نمایش جزییات خبر
۱۷ آذر ۱۳۹۴ ۲۲:۱۴

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین گرامیداشت شهدای رسانه (ایرنا): خبرنگاران به عنوان دیده بانان جامعه خطرات را دیده بانی می کنند

خبرنگاران در هر جامعه ای به عنوان دیده بانان آن جامعه محسوب می شوند که با رسالت خود خطرات را از دور دیده بانی می کنند و اخبار و اطلاعات را به اطلاع و آگاهی مردم می رسانند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین گرامیداشت شهدای رسانه (ایرنا): خبرنگاران به عنوان دیده بانان جامعه خطرات را دیده بانی می کنند

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،   «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز در آیین گرامیداشت شهدای رسانه (خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران) با بیان این مطلب گفت: ما در شبانه روز در نمازهای یومیه خود بارها تکرا می کنیم اهدانا صراط المستقیم یعنی خداوندا ما را به راه راست هدایت فرما- راه کسانی که خداوند به آنها نعمت بخشیده است و کسانی که خداوند به آنها نعمت بخشیده است انبیاء الهی، صدیقین، صالحین و شهدا هستند.

وی افزود: کسانی هم که در راه شهادت عزیزان خود را از دست داده اند افرادی هستند که صبر و استقامت داشته اند و جزء صالحین و صابرین محسوب می شوند.

جنتی ادامه داد: شهادت امری است که خدا نصیب هر کسی نمی کند و برای رسیدن به آن شایستگی هایی نیاز است که باید در وجود افراد باشد تا خداوند فرد را به این مرتبه و علو درجات برساند.

وی گفت: اعمال مومنان در دنیا ثبت و در قیامت حسابرسی می شود، اما شهدا به راحتی از این مرحله گذر می کنند. و حضرت امام خمینی (ره) نیز چنان عشقی به شهدا داشتند که همواره آرزو می کردند به درجه و مرتبه آنها برسند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به وظایف و رسالت اصلی خبرنگاران در دنیا اظهار کرد: همه اصحاب رسانه و خبرنگاران در دنیا یکسری وظایف مشترکی دارند و آن آگاهی سازی و آگاه کردن مردم است. و حتی در بسیاری از کشورهای غربی بسیاری از خبرنگاران در جبهه های جنگ خود حضور یافته اند و در راه اطلاع رسانی وقایع آن جان خود را نیز از دست داده اند  اما در جمهوری اسلامی ایران خبرنگار علاوه بر این موارد رسالت ویژه ای دارد که فوق همه وظایفی است که سایر خبرنگاران بر عهده شان است.

وی افزود: یکی از رسالت های اصلی خبرنگاران در جمهوری اسلامی ایران اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و مقابله با فساد است. گسترش فضائل اخلاقی از دیگر وظایف خبرنگاران است، باید صادقانه، بی طرفانه، بدون تحریف خبررسانی کنند. در واقع خبرنگاران دیده بان های جامعه هستند و اگر خطری متوجه مردم کشور باشد آنها را اعلام می کنند.

جنتی ادامه داد: خبرنگاری تلاش شبانه روزی است بنابراین می توان گفت جزو مشاغل سخت است و شغل های مشابه آن در جامعه زیاد نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نقش خبرنگاران در دوران دفاع مقدس گفت: انتقال اخبار جبهه به مردم، بسیج مردم برای حضور در جبهه و امیدبخشی به مردم در فراز و نشیب دوران دفاع مقدس از وظایف مهم خبرنگاران بود که به خوبی از عهده این کار برآمدند.

جنتی افزود: خبرنگار نخستین کسی است که در صحنه حاضر می شود، از شهدا قهرمان می سازد و از نا امیدی مردم جلوگیری می کند. بسیاری از خبرنگاران برای انعکاس دقیق خبر از خط مقدم شهید شدند.

وی ادامه داد: پیروزی در هشت سال دوران دفاع مقدس مرهون فداکاری و از خودگذشتگی همه آنهایی است که در جبهه و پشت

جبهه های جنگ زحمت کشیدند و خانواده های معظم شهدا نیز نقش مهمی در این پیروزی ها داشتند.

جنتی افزود: هنوز هم باب شهادت باز است، اگر الگوگیری از فرزندان ایران اسلامی نبود، معلوم نبود در سوریه و عراق چه بلایی به سر مردم می آمد. مردم عراق و سوریه با درس گرفتن از بسیج جمهوری اسلامی به دفاع برخاستند و با قدرت ایمان به جنگ تکفیری ها رفتند.

وی ادامه داد: شما فرزندان شهدا الگو و راهگشای دیگر فرزندان ایرانی هستید و امید ما در آینده به شماست.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران:

شهدای رسانه تلاش بسیاری در ترویج فرهنگ اسلامی داشته اند

در بخشی از این مراسم «سعید الفتی» مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران گفت: شهدای رسانه نقش به سزایی در ترویج و گسترش فرهنگ جامعه اسلامی داشته اند.

وی با اشاره به فرمایش حضرت امام خمینی (ره) که "شهدا  چشم و چراغ ملت هستند"، افزود: ما نیز با توجه به این فرمایش تمام تلاش خود را در جهت رفع مشکلات و دغدغه های خانواده های آنها صورت می دهیم.

مدیر عامل خبرگزاری ایرنا:

کارکرد رسانه با جهاد و شهادت معنا پیدا می کند

در بخش دیگری از این مراسم «محمد خدادی» مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گفت: کارکرد رسانه با جهاد و شهادت معنا پیدا می کند.

وی با اشاره به عملکرد سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی در دوران دفاع مقدس اظهار کرد: شهدا ره توشه حرکت در خبرگزاری هستند. با دعای خیر خانواده معظم شهدا، خبرنگاران ایرنا جهادگونه در صحنه های مختلف تا سرحد جان تلاش می کنند.

در پایان این مراسم از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از خانواده های معظم شهیدان سپهدار ساجدی، سیدمهدی میرافضلی، علی نبی پور انگجی، حسین فرهادی، محمود صارمی، داریوش گودرزی کیا، مسعود مشایخی تقدیر شد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید