نمایش جزییات خبر
۹ آذر ۱۳۹۴ ۱۳:۳۴

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیستمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه: تعبیر تند برخی رسانه ها درباره حادثه ورامین توهین به مردم انقلابی این شهر است

تعبیر تند و غیر قابل توجیه برخی رسانه ها مبنی بر رفتارهای داعش گونه در ورامین به بهانه اعتراض به تجمع عده ای در مقابل محل سخنرانی، حرکتی ناپسند و توهین به مردم انقلابی و متدین و شریف شهرستان ورامین و قرچک است.
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیستمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه: تعبیر تند برخی رسانه ها درباره حادثه ورامین توهین به مردم انقلابی این شهر است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «حسین نوش آبادی» سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز در بیستمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه با بیان این مطلب گفت: حادثه ورامین در دو بعد قابل ارزیابی است، اول اینکه درباره حوادثی است که در روز اجرای مراسم سخنرانی وزیر اسبق کشور در تالار و بیرون تالار سخنرانی اتفاق افتاد که توسط مراجع سیاسی و امنیتی و قضایی در حال پیگیری است و این پیگیری در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست و مسوولین ذیربط به آن رسیدگی خواهند کرد.

وی درباره بعد دوم حادثه ورامین ادامه داد: بعد دیگر این حادثه پیامدهای فرهنگی و رسانه ای این حادثه است که قابل تامل است و تعبیر تند و غیر قابل توجیه برخی رسانه ها مبنی بر رفتارهای داعش گونه در ورامین به بهانه اعتراض به تجمع عده ای در مقابل محل سخنرانی، حرکتی ناپسند و توهین به مردم انقلابی و متدین و شریف شهرستان ورامین و قرچک است.

وی افزود: این موضوع از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری شد و روزنامه ای که چنین تیتری را نیز منتشر کرده بود تذکر گرفت و عذر خواهی خود را نیز منتشر کرد.

نوش آبادی گفت: البته آنهایی هم که به بهانه دفاع، از ادبیات غیر حقوقی و بد اخلاقی و از کلمات و واژه های نامتعارف و نامتجانس برای توجیه رفتارهای خود استفاده کردند نیر سنجیده عمل نکردند. سابقه درخشان مردم شهرستان ورامین، قرچک و پیشوا بر هیچ کس پوشیده نیست و حضرت امام خمینی (ره) نیز فرمودند که مردم ورامین حق ویژه ای بر ما دارند و مقام معظم رهبری هم در سفر تاریخی شان به این شهرستان فرمودند که ورامین سرزمین پاکان است و حماسه تاریخی مردم در پانزده خرداد سال 42 هیچگاه فراموش نخواهد شد.

وی ادامه داد: به هر حال همه باید به قانون احترام بگذاریم و از رفتارهای غیر قانونی جلوگیری کنیم.

اربعین مظهر روشنگری است

سخنگوی وزرات ارشاد با اشاره به فرارسیدن اربعین حسینی گفت: اربعین مظهر وحدت و همبستگی و همدلی و همزبانی و مظهر روشنگری است. اربعین خیزش و رویش امت اسلام است. مشعل فروزان حق طلبان و حق جویان تاریخ است.

وی افزود: اربعین نقطه عطف تاریخ پر حماسه کربلا و یادآور رشادت و ایستادگی و مقاومت در برابر ظلم و ستم و بی عدالتی و انحراف و کج فکری است. رمز ماندگاری عاشورا و راز تداوم مبارزه با باطل در طول تاریخ است.

معاون حقوقی وزیر ارشاد تصریح کرد: امسال هم مانند سال های گذشته اربعینی پر شوری خواهیم داشت و تاکنون یک میلیون و 450 هزار نفر در سامانه سما که تحت مدیریت سازمان حج و زیارت است ثبت نام کرده اند و یک میلیون و 50 هزار نفر نیز مدارک خود را تحویل داده اند و برای 900 هزار نفر نیز تاکنون ویزا صادر شده است.

وی افزود: پیش بینی می کنیم در اربعین امسال بیش از یک و نیم میلیون نفر از هموطنان کشورمان در عراق، عتبات و کربلا حاضر شوند.

نوش آبادی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر ابطال مصوبه وزارت ارشاد درباره فیلترینگ سایت های بدون مجوز گفت: با توجه به این مصوبه، درباره فیلترینگ سایت های فاقد مجوز توسط ارشاد اختلاف تفسیر و برداشت در مورد مرجع رسیدگی به تخلفات سایت های بدون مجوز مطرح بود. برداشت و تفسیر ما از قانون مطبوعات این است که به همان روش سابق باید عمل شود و مرجع صدور مجوز برای مطبوعات و رسانه ها وزارت ارشاد است و طبیعی است که مرجع رسیدگی به تخلفات هم باید مانند قانون مطبوعات وزارت ارشاد باشد.

معاون حقوقی وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: به استناد قانون مطبوعات، خبرگزاری ها و سایت ها و پایگاه های خبری هم از ارکان این قانون هستند لذا این وظیفه ارشاد است که به موضوعات و مسائل آنها رسیدگی کند.

نوش آبادی یادآور شد در بحث اختلاف به وجود آمده دیوان عدالت اداری در نشست اولیه خود در فروردین سال جاری حق را به وزارت ارشاد داد به ویژه رسیدگی به وضعیت سایت های غیر مجاز و فاقد شناسنامه اعلام داشت هر گونه موضوع مسدود کردن و فیلترینگ سایت های متخلف و بدون مجوز و شناسنامه توسط این وزارتخانه انجام شود.
وی افزود: با توجه به اعتراض به این رای در نشست اخیر دیوان عدالت اداری مصوبه وزارت ارشاد در مورد فیلترینگ سایت های بدون مجوز ابطال شد.

سخنگوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ما همچنان اعتقاد داریم مرجع رسیدگی به تخلفات سایت ها، پایگاه های اطلاع رسانی بدون شناسنامه و مجوز، باید توسط مرجع صادر کننده انجام شود.

نوش آبادی تاکید کرد: این آمادگی همواره وجود دارد موضوعات مورد مناقشه و مورد اختلاف در یک مرجع صالح رسیدگی شود و وظایف هر نهاد و دستگاهی به صورت شفاف معین شود.

عدم صدور مجوز انتشار در کشور دلیلی بر عدم انتشار در دیگر کشورها نیست

 نوش آبادی درباره رمان «زوال کلنل»  و مجوز انتشار نگرفتن این کتاب گفت: اینکه کتابی در داخل کشور مجوز نگرفته،، دلیل نمی شود که در کشورهای دیگر مجوز نگیرد؛ زیرا مقررات و ضوابط کشورها با هم متفاوت است و از آنجایی که چهارچوب های موردنظر ما ممکن است در این کتاب رعایت نشده باشد، ما تاکنون مجوزی برای این کتاب صادر نکرده این، بنابراین ما پاسخگوی چاپ این کتاب در خارج از کشور نیستیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص خوانندگانی که به خاطر رادیو جوان در حال حاضر با مشکلاتی مواجه شده اند، گفت: هنرمندان ما مراقب باشند که آثار و محصولات هنری شان مورد تعرض قرار نگیرد، اینکه برخی از خوانندگان ما آثارشان در شبکه های ماهواره ای پخش می شود فی نفسه جرم نیست؛ زیرا این شبکه ها بدون آگاهی هنرمندان ما این کار را می کنند؛ البته مورد خطاب قانون، کسانی هستند که عامدانه این کار را می کنند. و محصولات هنری خود را به این شبکه ها ارایه می دهند و به آنها ما تذکرات لازم را می دهیم ولی افرادی که به این اقدام خود اصرار داشته باشند برای دریافت مجوز آثار خود در کشور دچار مشکل خواهند شد. مگر گذشته خود را جبران کنند و ملتزم به رعایت فرهنگ ایرانی اسلامی و مقرارات این حوزه باشند.

وی تاکید کرد: تشخیص درستی حوزه هنری و فنی آثار فرهنگی و هنری به عهده وزارت ارشاد است ولی صلاحیت های عمومی و سیاسی به عهده نهادهای دیگر است.

وی در ادامه تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آن لیستی که به عنوان خوانندگان غیرمجاز منتشر شد را تکذیب کرد.

اعتبار جشنواره ها به میزان و کمیت جوایز آنها نیست

 وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر کاهش سکه های جایزه جلال آل احمد گفت: اعتبار این جشنواره ها و جایزه ها به میزان و کمیتش نیست و ما نمی خواهیم اعتبارسنجی کنیم، ولی از ابتدا میزان جایزه جلال را بالا گرفتند و بعد برای تامین اعتبار به مشکل برخوردند. و با توجه به محدودیت های مالی که ممکن است برای در هر دوره از برگزاری آن به وجود بیاید و برای اینکه مشکل حل شود، قرار شد میزان جایزه جلال کاهش پیدا کند.

  نوش آبادی اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی این مسئله را تایید کرده بود و اصلاحیه هم توسط شورا تائید شد،  برای سال های بعد هم برای اینکه مشکلی برای تامین جوایز پیش نیاید، مقرر شد میزان سکه های جلال با جایزه کتاب سال هم سنگ شود.

 وی در پاسخ به سوال دیگری دو خصوص اینکه جایزه جلال قرار است همه را زیر یک لوا قرار دهد، تفاوت جلال با دیگر جایزه ها با توجه به اهدافش چیست، گفت: این بحث انتقادهای زیادی داشته است، اما جایزه جلال سعی می کند متناسب با اهدافش حرکت کند و تلاش هیات داوری این دوره هم این بود که منتخبین با روح اساس نامه و اهداف همخوانی داشته و آنهایی که انتخاب شدند از طیف های مختلف و سلیقه های مختلف بودند و جشنواره های ما هر ساله باید سیر تکاملی خودش را طی کنند.

مردم ما به انقلاب و ارزش های نظام پایبند هستند

وی در پاسخ به «نسیم» در این خصوص که با توجه به تاکیدات اخیر رهبری پیرامون نفوذ فرهنگی، از نظر وزارت ارشاد نفوذ فرهنگی به چه معناست؟ و فکر می کنید مصادیق این نفوذ فرهنگی چه بوده که رهبری این هشدارهای پیاپی را نسبت به آن داده اند؟ گفت: موضوع نفوذ ابعاد مختلف دارد و همواره مطرح بوده است، انقلاب ما چون یک انقلاب اسلامی بود و منافع نظام سلطه را به خطر می انداخت و بازار انحصارگران را کساد می کرد بنابراین طبیعی است که دشمنان نظام دست از سر این کشور و نظام اسلامی ما برنخواهند داشت، پروژه های نفوذ از بدو انقلاب، مطرح بوده است، و دشمن می خواهد در حیطه های نظامی، امنیتی و تجاری ما نفوذ پیدا کند. اما با تلاشی که مسوولان و مردم داشته اند، نگذاشتیم این پروژه ها به نتیجه برسد.

سخنگوی وزارت ارشاد ادامه داد: حوزه فرهنگ حساس و مهم است، و دشمن مترصد این است که از مجاری فرهنگی لطمه بزند و مسیری را هم برای این موضوع تعیین کرده، اما هم مسوولان کشور و هم مردم به این توطئه ها آگاهی دارند، و اجازه نمی دهند این مسائل محلی برای بروز پیدا کند.

وی افزود: ما در حوزه فرهنگ، با تدوین برنامه و منطبق بر سیاست گذاری های نظام، و رهنمود های مقام معظم رهبری حرکت می کنیم و اگر حرکت ما همیشه منطبق بر اصول باشد، هیچ گاه دشمن در نفوذ فرهنگی اش موفق نخواهد بود.

نوش آبادی با بیان اینکه نفوذ زمانی صورت می گیرد که مردم از نظام و انقلاب فاصله بگیرند، در حالی که مردم نسبت به ارزش های نظام محکم هستند، گفت: مردم هیچ گاه اجازه نمی دهند فرهنگ ناب اسلامی لطمه ببیند و این یعنی دشمن نمی تواند نفوذ کند.

وی درباره کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور گفت: این کانون ها از جمله نهادهای موفق جمهوری اسلامی ایرذان است و یکی از بخش های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که تاکنون تعداد آنها در سراسر کشور به 21 هزار کانون رسیده است.

امسال بزرگان سینما در جشنواره فجر حضور دارند

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره جشنواره فیلم فجر امسال گفت: امسال سال مهمی برای جشنواره فجر است؛ زیرا بزرگان عرصه سینما در این جشنواره حضور دارند و این نشانه خوبی است که می توان به آینده سینما امیدوار بود.

تحقق اکران رستاخیز مساعدت کارگردان و تهیه کننده آن را می طلبد

وی درباره تصمیم نهایی برای اکران فیلم رستاخیز گفت: با توجه به اینکه فیلم در خیلی از کشورها در حال اکران است و مخاطبین خود را در کشورهای منطقه پیدا کرده؛ در حقیقت می توان عنوان کرد که در حال حاضر اکران آن در کشور به کارگردان و تهیه کننده بستگی دارد و وزارت ارشاد خیلی زودتر از این می خواست با اصلاح فیلم، آن را اکران کند.

نوش آبادی تصریح کرد: البته کارگردان باید مقداری نرمش به خرج دهد تا فیلم اصلاحات لازم را انجام بدهد و تحقق این مهم مساعدت خود کارگردان را می طلبد؛ با این حال «رستاخیز» فیلم فاخری است ولی نیاز به یک سری اصلاح دارد.

محصولات خارجی فاقد هولوگرام وجاهت قانونی ندارند

نوش آبادی درباره اکران فیلم ها و انیمیشن های خارجی در برخی پردیس ها گفت: محصولات خارجی فاقد هولوگرام وجاهت قانونی نداشته و اگر این محصولات توسط نهادهای قانونی، این هولوگرام را نداشته باشد، اکران و یا پخش آن تخلف به شمار می رود و در صورت هر گونه گزارش در این مورد، رسیدگی می شود و وزارت ارشاد بر این موضوعات نظارت دارد.

نوش آبادی درباره پرسشی مبنی بر معرفی مدیر جدید دفتر موسیقی گفت: سرپرست فردی است که مسوولیت بخشی را عهده دار است و اگر عنوان ها تغییر کند کیفیت کار تغییری نخواهد کرد، هر زمان حکم سرپرست تبدیل به ریاست شود یا فردی جایگزین شود اعلام شده و تدابیر اتخاذ خواهد شد، اما این مسئله به جشنواره لطمه نخواهد زد و مانعی برای اجرای برنامه ها نیست.

وی با توجه به پایان سرپرستی ٤ ماهه طالبی و منع قانونی ادامه روند افزود: این مهم باید رسیدگی شود و اگر سرپرستی منع قانونی داشته باشد، رسیدگی خواهد شد.

 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید