس به اتاق اصناف 

وی درباره واگذاری جشنواره مد و لباس به اتاق اصناف ادامه داد: سیاست دولت و زارت ارشاد واگذاری امور به بخش غیر دولتی و اصناف است که امکان آن وجود داشته باشد و برای تصدی گری بخش های غیر دولتی اولویت با اصناف مرتبط با آن حوزه است

نوش آبادی گفت: بنابراین کارگروه مد و لباس برای برگزاری جشنواره خود از صنف و بازارهای پوشاک بهره می برد

عرضه فیلم های خانگی به خارج از کشور تخلف است 

سخنگوی وزارت ارشاد در پاسخ به پرسشی مبنی بر اعتراض برخی از تهیه کنندگان و کارگردانان سریال و فیلم های خانگی به دلیل انتشار و نسخه برداری برای نمایش در خارج از کشور تصریح کرد: این کار تخلف محسوب می شود و قابل پیگرد است زیرا حق مالکیت مادی و معنوی برای صاحب اثر محفوظ است

وی افزود: قوانین موجود دراین حوزه راهگشاست و طبق قانون حمایت از حقوق مولفان و هنرمندان سال 1348 ، هر فردی که اثر دیگری را که مورد حمایت قانون است، بدون اجازه پدید آورنده آن به نام خود و دیگری نشر کند به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد

نوش آبادی گفت: هنرمندان و فیلمسازان در صورتی که از آثار آنها استفاده غیر قانونی شود می توانند از نظر حقوقی مساله را پیگیری کنند.

  سریال شهرزاد توهینی به هیچ قشری نکرده است 

نوش آبادی با بیان اینکه در سریال شهرزاد به شخص یا قشر خاصی اهانتی صورت نگرفته گفت: شهرزاد از سریال های خوب و قابل دفاع است که در حوزه نمایش خانگی پس از انقلاب با سرمایه گذاری مادی و معنوی و بهترین روش های فیلم سازی و تکنیک ها و فنون فیلم سازی تهیه شده است

وی با بیان اینکه کارگردان این سریال مقید به مسائل دینی است اضافه کرد: ادامه این سریال نشان خواهد داد که شائبه توهین به کسی در آن وجود ندارد و مسائل و شئونات دینی و پوشش اسلامی در آن رعایت شده است .

  

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید