نمایش جزییات خبر
۳۱ تیر ۱۳۹۴ ۰۹:۳۷

بیانیه معاونت امور هنری وزارت ارشاد درباره دوازدهمین مجمع سراسری انجمن خوشنویسان ایران

معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره دوازدهمین مجمع سراسری انجمن خوشنویسان ایران بیانیه ای صادر کرد.
بیانیه معاونت امور هنری وزارت ارشاد درباره دوازدهمین مجمع سراسری انجمن خوشنویسان ایران

 به گزارش روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متن بیانیه به شرح ذیل است:

به لطف و عون الهی دوازدهمین مجمع سراسری انجمن خوشنویسان ایران روز پنج شنبه اول مرداد سال 1394 در تالار وحدت (تهران)  برگزار می‌شود و جا دارد اعضای محترم این انجمن، هنرمندان خوشنویس و علاقمندان به این نهاد هنری با بصیرت و دقت این رخداد را مغتنم شمرده و با حضور مؤثر خود در اعتلای هنر خوشنویسی مشارکت نمایند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان حامی انجمن خوشنویسان ایران، ضمن ارج‌گذاری به مقام و مرتبه‌ی این هنر و نقش و اثر آن از گذشته تاکنون و تقدیر از کوشش‌های  دست‌اندرکاران  این انجمن طی شصت و پنج سال سپری شده، بر این باور است که ایران  به عنوان خواستگاه و مرکز نشر و ترویج خوشنویسی اسلامی با ستارگان درخشانی که در سپهر هنر پرورده، می‌باید و می‌تواند با تدبیر مقدمات و مشارکت قاطبه هنرمندان خوشنویس و نهادهای رسمی و دولتی و مؤسسات خصوصی همچنان به کسب افتخار و اعتبار بپردازد. این مهم جز در سایه‌ی تشریک مساعی، حضور و همراهی ممکن و مقدور نخواهد شد.

لذا می‌توان به جای پافشاری برای حاکم کردن  رأی و نظر شخصی از اختلاف نظرهای هنری و تخصصی در جهت تضارب آراء و بحث و اقناع و احترام و پایبندی به خرد و انتخاب جمعی بهره برد؛ و انجمنی با طراوت و پویا داشت.

از این رو تفاوت در شیوه‌ها و نگرش‌های معاصر و تاریخی نه تنها موجب تکدر خاطر نخواهد بود بلکه نشانه‌ی روشنی از حیات اخلاقی و  سعه صدر هنرمندان می‌باشد.

از آنجا که اکثریت قریب به اتفاق استادان، هنرمندان و اعضای انجمن خوشنویسان از پاره پاره شدن پیکره ی انجمن ابراز تأسف کرده و از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیر حل مشکل و ایجاد وحدت و سامان یافتن انجمنی واحد بوده‌اند و براساس رأی قاطع دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال مجامع هتل لاله و رشت و استمرار اعتبار  مجمع ایلام و همچنین پس از بیست ماه مذاکره و گفتگو با گرایش‌های مختلف و فعال در عرصه خوشنویسی و برگزاری نشست‌های تخصصی و تقاضای انجمن خوشنویسان ایران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشکل ستاد ویژه‌ای  برای برگزاری دوازدهمین مجمع اقدام نمود.

بدیهی است مطابق اساسنامه و مقررات مربوطه با نظارت دقیق این وزارت و برپایه‌ی مجمع ایلام برای حضور اعضای منتخب اقدام شده و انتظار می‌رود با مشارکت در این آیین، خوشنویسان محترم به انجمن خود ادای دین  کنند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن برآمده از این مجمع را، انجمن واحد و قانونی تلقی خواهد کرد و با هرگونه فعالیت غیرقانونی، مطابق قانون برخورد می‌کند و از تضییع حقوق هنرمندان ممانعت به عمل می‌آورد؛ همچنین از هرگونه برنامه و اقدامی که به تعالی این هنر و این انجمن منجر شود و بتواند در رشد جایگاه هنری و اجتماعی این نهاد خدوم مؤثر افتد  با قاطعیت و همت، حمایت خواهد کرد. 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید