نمایش جزییات خبر
۱۴ آذر ۱۳۹۴ ۱۵:۲۸

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: دولت یازدهم بر حقوق شهروندی و احیای آن تاکید دارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از شعارهای اصلی دولت یازدهم را توجه به حقوق شهروندی خواند و گفت: این دولت از ابتدای کار بر حقوق شهروندی توجه ویژه داشته و همواره بر احیای این مهم تاکید کرده و در عمل نیز آن را اجرا کرده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: دولت یازدهم بر حقوق شهروندی و احیای آن تاکید دارد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطالاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی جنتی روز شنبه در نشست شورای هماهنگی حقوقی دستگاه های اجرایی که با حضور معاون حقوقی و مشاور رسانه ای رییس جمهوری و جمعی از مدیران و معاونان حقوقی دستگاه های اجرایی کشور در مجموعه فرهنگی باغ زیبای وزارت ارشاد برگزار شد افزود: در قرآن بیش از 795 مرتبه و در خطبه های نهج البلاغه بیش از 60 بار درباره توجه به انسان و حقوقی که برعهده انسانها قرار گرفته صحبت شده و مطالبی منتشر شده است. 

وی اضافه کرد: بارزترین آنها نیز نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر است که در آن حقوق حاکم نسبت به مردم و مسئولیت شهروندان نسبت به حاکمان به خوبی تبیین شده است. 
به گفته جنتی، این یک رساله جهانی برای همه انسانهاست و هر جا بیان شود مایه غرور و افتخار مسلمانان به شمار می آید. 
عضو کابینه دولت یازدهم خاطرنشان کرد: قانون اساسی جمهوری اسلامی نشات گرفته از همین منابع و سایر منابع اسلامی است. 
جنتی تصریح کرد: دولت تدبیر و امید از ابتدا بر حقوق شهروندی تاکید داشت و همواره نیز بر احیای آن پافشاری دارد. 
وی موضوع حقوق شهروندی را نوپا خواند و گفت: در فرهنگ های حقوقی، جزیی به عنوان حقوق شهروندی ملاحظه نمی شود و در طول چند دهه گذشته این امر مورد توجه قرار گرفته است. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: گاهی حقوق شهروندی با حقوق اساسی و حقوق بشر مترادف قرار گرفته، لذا در جایی که حقوق شهروندی اعلام می شد؛ مخصوص جغرافیا و چارچوب خاصی در کشور به شمار می رود. 
جنتی گفت: در کشور ما علی رغم این که در قانون اساسی بر حقوق ملت و شهروندی تاکید شده در این زمینه نارسایی های زیادی وجود دارد. 
وی افزود: با شرایط امروز ما خیلی از مواد قانون اساسی درباره حقوق شهروندی اجرا نمی شود یا خلاف آن عمل می شود. 
عضو کابینه دولت یازدهم تصریح کرد: ما که شعار شایسته سالاری می دهیم باید از همه کسانی که اعتقاد به نظام، اسلام و قرآن دارند و دارای کارایی و تخصص کافی هستند در امور مختلف استفاده کنیم، به عنوان مثال درمورد برخورد با بانوان و استفاده از آنها در پست های اجرایی می توان گفت؛ در دولت یازدهم حضور بانوان در پست های مدیریتی خیلی زیاد شده است. 
جنتی گفت: این خود یک گام رو به جلو به شمار می رود اما نیاز است که در این زمینه ها بیشتر تلاش و همواره از زنان شایسته و متخصص در امور مختلف استفاده شود. 
به گفته وی براساس شایسته سالاری باید از همه آنها که شهروند این کشور محسوب می شوند در پست های متفاوت استفاده و مورد توجه قرار گیرند. 
وی در ادامه به برخی از اقدامات وزارت ارشاد در دولت یازدهم درمورد مسائل حقوقی در این وزارتخانه اشاره کرد و گفت: قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از سال 88 بلاتکلیف مانده بود که با تلاش این دولت به تصویب رسید و کارهای آن انجام و می توان گفت یکی از اساسی تری کارهایی که در این دولت انجام شده همین تصویب و اجرایی شدن آیین نامه های این قانون است. 
جنتی یادآور شد: براساس این قانون همه دستگاه های اجرایی کشور موظفنند در سه سال آینده آن را اجرا و تمامی اطلاعات را با شفافیت کامل روی سایت خود قرار داده و به درخواست شهروندان پاسخ مثبت دهند. 
وی گفت: حتی اگر کسی کار پژوهشی بخواهد بکند دستگاه های اجرایی موظفند چنانچه کار آنها بیش از 6 ماه هم طول کشید با آن همکاری کنند. 
جنتی افزود: براساس این قانون دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست و افراد می توانند از طریق سیستم الکترونیک به اطلاعات مربوطه دست یابند. 
وزیر ارشاد یادآور شد: در این وزارتخانه معاون مطبوعاتی مسئول پیگیری و اجرای این قانون است که به نمایندگی از ما در دستگاه های اجرایی حضور یافته و این قانون را به خوبی تبیین می کند تا دستگاه ها آمادگی لازم را برای اجرای آن در آینده نزدیک داشته باشند. 

** واگذاری امور به تشکل ها و بخش خصوصی 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به حقوق شهروندی؛ کاهش تصدی گری دولت و واگذاری امور به تشکل ها و بخش خصوصی در این وزارتخانه را گامی دیگر برشمرد و گفت: تاکنون برخی امور به بخش خصوصی و تشکل ها واگذار شده و به تدریج در دو سال آینده نیز همه امور به آنها واگذار خواهد شد و فقط دولت و وزارت ارشاد نقش نظارتی خواهد داشت. 
جنتی با اشاره به واگذاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در دوره گذشته به بخش خصوصی و تشکل های نشر گفت: در صدد هستیم جشنواره های فیلم، تئاتر، موسیقی و ... را به تدریج به بخش خصوصی و تشکل ها واگذار کنیم. 

**
آگاهی بخشی شهروندان و ارتقای آنها 

وزیر ارشاد با اشاره به ارائه مجوز به مخاطبان و شهروندان گفت: از ابتدای فعالیت دولت یازدهم چهار هزار نشریه و پایگاه خبری مجوز انتشار گرفته اند که این میزان بیشتر از مجموعه مجوزهایی است که از ابتدای انقلاب تا سال 92 صادر شده است. 

به گفته جنتی، این در حالی است که از طریق اشتراک گذاری کمک کرده ایم 50 درصد حق اشتراک مطبوعات نیز به شهروندان پرداخت شود تا میزان علاقه آنان به مطالعه افزوده شود. 

وی گفت: در حوزه کتاب نیز برای ارتقای سطح علمی، دانش و گسترش کتاب خوانی و افزایش سرانه مطالعه یارانه های فراوانی به این حوزه پرداخت کرده و خواهیم کرد. 


**
عدالت فرهنگی اولویت اول 

عضو کابینه دولت یازدهم در ادامه با اشاره به این که در شعارها و برنامه خود که به مجلس ارائه شد، به بحث عدالت فرهنگی تاکید داشته و همواره آن را یکی از اولویت های کاری قرار داده ام، گفت: بر این باورم که امکان دسترسی به امور فرهنگی برای همه شهروندان در سراسر کشور باید از طریق عدالت فرهنگی برقرار شود. 
وی گفت: علی رغم تنگناهای مالی دولت تلاش کردیم اعتبارات را به مناطق کم برخوردار نیز هدایت کرده و همگان در هر نقطه کشور از امکانات و عدالت فرهنگی بهره مند شوند. 


**
کاهش مجوزها و فرآیندها 

وزیر ارشاد در ادامه یکی دیگر از موضوع های توجه به حقوق شهروندان را، کاهش زمان مجوزها و فرآیند آنها عنوان کرد و گفت: زمانی که من به این وزارتخانه آمدم بیش از 140 مورد مردم باید برای مجوز گرفتن به وزارتخانه مراجعه می کردند لذا بیشتر آنها به منظور سهولت کار و دسترسی آسان شهروندان حذف شده و فرآیندها را نیز کوتاه کردیم. 
به گفته جنتی، پیشتر برای مجوز گرفتن یک نشریه گاه 5 سال افراد در نوبت قرار می گرفتند اما امروز با برگزاری بدون وقفه و مستمر جلسات هیات نظارت بر مطبوعات این مدت به 5 ماه کاهش یافته و در خصوص مجوز موسسات فرهنگی امروز از مدت دو سال به دو ماه کاهش یافته که این دو ماه نیز برای انجام مراحل استعلام ها است. 

**
توجه به گسترش دولت الکترونیک 

عضو کابینه دولت یازدهم در ادامه به توجه دولت به موضوع دولت الکترونیک که از اولویت های این وزارتخانه نیز بوده اشاره کرد و گفت: در این وزارتخانه در زمینه فناوری اطلاعات مشکلات و عقب ماندگی زیادی داشتیم که با مجموعه تلاش ها و اقدامات توانستیم بیشتر آنها را مرتفع کرده و امروز تمام مسائل و امور را به ویژه درمورد صدور مجوزها و سیر مراحل قانونی، اعلام امور انجام شده در حوزه های فرهنگی، هنری و ... از طریق سایت به روز اعلام کنیم. 

وی تصریح کرد: بر این باوریم هر اندازه بتوانیم مراجعات را کم کنیم در جهت شفاف سازی و کم کردن فساد کار کرده و گام های موثری برداشته ایم.

نشست شورای هماهنگی حقوقی دستگاه های اجرایی کشور با حضور الهام امین زاده معاون حقوقی رییس جمهوری، محمدرضا صادق مشاور رسانه ای رییس جمهوری، حسین نوش آبادی معاون حقوقی وزیر ارشاد و جمعی از مدیران و معاونان حقوقی دستگاه های اجرایی کشور در مجموعه فرهنگی باغ زیبای وزارت ارشاد برگزار شد. 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید